Nárok na ošetřovné na dceru s dítětem

Dcera samoživitelka pečující o dvouleté dítě má rizikové těhotenství.

Mám já jako její matka, žijící s ní ve společné domácnosti, nárok na OČR na ni nebo na dítě?

Pokud ano, po jak dlouhou dobu a v jaké výši?

Dotaz poslal/a: Julie L., 26.12.2016 09:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.12.2016 13:13 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné na vaši dceru byste měla nárok pouze v případě, že by byla „skutečně“ nemocná nebo utrpěla nějaký úraz. Resp. zákon zde hovoří o tom, že daná osoba (vaše dcera) vyžaduje nezbytně nutně ošetřování jinou osobou. Mám za to, že to není případ rizikového těhotenství (alespoň tedy to tak v drtivé většině případů bývá).

Možná, kdyby se jednalo o nějaký opravdu závažný případ, kdy by vaše dcera byla z důvodu těhotenství po celý den upoutána na lůžko apod. Moc si to ale neumím představit. Při vážných zdravotních problémech by spíše byla hospitalizována. A v tom případě na ni ošetřovné mít také nemůžete, pak byste naopak mohla mít ošetřovné na dítě (pokud by s ní nebylo v nemocnici).

Co se týká ošetřovného na dítě vaší dcery, na to byste měla nárok v případě, že by o něj vaše dcera nemohla pečovat. Z důvodu nějaké nemoci, nebo třeba z důvodu hospitalizace nebo třeba v době až bude v porodnici. Pokud by se jednalo pouze o případ, kdy je dítě nemocné, ale vaše dcera zdravá, pak na něj ošetřovné dostat nemůžete – zde předpokládám, že vaše dcera čerpá na dítě rodičovský příspěvek.

Viz konkrétní podmínky ošetřovného dle zákona o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 39:

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování

  1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
  2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

  1. školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události,
  2. dítě nemůže být pro nařízenou karanténu v péči školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo docházet do školy, nebo
  3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu31); to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

Jinak obecně platí, že při ošetřovném na dceru nebo její dítě, na něj máte nárok po dobu 9 kalendářních dní.

Co se týká toho, kolik je ošetřovné, tak to je ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Je tedy ve stejné výši, jako nemocenské dávky, pokud jste vy sama v pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

-

Dobrý den, ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní). Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné? Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci? Předem děkuji za […]

Zobrazit odpověď