Budu mít národ na mateřskou/rodičovský příspěvek?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda budu mít nárok na mateřskou/rodičovský příspěvek v případě, že minulý rok jsem byla zaměstnaná 4 měsíce na DPČ, brala jsem přesně 10 000 Kč a následně jsem se začala živit jako OSVČ, což trvá stále.

Aktuálně jsem OSVČ již 7 měsíců, ale jsem také student VŠ. Odvádím zálohy na základě výpočtu, ne však prozatím v plné výši, neboť jsem zatím stále student.

Budu mít nárok na nějakou podporu?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michaela T., 06.04.2018 09:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2018 11:13 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na „mateřskou“, tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tak zde bude záležet především na tom, jak to máte s placením nemocenského pojištění. Nárok na PPM („mateřskou“) je totiž pouze v případě, že jsou splněny tyto podmínky:

Musíte být účastníkem nemocenského pojištění nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Jako OSVČ si pak musíte platit dobrovolné nemocenské pojištění nejméně 180 dní (z oněch 270) v posledním roce. A nakonec v době zahájení „mateřské“ (6-8 týdnů před porodem), musíte být stále účastníkem NP, nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní.

Ve vašem případě pak platí, že jako za studenta, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Sociální nebo nemocenské pojištění za vás neplatí.

U té brigády – zde hodně záleží na tom, jestli se jednalo o DPP (dohoda o provedení práce) nebo o DPČ (dohoda o pracovní činnosti). U DPP se do 10 tisíc neplatí ani sociální a ani zdravotní, tím pádem za vás zaměstnavatel neodvádí ani nemocenské pojištění.

Můžete si ověřit na výplatním lístku, který jste během brigády dostávala. Pokud se vám strhávalo sociální/zdravotní, pak za vás zaměstnavatel odváděl i nemocenské pojištění. Takže by se tyto 4 měsíce započítávaly do zmíněných 270 kalendářních dní (res. pokud by tato brigáda spadala do období 2 let před zahájením PPM).

Píšete, že jako OSVČ si platíte zálohy na pojištění. Určitě si platíte sociální a zdravotní pojištění, to je povinné ze zákona. Je ale otázka, jestli si platíte i nemocenské pojištění? To je pro OSVČ dobrovolné a nemalá část OSVČ si jej neplatí. Pokud si platíte i nemocenské pojištění a budete splňovat podmínku 270 kalendářních dní za poslední 2 roky, resp. navíc pak ještě 180 dní v posledním roce, pak byste na peněžitou pomoc v mateřství nárok mít měla.

Co se týká rodičovského příspěvku, tak na ten budete mít nárok určitě. U něj se „neřeší“ jestli jste byla student, zaměstnaná, nezaměstnaná nebo třeba OSVČ. Rodičovský příspěvek spadá mezi sociální dávky, a nárok na něj máte už jen díky tomu, že se vám narodí dítě a vy o něj pečujete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď