Nárok na neschopenku u práce na DPP

Dobrý den, chci se zeptat ohledně neschopenky a DPP.

Můj příjem je měsíčně 10 000 a nejde mi o vyplacení nemocenských dávek, ty vím, že na ně nárok nemám.

Ale mám to pouze brigádně a pracuji denně 8 hodin. Bohužel mám úraz a momentálně mi není doporučeno chodit.

Zaměstnavatel to netoleruje a chození po mě vyžaduje. Lékař mi doporučil neschopenku, ale mám na ni nárok?

Ne na peníze, ale na ten papír. Nebo jak se mám v takovém případě zachovat, či jak se můžu bránit?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina Š., 19.06.2017 14:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.06.2017 16:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pracujete na DPP (dohoda o provedení práce), a pokud by váš měsíční příjem v konkrétním měsíci překročil 10000 Kč, pak za vás zaměstnavatel odvádí jak zdravotní, tak i sociální a nemocenské pojištění. Pak byste měla i nárok na nemocenské dávky. Pokud je ale příjem nižší než 10000 Kč, pak nárok na dávky nevznikne.

Každopádně ale pracovní neschopnost a nemocenské dávky jsou dvě různé věci. Byť spolu vzájemně souvisí, přesto to není to samé.

Je tedy možné být v pracovní neschopnosti a přitom nedostávat nemocenské dávky. To může být případ třeba i OSVČ, kteří si neplatí nemocenské pojištění. Nebo případ nezaměstnaných v evidenci úřadu práce, kteří také nemají nárok na nemocenské dávky, ale vystavená neschopenka jim slouží jako „omluvenka,“ aby nemuseli chodit na pravidelné návštěvy ÚP.

Takže pokud pro to u vás jsou zdravotní důvody, lékař vám může vystavit neschopenku. A to bez ohledu na to, jestli máte/nemáte nárok na nemocenské dávky.

Pokud budete mít neschopenku, zaměstnavatel vás rozhodně nemůže „nutit“, abyste pracovala – viz paragraf 191, zákon číslo 262/2006, Zákoník práce:

§ 191

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu jeho dočasné pracovní neschopnosti podle zvláštních právních předpisů, po dobu karantény nařízené podle zvláštního právního předpisu, po dobu mateřské nebo rodičovské dovolené, po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle § 39 zákona o nemocenském pojištění a po dobu péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených v § 39 zákona o nemocenském pojištění nebo z důvodu, kdy se fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních služeb, které nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď