Nárok na MD a PPM – mohu pracovat až do porodu?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mi vzniká nárok na PPM. Začala jsem pracovat od 1. 12. 2016. Po měsíci jsem zjistila, že jsem těhotná. Termín porodu mi vychází na 2. 8. 2017.

Předtím jsem byla na RD bez pracovního poměru, ale studovala jsem dálkově školu. Zaměstnaná jsem na dobu určitou do 30. 11. 2017.

Potřebovala bych poradit, zda mohu pracovat až do porodu, jelikož doba nemocenského pojištění 270 dnů mi připadá až pár dnů před porodem.

Kdyby se to počítalo jen do 6 týdnu před porodem, chyběla by mi doba právě skoro těch 6ti týdnů. Mohu tedy pracovat až do dne porodu, čímž bych splnila povinných 270 dnů nemocenského pojištění a pobírat pak PPM po dobu 22 týdnu po porodu?

Z toho, že jsem byla dálkový student vysoké školy (do 26. 8. 2016) mi asi taky neplyne účast na nemocenském pojištění?

Mockrát děkuji za odpověď!

Dotaz poslal/a: Dana Š., 11.06.2017 03:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.06.2017 14:29 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud budu vycházet z termínu porodu 2. 9. 2017, pak vám datum zahájení PPM vychází na 22. 7. 2017, což je současně 233 dní od začátku vašeho posledního zaměstnání. Máte pravdu v tom, že tímto není splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

Paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Podle tohoto zákona také platí, že PPM (peněžitá pomoc v mateřství) začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem. Pokud si sama nezvolíte termín zahájení v tomto časovém rozmezí, pak se má za to, že PPM byla zahájena od začátku 6 týdne před porodem.

Paragraf 34:

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Ve vašem případě by tedy nárok na PPM vznikal jen tedy, pokud by se do minimální doby nemocenského pojištění dalo započítat studium – to by se ale muselo jednat o denní studium a muselo by být před porodem úspěšně dokončeno.

Mám tedy za to, že na PPM mít nárok nebudete. V době 6 týdnů před porodem vám ale vzniká nárok na nemocenské dávky. V souvislosti s porodem je nárok na nemocenské dávky v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu. Pokud jste zaměstnána, pak v této době nastoupíte do pracovní neschopnosti a budete dostávat alespoň nemocenskou. Po skončení si pak vyřídíte rodičovský příspěvek.

Paragraf 57:

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď