Nárok na mateřskou při změně zaměstnání

Dobrý den,

Rok jsem pracovala v zaměstnání na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, nyní ale rozvazujeme se zaměstnavatelem dohodou pracovní poměr z mé strany.

Hned od druhého dne nastupuju do nové práce, kde budu mít tříměsíční zkušební dobu, na dobu určitou, je tady ovšem velká šance, že bych mohla být těhotná.

Chtěla jsem se zeptat, jestli budu mít vůbec nárok na mateřskou.

Pokud těhotná jsem, budu to prokazatelně vědět až po odchodu ze starého zaměstnání, protože při ukončení poměru dohodou budu v úplných počátcích těhotenství.

Dotaz poslal/a: Lucie H., 21.03.2018 22:44

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.03.2018 17:27 napsal/a:
 

Dobrý den,

Samotná změna zaměstnání by ve vztahu k těhotenství a následnému nároku na mateřskou (resp. pro přesnost na peněžitou pomoc v mateřství, PPM), nemusela ničemu vadit.

Abyste měla nárok na „mateřskou“ jsou zde dvě hlavní podmínky. Jednak byste měla být při zahájení mateřské alespoň 270 kalendářních dní v posledních 2 letech zaměstnaná (účastníkem nemocenského pojištění, které za vás zpravidla platí zaměstnavatel).

Do těchto 270 kalendářních dní se započítává jak doba v původním, tak i doba v novém zaměstnání. Započítávala by se tam i doba, kdy byste případně byla v pracovní neschopnosti (třeba kvůli rizikovému těhotenství), za předpokladu, že by v té době trval váš pracovní poměr.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM (tedy v době 6 – 8 týdnů před porodem, konkrétní termín si volíte sama), jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění). Nebo že jste alespoň v ochranné lhůtě. Ta může být až 180 dní. Pokud jste v době před porodem nezaměstnaná, ale k zahájení PPM by mělo dojít ještě během ochranné doby, pak je také nárok na PPM.

Co se týká samotné ochranné doby, tak ta je až 180 dní. Zde by záleželo mimo jiné na tom, ve kterém zaměstnání je/bylo těhotenství zahájeno. Pokud by to bylo až tom novém, a vy byste zde například ukončila pracovní poměr ještě během zkušební doby, tak by pak následná ochranná doba nebyla 180 dní, ale kratší dobu. Délka ochranné doby by odpovídala délce posledního zaměstnání.

Pokud jste ale byla těhotná již v původním zaměstnání, pak se ochranná doba odvíjí již od tohoto zaměstnání a byla by 180 dní.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 14:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,