Nárok na podporu v nezaměstnanosti – ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den,

zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr zrušením ve zkušební době. Stalo se tak týden, před vypršením tříměsíční výpovědní lhůty.

Úřad práce, mi neuznal nárok na podporu v nezaměstnanosti s odůvodněním, že jsem u zaměstnavatele neodpracoval tři měsíce (chyběly mi asi čtyři dny). Jednal oprávněně nebo nikoliv?

Na internetu, jsou rozporuplné informace například o tom, že pokud pracovní poměr ve zkušební době ukončí zaměstnavatel, tak zaměstnanec má právo na podporu v nezaměstnanosti a lhůta, kterou by měl pracovní poměr trvat, na tu jsem nikde nenarazil, jen že bych mel mít v posledních dvou letech odpracováno 12 měsíců u zaměstnavatele, který za mé platil sociální a důchodové poplatky, což v daném případě splňuji.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petr, 25.06.2017 09:06

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.06.2017 12:50 napsal/a:
 

Dobrý den,

Samotné ukončení (zrušení) pracovního poměru ve zkušební době opravdu není důvodem toho, abyste neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti. Během zkušební doby můžete zaměstnání ukončit jak vy, tak i případně zaměstnavatel bez udávání důvodu. Neměly by vám z toho vznikat žádné sankce.

Ve vašem případě se ale zřejmě jedná o něco jiného. V dotazu to není uvedeno, takže je to pouze můj odhad a mohu se mýlit. Ale podle zmiňované lhůty 3 měsíce, a toho že, vám na Úřadu práce zamítli nárok na podporu, se domnívám, že před zahájením posledního zaměstnání (které skončilo ve zkušební době), jste byl také vedený na Úřadu práce a dostával podporu v nezaměstnanosti.

Pokud tomu tak je pak je postup úřadu práce oprávněný. Pokud totiž dostáváte podporu v nezaměstnanost, a po jejím skončení, nebo během dob,y kdy ji dostáváte, si najdete nové zaměstnání, pak opravdu záleží na tom, jak dlouho pracujete, jestli budete mít nárok na další podporu v nezaměstnanosti.

Viz příslušný zákon – zákon číslo 435/2004, Zákon o zaměstnanosti

§ 48

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu) v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

§ 49

(1) Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula celá podpůrčí doba, má nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud po uplynutí této podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců; tato doba se nevyžaduje v případech, kdy uchazeč o zaměstnání skončil zaměstnání nebo výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů nebo skončil zaměstnání z důvodů uvedených ve zvláštním právním předpise36) nebo proto, že zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

(2) Do doby 6 měsíců podle odstavce 1 se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním.

Případně pak ještě – pokud by se jednalo o zaměstnání zprostředkované Úřadem práce, pak je určitá povinnost strávit v zaměstnání nějakou dobu, aby vás na Úřadu práce znovu zařadili do evidence uchazečů o zaměstnání – viz paragraf 25 stejného zákona:

(8) Překážkou pro zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je, pokud

a) fyzická osoba bez vážného důvodu ukončí sama nebo na základě dohody se zaměstnavatelem vhodné zaměstnání (§ 20) zprostředkované krajskou pobočkou Úřadu práce, nebo

b) zaměstnavatel s fyzickou osobou ukončí vhodné zaměstnání (§ 20) zprostředkované krajskou pobočkou Úřadu práce z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jí vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

V případech podle písmene a) nebo b) může být fyzická osoba zařazena na základě nové písemné žádosti do evidence uchazečů o zaměstnání po uplynutí 6 měsíců ode dne sjednaného jako den nástupu do zaměstnání, zprostředkovaného krajskou pobočkou Úřadu práce.

Pokud se ve vašem případě nejedná o nějaký z výše uvedených důvodů tak momentálně nevím – záleží, jak přesně bylo formulováno rozhodnutí Úřadu práce. Případně se ozvěte a zkuste napsat více podrobností.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,