Nárok na neschopenku u práce na DPP

Dobrý den, chci se zeptat ohledně neschopenky a DPP.

Můj příjem je měsíčně 10 000 a nejde mi o vyplacení nemocenských dávek, ty vím, že na ně nárok nemám.

Ale mám to pouze brigádně a pracuji denně 8 hodin. Bohužel mám úraz a momentálně mi není doporučeno chodit.

Zaměstnavatel to netoleruje a chození po mě vyžaduje. Lékař mi doporučil neschopenku, ale mám na ni nárok?

Ne na peníze, ale na ten papír. Nebo jak se mám v takovém případě zachovat, či jak se můžu bránit?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina Š., 19.06.2017 14:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.06.2017 16:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pracujete na DPP (dohoda o provedení práce), a pokud by váš měsíční příjem v konkrétním měsíci překročil 10000 Kč, pak za vás zaměstnavatel odvádí jak zdravotní, tak i sociální a nemocenské pojištění. Pak byste měla i nárok na nemocenské dávky. Pokud je ale příjem nižší než 10000 Kč, pak nárok na dávky nevznikne.

Každopádně ale pracovní neschopnost a nemocenské dávky jsou dvě různé věci. Byť spolu vzájemně souvisí, přesto to není to samé.

Je tedy možné být v pracovní neschopnosti a přitom nedostávat nemocenské dávky. To může být případ třeba i OSVČ, kteří si neplatí nemocenské pojištění. Nebo případ nezaměstnaných v evidenci úřadu práce, kteří také nemají nárok na nemocenské dávky, ale vystavená neschopenka jim slouží jako „omluvenka,“ aby nemuseli chodit na pravidelné návštěvy ÚP.

Takže pokud pro to u vás jsou zdravotní důvody, lékař vám může vystavit neschopenku. A to bez ohledu na to, jestli máte/nemáte nárok na nemocenské dávky.

Pokud budete mít neschopenku, zaměstnavatel vás rozhodně nemůže „nutit“, abyste pracovala – viz paragraf 191, zákon číslo 262/2006, Zákoník práce:

§ 191

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu jeho dočasné pracovní neschopnosti podle zvláštních právních předpisů, po dobu karantény nařízené podle zvláštního právního předpisu, po dobu mateřské nebo rodičovské dovolené, po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle § 39 zákona o nemocenském pojištění a po dobu péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených v § 39 zákona o nemocenském pojištění nebo z důvodu, kdy se fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních služeb, které nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

-

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze. Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď