Nárok na neschopenku u práce na DPP

Dobrý den, chci se zeptat ohledně neschopenky a DPP.

Můj příjem je měsíčně 10 000 a nejde mi o vyplacení nemocenských dávek, ty vím, že na ně nárok nemám.

Ale mám to pouze brigádně a pracuji denně 8 hodin. Bohužel mám úraz a momentálně mi není doporučeno chodit.

Zaměstnavatel to netoleruje a chození po mě vyžaduje. Lékař mi doporučil neschopenku, ale mám na ni nárok?

Ne na peníze, ale na ten papír. Nebo jak se mám v takovém případě zachovat, či jak se můžu bránit?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina Š., 19.06.2017 14:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.06.2017 16:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pracujete na DPP (dohoda o provedení práce), a pokud by váš měsíční příjem v konkrétním měsíci překročil 10000 Kč, pak za vás zaměstnavatel odvádí jak zdravotní, tak i sociální a nemocenské pojištění. Pak byste měla i nárok na nemocenské dávky. Pokud je ale příjem nižší než 10000 Kč, pak nárok na dávky nevznikne.

Každopádně ale pracovní neschopnost a nemocenské dávky jsou dvě různé věci. Byť spolu vzájemně souvisí, přesto to není to samé.

Je tedy možné být v pracovní neschopnosti a přitom nedostávat nemocenské dávky. To může být případ třeba i OSVČ, kteří si neplatí nemocenské pojištění. Nebo případ nezaměstnaných v evidenci úřadu práce, kteří také nemají nárok na nemocenské dávky, ale vystavená neschopenka jim slouží jako „omluvenka,“ aby nemuseli chodit na pravidelné návštěvy ÚP.

Takže pokud pro to u vás jsou zdravotní důvody, lékař vám může vystavit neschopenku. A to bez ohledu na to, jestli máte/nemáte nárok na nemocenské dávky.

Pokud budete mít neschopenku, zaměstnavatel vás rozhodně nemůže „nutit“, abyste pracovala – viz paragraf 191, zákon číslo 262/2006, Zákoník práce:

§ 191

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu jeho dočasné pracovní neschopnosti podle zvláštních právních předpisů, po dobu karantény nařízené podle zvláštního právního předpisu, po dobu mateřské nebo rodičovské dovolené, po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle § 39 zákona o nemocenském pojištění a po dobu péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených v § 39 zákona o nemocenském pojištění nebo z důvodu, kdy se fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních služeb, které nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po ukončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]

Zobrazit odpověď

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď