Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti.

V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné.

Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila jsem si částku 7.800,-).

Pokud bych chtěla být s dítětem doma do jeho 3 let (to bude v prosinci 2018), je třeba si zažádat o přepočítání částky vyplácení tohoto přídavku nebo mohu být dál doma s dítětem i pokud mi vyplácení rodičovské skončí?

Hradí stát automaticky sociální a zdravotní pojištění do 3 let dítěte, pokud rodič nepracuje? Mohu se poté, co dítěti budou 3 roky, přihlásit na úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti?

Jak mám postupovat v případě, pokud by mi dítě nastoupilo do školky až v září příštího roku 2019 a musela bych s ním být tedy doma?

Děkuji moc předem za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Zdenka B, 01.05.2018 11:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.05.2018 16:31 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vaší situaci mátě několik různých možností – pokusím se je stručně projít:

Prodloužení rodičovského příspěvku = rodičovský příspěvek můžete čerpat až do 4 roků dítěte. Máte tedy možnost požádat na Úřadu práce o změnu výše měsíční dávky. Během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás stát hradí zdravotní pojištění. Vzhledem k tomu, že vám u RP už ale nezůstává moc peněz (celková výše RP je 220 000 Kč, při měsíční platbě 7800 je to cca 28 měsíců, a vy již zřejmě máte vyčerpánu většinu této doby).

Nezaměstnanost a nárok na podporu = po skončení rodičovské (resp. čerpání rodičovského příspěvku), můžete zajít na Úřad práce a být evidovaná jako uchazeč o zaměstnání. V takovém případě za vás stát opět platí zdravotní pojištění.

Po skončení rodičovské pak máte nárok i na podporu v nezaměstnanosti. A to i v případě, že váš pracovní poměr již před nějakou dobou zanikl. Doba na rodičovské dovolené (a/nebo doba, kdy dostáváte rodičovský příspěvek), se vám započítává do doby nároku na podporu.

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské je ale velmi nízká. Nedá se zde vycházet z vaší průměrné mzdy, proto se vychází z průměrné mzdy v ČR (pro rok 2018 je stanovena na 28 761 Kč). První dva měsíce máte 15%, tj. 4314 Kč. Druhé dva měsíce máte 12%, tj. 3451 Kč. A poslední měsíc 11%, tj. 3164 Kč.

Na ÚP ale můžete být déle, i po skončení výplaty podpory v nezaměstnanosti (tu byste měla mít 5 měsíců). Po skončení podpory pak máte i možnost mít nějakou brigádu/přivýdělek – maximálně 6100 Kč měsíčně. Plátcem zdravotního pojištění je stále stát.

Osoba pečující o dítěo jedno dítě do 7 roků nebo o dvě děti do 15 roků. Můžete se nahlásit u své zdravotní pojišťovny, že jste osoba pečující o dítě. Pak za vás zdravotní pojištění opět platí stát. Je zde ale omezení, že dítě (děti) nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin týdně. Pokud by už dítě chodilo do školy, tak zde může být jen po dobu povinné výuky (tedy nemůže chodit třeba do družiny). Můžete mít současně i nějaký příjem – při práci na DPP (dohodu o provedení práce) ale maximálně 10000 Kč.

Sociální pojištění za vás nikdo neplatí ani v jednom uvedeném případě. Stát vždy hradí jenom zdravotní pojištění. U sociálního pojištění je to ale tak, že doba do 4 roků dítěte (tj. 4 roky za každé dítě) se vám „automaticky“ započítává do minimální „odpracované“ doby pro nárok na důchod (aktuálně je minimum 35 roků).

Máte také možnost si případně platit dobrovolné důchodové (sociální) pojištění. To je 28% z jedné čtvrtiny průměrné mzdy (v roce 2018), tedy 2099 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Nárok na kompenzační bonus – OSVČ hlavní + brigáda DPP

-

Dobrý den, prosím o radu, zda mám nárok na kompenzační bonus za únor a březen 2021. Jako masérka mám uzavřenou provozovnu z nařízení vlády, je to moje hlavní činnost. Pokles tržeb 100%. V době zákazu: prosinec 2020 až březen 2021 jsem zaměstnána na DPP – dohoda o provedení práce s výdělkem do 10.000,- Kč – […]

Zobrazit odpověď

Daňové přiznání po skončení zaměstnání během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat, jsem se synem na rodičovské dovolené, do poloviny srpna roku 2020 jsem byla zaměstnaná a dostala výpověď. Do toho období jde daňové přiznání za bývalým zaměstnavatelem? Chci se zeptat za kým se obrátit s daněmi za období druhá polovina srpna až do 31. 1. 2020. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nástup na Úřad práce po rodičovském příspěvku

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s nástupem na Úřad práce, po rodičovském příspěvku. Loni v březnu byly dcerce 3 roky. Z důvodu nepřijetí do mateřské školy jsem musela dát v práci výpověď. Prodloužila jsem si příspěvek do 4 let dítěte. Jakou výši podpory budu pobírat a jaké potřebné dokumenty musím přinést […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus a ošetřovné – daňové přiznání

-

Dobrý den, budu podávat daňové přiznání za rok 2020. Chtěl jsem se zeptat, zda se do toho musí i dokládat kompenzační bonus a ošetřovné, které jsem pobíral na jaře z důvodu poklesu zakázek. Děkuji

Zobrazit odpověď