Nárok na podporu v nezaměstnanosti 2017
Dobrý den,
dne 31. 5. 2017 mi skončila výpovědní lhůta.
Zaměstnaná jsem byla celkem 318 dní, bylo to mé první zaměstnání po VŠ.
Vzniká mi nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem sice nebyla zaměstnaná celý rok, ale zároveň si platím dobrovolné důchodové pojištění (od r. 2012), konkrétně se jedná o 3. pilíř?
Zároveň jsem zjistila, že jsem v 6. týdnu těhotenství, co bych měla udělat, aby mi vznikl nárok na PPM?
Děkuji
Dobrý den,
Jedním z nejdůležitějších předpokladů, aby vám byl přiznán nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení zaměstnání je to, že splňujete podmínku minimální „odpracované“ doby v rozsahu 12 měsíců v posledních dvou letech. Ono „odpracované“ znamená přesněji dobu účasti na důchodovém pojištění. Konkrétně viz: zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004, Sb., paragraf 39:
a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,
Vámi zmíněné dobrovolné důchodové pojištění, není to „správné“ důchodové pojištění. V tomto případě se jedná o státem podporované penzijní připojištění, což je něco jiného. V případě nároku na podporu v nezaměstnanosti je požadováno důchodové pojištění ve smyslu zákona 155/1995 Sb., dle paragrafu 5, odstavec 1a (tedy zaměstnanci v pracovním poměru) nebo podle odstavce 2 (kam spadají třeba osoby pečující o dítě do 4 roků, osoby se zdravím postižením, poživatelé invalidního důchodu apod. viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-155#p5-2)
Na základě vámi udávané délky zaměstnání se tedy domnívám, že nárok na podporu v nezaměstnanosti mít nebudete. Tedy za předpokladu že u vás není možné započítat nějakou „náhradní dobu pojištění“ – viz paragraf 41 zákona o zaměstnanosti:
(1) Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
(2) Není-li splněna podmínka stanovená v § 39 odst. 1 písm. a) předchozím zaměstnáním, lze tuto podmínku splnit i započtením náhradní doby zaměstnání. Do předchozího zaměstnání se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním. Překrývají-li se doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností a náhradní doba zaměstnání, započítává se do předchozího zaměstnání přednostně doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností.
(3) Za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba
a) přípravy osoby se zdravotním postižením k práci (§ 72),
b) pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,
c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let,
d) osobní péče o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost)3a), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
e) výkonu dlouhodobé dobrovolnické služby na základě smlouvy dobrovolníka s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstvem vnitra35a), nebo výkonu veřejné služby na základě smlouvy o výkonu veřejné služby35b), pokud rozsah vykonané služby překračuje v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu,
f) osobní péče o fyzickou osobu mladší 10 let, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I (lehká závislost),
g) trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény osoby po skončení výdělečné činnosti, která zakládala její účast na nemocenském pojištění podle zvláštního právního předpisu, pokud si tato osoba nepřivodila dočasnou pracovní neschopnost úmyslně a pokud tato dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa vznikla v době této výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě podle zvláštního právního předpisu.
Na Úřad práce byste ale měla určitě zajít (pokud nebudete v nejbližší době nastupovat do nového zaměstnání). A to minimálně už jen z toho důvodu, že by za vás (jako za nezaměstnanou v evidenci ÚP) platil zdravotní pojištění stát (v opačném případě by vám pak mohla vzniknout povinnost platit si minimální zdravotní pojištění sama).
Je případně i možnost, pokud byste do 7 dní od ukončení pracovního poměru zahájila pracovní neschopnost, pak by vám případně ještě vznikal nárok na nemocenské dávky. Do 7 dní od skončení pracovního poměru trvá ochranná lhůta. Můžete případě zkusit ověřit u svého lékaře, zda u vás nejsou nějaké zdravotní důvody pro „rizikové těhotenství“ a s ním související neschopenku. Pak byste mohla být až do zahájení PPM nebo do porodu v pracovní neschopnosti a dostávala byste nemocenské dávky.
Co se týká nároku na PPM po skončení zaměstnání. Pokud jste byla těhotná již v době ukončení pracovního poměru (což zřejmě ano, když píšete, že jste v 6 TT), pak po skončení zaměstnání „běží“ ochranná lhůta, která je 180 dní od skončení zaměstnání.
Pokud byste až do případného zahájení PPM nepracovala, ale současně k zahájení PPM došlo ještě během těchto 180 dní, pak by vám nárok na PPM vzniknul. K zahájení PPM dochází nejdříve 8 týdnů před plánovaným termínem porodu.
A zde to je čistě teoretická úvaha, protože neznám přesné termíny (především pak předpokládaný termín porodu.
Pokud by platilo, že k ukončení pracovního poměru, tj. 31. 5. 2017 jste přesně v 6 TT, pak by se jako termín zahájení těhotenství dal brát datum 19. 4. 2017. Vzhledem k délce těhotenství 280 dní by teoreticky termín porodu připadal na 24. 1. 2018. Z toho pak vyplývá nejdřívější nástup na PPM 29. 11. 2017. Ochranná lhůta 180 dní trvá do 27. 11. 2017. V tomto případě by vám nárok na PPM nevznikl, byť velmi těsně.
To ale prosím nyní neberte jako přesnou informaci. Byla to jen teoretická úvaha. Předpokládaný termín porodu určí váš lékař, zpravidla až na základě ultrazvukového vyšetření (obvykle kolem 12 týdne těhotenství). Jakmile budete znát plánovaný termín porodu, pak si teprve můžete přesně ověřit, zda nárok mít budete.
Pokud by vám pak termín zahájení PPM, vycházel už mimo ochrannou lhůtu, pak byste jedině musela ještě nastoupit alespoň na nějakou dobu do nějakého zaměstnání. Jinak byste měla nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte.
Zařazeno v: Jak se počítá podpora v nezaměstnanosti, Kdy chodí podpora v nezaměstnanosti na účet?, Kdy je nárok na podporu?, Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?, Mateřská po skončení zaměstnání, Nárok na dovolenou po skončení mateřské, Nárok na PPM po skončení pracovního poměru, Ochranná doba pro mateřskou, Podpora v nezaměstnanosti po skončení studia, Sociální dávky po skončení podpory v nezaměstnanosti
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?
-Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]
Zobrazit odpověďRodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)
-Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověďVýživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
-Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?
Zobrazit odpověďDruhé těhotenství – mám na něco nárok?
-Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]
Zobrazit odpověďSUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku - Zaručené peníze bez registru. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě - Rychla pujcka bez poplatku. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.
Nejnovětší dotazy
-
14.6.2024
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou? -
13.6.2024
Výpověď ze strany zaměstnance a následná nemocenská -
3.6.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé PN -
2.5.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské -
25.4.2024
Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti -
25.4.2024
Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD -
22.4.2024
Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva? -
20.4.2024
Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek -
16.4.2024
Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství) -
8.4.2024
Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
Poradna 2024
- Osobní bankrot 2024 – výpočet splátek insolvence
- Výpočet příspěvku na bydlení 2024
- Kalkulačka mateřská dovolená 2024
- Výpočet OČR 2024 – kalkulačka ošetřovné na dítě
- Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024
- Čestné prohlášení - sleva na manželku
- Termín odchodu na mateřskou
Kalkulačky 2024
- Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2024
- Podpora v nezaměstnanosti 2024: Výpočet od ledna 2024
- Výpočet výplaty 2024: čistá mzda po změnách od 1. 1. 2024
- Zvýšení minimální mzdy od ledna 2024
- Minimální sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka zvýšení životního minima 2024
- Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
- Kalkulačka příspěvek na péči 2024
- Mzdová kalkulačka 2024 – výpočet čisté výplaty v zaměstnání
- Kalkulačka neschopenky - zvýšení nemocenské 2024
- Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet poměrné části dovolené
- Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka a nemocenská
Informace 2024
- Kalkulačka mateřská – výpočet kolik bude PPM v roce 2024
- Kalkulačka diety 2024 – kolik je stravné při služební?
- Kalkulačka průměrný čistý měsíční výdělek
- Převedení dovolené do roku 2024
- Kalkulačka DPH 2024
- Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení rodičovské
- Platy státních zaměstnanců 2024 – platové tabulky
- Kalkulačka: Kolik budou přídavky na bydlení od ledna 2024?
- Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci 2024
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka peněz před výplatou – peníze ihned na účet (nyní i zdarma!)
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet