Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

Dobrý den,

syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám.

Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme.

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Zuzana S., 17.05.2018 10:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.05.2018 03:22 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že píšete, že nemáte práci, tak se ve vašem případě nyní nejedná o ukončení rodičovské dovolené v pravém slova smyslu, jde spíše o to, že vám nyní bude končit vyplácení rodičovského příspěvku.

Pokud by vám končila rodičovská dovolená, tak byste se buď musela vracet do zaměstnání, nebo se zaměstnavatelem řešit ukončení pracovního poměru. Ale to podle všeho není váš případ.

Každopádně ale platí, že jakmile bude ukončeno vyplácení rodičovského příspěvku  – příslušné vyrozumění byste měla dostat písemně od Úřadu – tak byste měla zajít na Úřad práce. A to hned ze dvou důvodů.

Tím prvním je to, že po skončení rodičovské máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to, i když jste byla během rodičovské nezaměstnaná. Doba, kdy jste byla doma s dítětem na rodičovské, se totiž započítává do nároku na podporu v nezaměstnanosti stejně, jako kdybyste pracovala. Splňujete tedy podmínku minimální „odpracované“ doby (doba účasti na důchodovém pojištění) v délce 12 měsíců za poslední dva roky. Vznikne vám tedy nárok na podporu až do září (nebo i déle). Resp.do doby než si najdete novou práci, byste mohla být na ÚP, a čerpat podporu.

Podpora po skončení rodičovské je ale velmi nízká. Pokud jste během rodičovské nepracovala, tak zde není žádný příjem, ze kterého by se podpora dala spočítat. Bude se tedy vycházet z průměrné mzdy v ČR – ta je aktuálně stanovena na 28 761 Kč. Vy ale máte nárok za první dva měsíce jen na 15% z této průměrné mzdy, tedy 4314 Kč. Za další dva měsíce je to pak 12%. Za poslední (pátý měsíc) to bude 11%.

Není to tedy mnoho peněz, ale na druhou stranu je to alespoň něco.

Druhým důvodem, proč se vám vyplatí být na ÚP je to, že po dobu, kdy jste vedená v evidenci, za vás stát platí zdravotní pojištění. Pokud byste nebyla na ÚP, tak byste si buď musela sama platit minimální zdravotní pojištění, nebo byste se musela u své zdravotní pojišťovny nahlásit jako osoba pečující o dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď