Nárok na podporu po rodičovské dovolené

Dobrý den,

mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo zle a byla odvezena záchrankou, neví se, kdy jí pustí a zda bude schopna hlídat. Proto kamarádka chce v pondělí 21. 5. v práci rozvázat pracovní poměr dohodou, aby se mohla starat o dceru, než nastoupí v září do školky. Manžel nemůže, také chodí do práce.

Já si myslím, že by se mohla nahlásit na ÚP během léta shánět novou práci a že by mohla mít i nárok na podporu v nezaměstnanosti, která by se vypočetla z toho dne, který odpracovala. Je to tak? Nebo by jí tu podporu nějak vypočetli z rodičovské dovolené?

Ona si myslí, že nárok na podporu nemá, když je stále na rodičovském příspěvku a když rozváže pracovní poměr dohodou z vlastní vůle.

Děkuji za informaci.

Eva

Dotaz poslal/a: Eva S., 20.05.2018 12:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.05.2018 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že po skončení rodičovské dovolené má Vaše kamarádka nárok na podporu v nezaměstnanosti, i kdyby v zaměstnání neodpracovala ani jeden den.

Aby byl nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak je podmínka mít „odpracováno“ nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední 2 roky. Nejedná se ale jen o „výkon zaměstnání“. Podstatná je účast na důchodovém pojištění. Ta vzniká v době, kdy se zaměstnanci z platu strhává sociální pojištění, nebo v době, kdy si OSVČ platí sociální pojištění sám.

Kromě toho je zde ale ještě tzv. náhradní doba účasti na důchodovém pojištění. Do ní spadá třeba právě péče o dítě do 4 roků (rodičovská dovolená/čerpání rodičovského příspěvku). Tedy z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti se doba, kdy Vaše kamarádka byla doma s dítětem, započítává stejně, jako by chodila zaměstnání.

Nárok na podporu tedy určitě má. Pokud by na podporu v nezaměstnanosti nastupovala ihned po skončení rodičovské dovolené, tak by se výpočet výše podpory odvíjel od průměrné mzdy v ČR (výše podpory se nedá počítat z rodičovského příspěvku). Průměrná mzda je pro rok 2018 stanovena na 28 761 Kč.

Za první dva měsíce pak vaše kamarádka má nárok na 15% z této průměrné mzdy. Za další dva měsíce pak na 12%, a zbytek doby (jeden měsíc, pokud má kamarádka méně než 50 roků) už jen na 11%. Podpora po skončení rodičovské tedy není nijak „závratně“ vysoká.

Pokud by ale kamarádka alespoň nějakou dobu po skončení rodičovské pracovala, pak by se výše podpory v nezaměstnanosti měla odvíjet z příjmů v zaměstnání. Standardně se výše podpory odvíjí od průměrné čisté mzdy v posledním kalendářním čtvrtletí v posledním zaměstnání. Pokud ale nebyl v daném čtvrtletí žádný příjem, tak se popř. může vycházet z kratší doby v zaměstnání. Pokud navíc zaměstnanec v rozhodném období opracoval méně než 21 dní, tak se pak počítá tzv. pravděpodobný výdělek (tedy to, kolik by si zaměstnanec vydělal, pokud by pracoval celou dobu).

Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 355:

Pravděpodobný výdělek

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď