Nárok na neschopenku u práce na DPP

Dobrý den, chci se zeptat ohledně neschopenky a DPP.

Můj příjem je měsíčně 10 000 a nejde mi o vyplacení nemocenských dávek, ty vím, že na ně nárok nemám.

Ale mám to pouze brigádně a pracuji denně 8 hodin. Bohužel mám úraz a momentálně mi není doporučeno chodit.

Zaměstnavatel to netoleruje a chození po mě vyžaduje. Lékař mi doporučil neschopenku, ale mám na ni nárok?

Ne na peníze, ale na ten papír. Nebo jak se mám v takovém případě zachovat, či jak se můžu bránit?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina Š., 19.06.2017 14:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.06.2017 16:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pracujete na DPP (dohoda o provedení práce), a pokud by váš měsíční příjem v konkrétním měsíci překročil 10000 Kč, pak za vás zaměstnavatel odvádí jak zdravotní, tak i sociální a nemocenské pojištění. Pak byste měla i nárok na nemocenské dávky. Pokud je ale příjem nižší než 10000 Kč, pak nárok na dávky nevznikne.

Každopádně ale pracovní neschopnost a nemocenské dávky jsou dvě různé věci. Byť spolu vzájemně souvisí, přesto to není to samé.

Je tedy možné být v pracovní neschopnosti a přitom nedostávat nemocenské dávky. To může být případ třeba i OSVČ, kteří si neplatí nemocenské pojištění. Nebo případ nezaměstnaných v evidenci úřadu práce, kteří také nemají nárok na nemocenské dávky, ale vystavená neschopenka jim slouží jako „omluvenka,“ aby nemuseli chodit na pravidelné návštěvy ÚP.

Takže pokud pro to u vás jsou zdravotní důvody, lékař vám může vystavit neschopenku. A to bez ohledu na to, jestli máte/nemáte nárok na nemocenské dávky.

Pokud budete mít neschopenku, zaměstnavatel vás rozhodně nemůže „nutit“, abyste pracovala – viz paragraf 191, zákon číslo 262/2006, Zákoník práce:

§ 191

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu jeho dočasné pracovní neschopnosti podle zvláštních právních předpisů, po dobu karantény nařízené podle zvláštního právního předpisu, po dobu mateřské nebo rodičovské dovolené, po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle § 39 zákona o nemocenském pojištění a po dobu péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených v § 39 zákona o nemocenském pojištění nebo z důvodu, kdy se fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních služeb, které nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Prodloužení pracovní neschopnosti na delší dobu než 1 rok

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v době zaměstnání jsem šla na neschopenku. V srpnu mi vyprší roční podpůrčí doba. Mohu žádat o prodloužení pracovní neschopnosti, když zaměstnavatel již neexistuje? Jsem po těžké operaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď