Budu mít nárok na podporu po skončení rodičovské a z čeho se počítá?

Dobrý den,

asi rok a půl jsem pracovala, poté jsem otěhotněla a šla na mateřskou, z které pak na rodičovskou dovolenou na 19 měsíců. Během toho mi skončila smlouva v práci.

Rodičák mi končí teď v červenci. Jsem ale znovu těhotná a druhé dítě se narodí v prosinci.

Po skončení rodičáku se budu muset do druhého porodu přihlásit na ÚP, jelikož těhotnou mě nikdo nezaměstná. Budu mít nárok na podporu? A z čeho se bude vypočítávat?

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Zuzana N., 27.06.2017 14:19
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.06.2017 12:17 napsal/a:

Dobrý den,

Po ukončení pobírání rodičovského příspěvku byste měla zajít na Úřad práce. Minimálně už jen proto, že v době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, za vás platí zdravotní pojištění stát. Měla byste mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Podmínkou toho, aby byl nárok na podporu v nezaměstnanosti, je splnění minimální „odpracované“ doby (doby důchodového pojištění), v rozsahu 12 měsíců za poslední dva roky. Vy jste v posledních dvou letech sice nepracovala, ale doba, kdy jste byla na mateřské dovolené, nebo následně na rodičovské dovolené (či jen samotné pobírání rodičovského příspěvku), se vám započítává stejně, jako výkon zaměstnání. Jedná se o tzv. „náhradní dobu“ důchodového pojištění.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti vám tedy bude vznikat. Na druhou stranu to není velký „důvod k radosti“. Protože výše podpory v nezaměstnanosti je v tomto případě velmi nízká. Vzhledem k tomu, že v posledních dvou letech jste neměla žádný příjem, ze kterého by se dala vypočítat podpora v nezaměstnanosti (ta se nedá počítat z rodičovského příspěvku nebo z „mateřské“), resp. vzhledem k tomu, že budete uplatňovat nárok na podporu započítáním náhradní doby pojištění, pak se bude počítat z průměrné mzdy v ČR.

V letošním roce (2017) se provádí výpočet z částky 28 232 Kč, a vy budete mít nárok za první dva měsíce na 15%, druhé dva měsíce na 12% a zbytek doby pak případně na 11%. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 51:

§  51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

Za první dva měsíce tedy budete dostávat 4234 Kč, druhé dva měsíce 3388 Kč a zbytek doby případně 3105 Kč.

Protože jste nyní nezaměstnaná, tak s největší pravděpodobností nebudete mít u druhého dítěte nárok ani na PPM. V tom případ byste tedy dostávala podporu v nezaměstnanosti do porodu a poté si vyřídila rodičovský příspěvek na druhé dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď