Kdo má nárok na ošetřovné po 25. 5. 2020

Dobrý den,

chtěla bych od 1. června nastoupit na ošetřovné kvůli neumístění dcery do školy z důvodu sdílení společné domácnosti mých nemocných rodičů.

Do teď jsem ošetřovné nepobírala, protože jsme to nějak s rodiči zvládali.  Ale teď nastupuje tatínek na operaci a maminka už odmítá hlídat! Je tedy možné nastoupit až od 1. 6. 2020?

Dotaz poslal/a: Simona, 30.05.2020 15:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 31.05.2020 13:13 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné byste měla mít nárok, i když jste jej doposud nevyužívala. Zvláštní režim čerpání ošetřovného pro zaměstnance, platí až do 30. 6. 2020 (resp. do konce aktuálního školního roku). Do té doby je na ošetřovné nárok za jiných podmínek, než jak je tomu jindy (v době, kdy zde nejsou komplikace spojené s epidemií koronaviru).

Poslední změna, která se týká ošetřovného, pokrývá i vaši situaci. V první polovině května 2020 byl schválen dodatek zákona, který umožňuje rodičům ponechat dítě doma i po otevření školy a mít nárok na ošetřovné.

To platí za předpokladu, že má rodič nějaký vážný důvod, proč dítě neposlat do školy. Mezi tyto důvody patří právě i to, že by školní docházka mohla ohrozit zdraví osoby, se kterou dítě sdílí společnou domácnost. Viz:

„(3) Podmínka péče o dítě z důvodu uzavření školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo školy, jejímž je žákem, se pro účely § 39 odst. 1 písm. b) bodu 1 zákona o nemocenském pojištění považuje v období do 30. června 2020 za splněnou i v případě, že zaměstnanec dítě do tohoto zařízení nebo do školy neumístí s ohledem na možnost ohrožení jeho zdraví nebo zdraví jiných osob, které žijí s dítětem v domácnosti, v důsledku výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 nebo z jiných vážných důvodů; za jiný vážný důvod se považuje zejména výrazné omezení kapacity nebo provozní doby zařízení pro děti nebo školy nebo nastavení omezujících režimových opatření v těchto zařízeních zavedených v souvislosti s výskytem koronaviru označovaného jako SARS CoV-2. Důvod pro neumístění dítěte v zařízení nebo škole podle věty první je zaměstnanec povinen uvést na předepsaném tiskopisu. Věta první a druhá platí obdobně v případě péče v zařízeních o jiné osoby uvedené v odstavci 2 a v § 3 odst. 1.

Tak jak chápu váš dotaz, hlavním důvodem je sice to, že se vaše matka již nechce dále start o dítě. Ale stejně tak je asi platný argument, že vzhledem k jejímu věku/zdravotnímu stavu, by případná nákaza koronavirem (která by mohla vzniknout návštěvou dítěte ve škole), mohla znamenat zdravotní ohrožení.

Pro vás to tedy prakticky znamená u zaměstnavatele nahlásit ošetřovné. Následně, pak bude potřeba vyplnit i nový formulář, který připravila ČSSZ, kde se uvádí i důvod, proč dítě nechodí do školy/školky – viz zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Nárok na ošetřovné při péči o nemocného otce

-

Dobrý den, dne 1. 12. 2020 jsem požádala o krátkodobé ošetřovné ohledně tatínka, kdy se jeho zdravotní stav zhoršil. Lékař mi vypsal krátkodobé ošetřovné. Druhý den, dne 2. 12. 2020, vzhledem k hospitalizaci tatínka bylo ošetřovné ukončeno. Dnes volala účetní naši vedoucí, že mi ošetřovné nedají s tím, že mi dávají místo toho dovolenou 2 […]

Zobrazit odpověď

Paragraf na osobu blízkou

-

Od ledna 2020 byl můj otec zdravotně velmi špatný, a protože byl v nemocnici …JAKO CHODÍCÍ, SOBĚSTAČNÝ PACIENT…a tam před propuštěním z hospitalizace dostal od spolupacienta Corona-vir, musel zůstat do června 2020 v nemocnici. V červnu ho propustili do domácí péče….jako LEŽÁKA…a já jsem se nastěhovala k rodičům, abych POMOHLA MATCE A PEČOVALA O NEMOHOUCÍHO […]

Zobrazit odpověď

OČR při zaměstnaní v souběhu s rodičovským příspěvkem

-

Dobrý den, Manželka je na RD s mladším synem, který bude mít v lednu 2020, 3 roky. A pobírá na něj rodičovský příspěvek, který bude pobírat ještě asi 11 měsíců. Dítě chodí již do školky a manželka v lednu nastupuje zpět do původního zaměstnání. Máme ještě syna ve věku 5 let, který také chodí do školky, ale […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné na dítě po 9 dnech – prodloužení při delší nemoci dítěte

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co dělat v případech, kdy jde malé dítě na plánovanou operaci a bude doma nejméně 14 dní. Tj. klasické ošetřovné na 9 dní, mi nebude stačit. Lze toto ošetřovné nějak prodloužit? Stačilo by jej ukončit třeba v pátek, a od pondělí znovu podat např. další ošetřovné? Nebo něco jiného? Moc […]

Zobrazit odpověď