Nárok na podporu v nezaměstnanosti a trvalé bydliště

Dobrý den,

v současné době se s přítelem sestěhováváme. Bohužel jsme doteď bydleli daleko od sebe, a protože už chceme začít nový život společně, rozhodli jsme se pro razantní krok.

Bohužel to zároveň znamenalo, že musel dát výpověď v práci. Výpovědní lhůta mu vyprší koncem měsíce a zatím nenalezl odpovídající práci.

Patrně bude ještě jeden měsíc bez práce hledat (poté bere vše, co se namane…). Přítel se bude stěhovat ke mně, a mým rodičům.

Přítelovi rodiče nás však upozornili na to, že snad nebude mít nárok na žádnou finanční výpomoc od státu, protože má trvalé bydliště stále u svých rodičů a Ti mají vyživovací povinnost.

Je to pravda? Jaké jsou prosím naše možnosti? (vím pouze to, že podpora v nezaměstnanosti by byla u něj nižší, protože dal výpověď sám, ale o podmínce trvalého bydliště jsem nic nenašla)

Zajímalo by mne v případě, že mu zůstane trvalý pobyt u rodičů: Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Bude mít nárok na jiné dávky? Např. na bydlení? V případě, že by měl trvalé bydliště u mne (nejsme manželé), trvalé bydliště by bylo na základě nájemní smlouvy s majiteli nemovitosti (tedy mými rodiči)

Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Bude mít nárok na jiné dávky? Např. na bydlení?

Velmi děkuji za odpověď, pomůže nám to, jsme trochu bezradní.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Eliška P., 27.12.2016 03:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.12.2016 13:31 napsal/a:

Dobrý den,

To, kde má váš přátel trvalé bydliště, nehraje roli v posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti (alespoň ne tedy v tom smyslu jak to popisujete vy). Pokud váš přítel splňuje podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti – tedy především minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců za poslední roky, pak je úplně jedno, kde skutečně bydlí, nebo kde má trvalé bydliště.

Snad jediné co může vadit je to, že podporu v nezaměstnanosti si vyřizuje ne Úřadu práce v místě trvalého bydliště. A zde také chodí na všechny schůzky. Což pro něj v případě, že bude mít trvalý pobyt vedený u rodičů, může znamenat dojíždění do toho místa.

Co se týká výše podpory v nezaměstnanosti – zde záleží na tom, co přesně váš přítel uvedl ve výpovědi. Obecně platí, že pokud dá zaměstnanec výpověď bez vážného důvodu, tak má podporu v nezaměstnanosti nižší. Zatímco běžně jsou to první dva měsíce 65%, pak dva měsíce 50% a zbytek doby 45%, při výpovědi bez vážného důvodu je to po celou dobu jen 45%. Stěhování, i když není explicitně uvedeno v seznamu vážných důvodů, bývá obvykle akceptováno jako vážný důvod pro ukončení zaměstnání.

To, kde má váš přítel trvalé bydliště, a kde případně skutečně žije, by hrálo roli až ve chvíli, kdy by mu skončila podpora v nezaměstnanosti a on neměl žádný příjem. Pokud by pak chtěl žádat o nějaké sociální dávky (třeba pomoc ve hmotné nouzi), pak už by to mělo vliv.

Například co se týká sociální dávky příspěvek na bydlení, tak ta se posuzuje podle trvalého pobytu. Při bydlení v pronajatém bytě se společně posuzují všechny osoby, které v daném bytě mají trvalý pobyt. U jiných sociálních dávek se pak zase posuzují osoby ve společné domácnosti. A ano, v některých případech platí i to že vyživovací povinnost mají i rodiče.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď