Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně peněžité pomoci v mateřství. Nyní pobírám rodičovský příspěvek na první dítě. Nárok na rodičovský příspěvek mi skončí k 31. 7. 2017 (na RD jsem byla 2 roky).

Před nástupem na rodičovskou dovolenou jsem byla zaměstnaná a měla tedy nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. Předchozí zaměstnavatel mi bohužel ke dni nástupu na PPM neprodloužil pracovní smlouvu.

Nyní jsem dostala lukrativní nabídku zaměstnání, kterou jsem přijala a podepsala smlouvu s datem nástupu k 1. 8. 2017. Nový zaměstnavatel mi vyšel vstříc, a i když jsem nyní podruhé těhotná (datum porodu 8. 11. 2017), dohodli jsme se na tom, že se do porodu v práci zaučím a poté bych byla doma s dítětem po dobu PPM a na rodičovskou dovolenou by již nastoupil můj manžel, tak abych mohla jít do nového zaměstnání.

Bohužel nevím, jak se bude nyní postupovat v rozhodování, jestli mám nárok na PPM? Před prvním těhotenstvím jsem měla nárok díky odpracovaným hodinám, ale nevím, jakým způsobem se nyní bude postupovat, když v zaměstnání budu mýt před porodem pouze cca měsíc až dva účast na pojištění.

Platnou smlouvu mám, ale nevím, jak se přihlíží k odpracovaným dnům v tomto případě?

Děkuji Vám velice za radu.

Dotaz poslal/a: Zuzana S., 26.04.2017 11:46
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.04.2017 09:49 napsal/a:

Dobrý den,

Aby vám vznikal nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), tak musí být splněny dvě hlavní podmínky. První podmínkou je to, že v době podání žádosti o PPM (tedy zpravidla v době 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně jste v ochranné době až 180 dní, od skončení poslední pojištěné činnosti (zaměstnání).

Tím, že jste uzavřela novou pracovní smlouvu, byste tuto první podmínku splňovat měla. Horší je to s druhou podmínkou. Ta vyžaduje, že v předchozích dvou letech před zahájením PPM, musíte být alespoň 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění.

Pokud jste byla poslední dva roky doma s dítětem a pobírala rodičovský příspěvek, ale přitom fakticky nezaměstnaná, pak jste nebyla účastníkem nemocenského pojištění. Váš poslední pracovní poměr skončil ještě před zahájením rodičovské, pak tuto podmínku splňovat určitě nebudete.

Vzhledem k nástupu v srpnu a předpokládanému termínu porodu v listopadu tam opravdu budete mít jen velmi málo dní – i kdybyste zahajovala PPM až od 6 týdne před porodem, pořád to bude jen cca 60 dní nemocenského pojištění.

Doba, kdy jste čerpala rodičovský příspěvek, ale přitom neměla pracovní smlouvu, se nijak nezohlední. Jiné by to bylo, pokud byste době čerpání rodičovského příspěvku měla platnou pracovní smlouvu a byla tak fakticky na rodičovské dovolené, pak by se vám do oněch 270 dní započítávala i tato doba.

Na základě toho co uvádíte, mám za to, že na PPM nárok mít nebudete. PPM by ale případně mohl čerpat otec dítěte. Od skončení 6 týdne po porodu si o PPM může požádat i otec dítěte (pokud splňuje výše uvedené podmínky). Pokud stejně plánujete, že by byl doma na rodičovské, tak by možná mohl být i na mateřské dovolené?

Každopádně máte nárok na rodičovský příspěvek od data narození dítěte – zde doba nemocenského pojištění nehraje roli. Pro případnou možnost volby výše/délky RP tak jako tak postačuje, když je možné stanovit příslušný vyměřovací základ jen u jednoho z rodičů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď