Nárok na porodné a jak to bude dál s mateřskou nebo rodičovskou?

Dobrý den chci se zeptat,

jsem studentka SŠ a budu v pololetí přerušovat školu kvůli těhotenství. Mám nárok na porodné?

A jak to bude dál s MD nebo RD.

Budu rok doma jelikož budu nastupovat do školy až na druhé pololetí příští rok a jestli budu dostávat nějaké peníze a jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním?

A může za rok místo mě jít na MD babička dítěte?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna I., 23.02.2017 10:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.02.2017 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na porodné, tak u něj jsou rozhodující příjmy (vás a případně i otce dítěte) v posledním kalendářním čtvrtletí před porodem. To, jestli jste studentka, nezaměstnaná nebo zaměstnaná až tak nehraje roli. Rozhodující je právě výše příjmu. Pokud je průměrný měsíční příjem v daném období nižší, než 2,7 násobek životního minima, pak na porodné nárok máte.

Pokud by se dítě narodilo třeba v dubnu 2017, pak se posuzují příjmy za leden až březen 2017. Pokud by se mělo narodit třeba v červenci, pak se budou posuzovat příjmy za duben až červen 2017. Průměrná výše měsíčního příjmu by pak v daném čtvrtletí neměla přesáhnout 20817 Kč (pokud by se posuzoval příjem otce + matky dítěte) nebo 13 176 Kč (pokud by se měl posuzovat pouze příjem matky).

Při narození prvního dítěte je porodné ve výši 13000 Kč.

Co se týká nároku na MD, předpokládám, že zde máte na mysli peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Tato dávka je vyplácena na základě nemocenského pojištění. To za vás, jako za studentku nikdo neplatí (za studenty stát platí jenom zdravotní pojištění). Pokud jste tedy současně během studia nepracovala (což příliš nepředpokládám), tak na PPM nárok mít nebudete.

Měla byste ale mít nárok na rodičovský příspěvek po narození dítěte. O ten si pak můžete požádat na místním Úřadu práce. Pokud by nebylo možné doložit příjem otce dítěte (a na základě jeho příjmu tedy zvolit jinou variantu), pak budete mít rodičovský příspěvek „na 4 roky“. Tedy prvních 9 měsíců ve výši 7600 Kč a následně pak 3800 Kč měsíčně do 4 roků věku dítěte.

Rodičovský příspěvek pak můžete pobírat, i kdybyste pokračovala ve studiu. Resp. podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je zajištění řádné celodenní péče o dítě. Není ale podmínkou, abyste o něj pečovala vy osobně. Pokud by byla řádná celodenní péče zajištěna třeba tím, že by se o dítě postarala babička, tak jsou tím podmínky nároku na rodičovský příspěvek splněny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď