Nárok na neschopenku u práce na DPP

Dobrý den, chci se zeptat ohledně neschopenky a DPP.

Můj příjem je měsíčně 10 000 a nejde mi o vyplacení nemocenských dávek, ty vím, že na ně nárok nemám.

Ale mám to pouze brigádně a pracuji denně 8 hodin. Bohužel mám úraz a momentálně mi není doporučeno chodit.

Zaměstnavatel to netoleruje a chození po mě vyžaduje. Lékař mi doporučil neschopenku, ale mám na ni nárok?

Ne na peníze, ale na ten papír. Nebo jak se mám v takovém případě zachovat, či jak se můžu bránit?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina Š., 19.06.2017 14:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.06.2017 16:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pracujete na DPP (dohoda o provedení práce), a pokud by váš měsíční příjem v konkrétním měsíci překročil 10000 Kč, pak za vás zaměstnavatel odvádí jak zdravotní, tak i sociální a nemocenské pojištění. Pak byste měla i nárok na nemocenské dávky. Pokud je ale příjem nižší než 10000 Kč, pak nárok na dávky nevznikne.

Každopádně ale pracovní neschopnost a nemocenské dávky jsou dvě různé věci. Byť spolu vzájemně souvisí, přesto to není to samé.

Je tedy možné být v pracovní neschopnosti a přitom nedostávat nemocenské dávky. To může být případ třeba i OSVČ, kteří si neplatí nemocenské pojištění. Nebo případ nezaměstnaných v evidenci úřadu práce, kteří také nemají nárok na nemocenské dávky, ale vystavená neschopenka jim slouží jako „omluvenka,“ aby nemuseli chodit na pravidelné návštěvy ÚP.

Takže pokud pro to u vás jsou zdravotní důvody, lékař vám může vystavit neschopenku. A to bez ohledu na to, jestli máte/nemáte nárok na nemocenské dávky.

Pokud budete mít neschopenku, zaměstnavatel vás rozhodně nemůže „nutit“, abyste pracovala – viz paragraf 191, zákon číslo 262/2006, Zákoník práce:

§ 191

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu jeho dočasné pracovní neschopnosti podle zvláštních právních předpisů, po dobu karantény nařízené podle zvláštního právního předpisu, po dobu mateřské nebo rodičovské dovolené, po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle § 39 zákona o nemocenském pojištění a po dobu péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených v § 39 zákona o nemocenském pojištění nebo z důvodu, kdy se fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních služeb, které nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď