Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti.

V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné.

Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila jsem si částku 7.800,-).

Pokud bych chtěla být s dítětem doma do jeho 3 let (to bude v prosinci 2018), je třeba si zažádat o přepočítání částky vyplácení tohoto přídavku nebo mohu být dál doma s dítětem i pokud mi vyplácení rodičovské skončí?

Hradí stát automaticky sociální a zdravotní pojištění do 3 let dítěte, pokud rodič nepracuje? Mohu se poté, co dítěti budou 3 roky, přihlásit na úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti?

Jak mám postupovat v případě, pokud by mi dítě nastoupilo do školky až v září příštího roku 2019 a musela bych s ním být tedy doma?

Děkuji moc předem za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Zdenka B, 01.05.2018 11:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.05.2018 16:31 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vaší situaci mátě několik různých možností – pokusím se je stručně projít:

Prodloužení rodičovského příspěvku = rodičovský příspěvek můžete čerpat až do 4 roků dítěte. Máte tedy možnost požádat na Úřadu práce o změnu výše měsíční dávky. Během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás stát hradí zdravotní pojištění. Vzhledem k tomu, že vám u RP už ale nezůstává moc peněz (celková výše RP je 220 000 Kč, při měsíční platbě 7800 je to cca 28 měsíců, a vy již zřejmě máte vyčerpánu většinu této doby).

Nezaměstnanost a nárok na podporu = po skončení rodičovské (resp. čerpání rodičovského příspěvku), můžete zajít na Úřad práce a být evidovaná jako uchazeč o zaměstnání. V takovém případě za vás stát opět platí zdravotní pojištění.

Po skončení rodičovské pak máte nárok i na podporu v nezaměstnanosti. A to i v případě, že váš pracovní poměr již před nějakou dobou zanikl. Doba na rodičovské dovolené (a/nebo doba, kdy dostáváte rodičovský příspěvek), se vám započítává do doby nároku na podporu.

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské je ale velmi nízká. Nedá se zde vycházet z vaší průměrné mzdy, proto se vychází z průměrné mzdy v ČR (pro rok 2018 je stanovena na 28 761 Kč). První dva měsíce máte 15%, tj. 4314 Kč. Druhé dva měsíce máte 12%, tj. 3451 Kč. A poslední měsíc 11%, tj. 3164 Kč.

Na ÚP ale můžete být déle, i po skončení výplaty podpory v nezaměstnanosti (tu byste měla mít 5 měsíců). Po skončení podpory pak máte i možnost mít nějakou brigádu/přivýdělek – maximálně 6100 Kč měsíčně. Plátcem zdravotního pojištění je stále stát.

Osoba pečující o dítěo jedno dítě do 7 roků nebo o dvě děti do 15 roků. Můžete se nahlásit u své zdravotní pojišťovny, že jste osoba pečující o dítě. Pak za vás zdravotní pojištění opět platí stát. Je zde ale omezení, že dítě (děti) nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin týdně. Pokud by už dítě chodilo do školy, tak zde může být jen po dobu povinné výuky (tedy nemůže chodit třeba do družiny). Můžete mít současně i nějaký příjem – při práci na DPP (dohodu o provedení práce) ale maximálně 10000 Kč.

Sociální pojištění za vás nikdo neplatí ani v jednom uvedeném případě. Stát vždy hradí jenom zdravotní pojištění. U sociálního pojištění je to ale tak, že doba do 4 roků dítěte (tj. 4 roky za každé dítě) se vám „automaticky“ započítává do minimální „odpracované“ doby pro nárok na důchod (aktuálně je minimum 35 roků).

Máte také možnost si případně platit dobrovolné důchodové (sociální) pojištění. To je 28% z jedné čtvrtiny průměrné mzdy (v roce 2018), tedy 2099 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď

Vyúčtování daní 2024 – sleva na dani za děti jenom za část roku?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda si mohu uplatnit slevu na dani za vyživované dítě za celý kalendářní rok, pokud jsem byla půl roku vedena na úřadu práce a půl roku již pracuji. Z úřadu práce byl nulový příjem a partner si dítě neuplatnil ve slevách. Nebo si mohu uplatnit daňové zvýhodnění na dítě […]

Zobrazit odpověď

Daňové přiznání a přehled o příjmech OSVČ – nulový příjem z podnikání

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jestli musím podávat daňové přiznání na Finanční úřad a přehledy pro VZP + ČSSZ, když jsem měl za minulý rok nulové příjmy z podnikání. Z důvodů, které tady nechci rozvádět, jsem se minulý rok podnikání vůbec nevěnoval, a za celý rok jsem nefakturoval ani 1 Kč. Příjem z podnikání je tedy 0 […]

Zobrazit odpověď