Nárok na porodné a jak to bude dál s mateřskou nebo rodičovskou?

Dobrý den chci se zeptat,

jsem studentka SŠ a budu v pololetí přerušovat školu kvůli těhotenství. Mám nárok na porodné?

A jak to bude dál s MD nebo RD.

Budu rok doma jelikož budu nastupovat do školy až na druhé pololetí příští rok a jestli budu dostávat nějaké peníze a jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním?

A může za rok místo mě jít na MD babička dítěte?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna I., 23.02.2017 10:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.02.2017 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na porodné, tak u něj jsou rozhodující příjmy (vás a případně i otce dítěte) v posledním kalendářním čtvrtletí před porodem. To, jestli jste studentka, nezaměstnaná nebo zaměstnaná až tak nehraje roli. Rozhodující je právě výše příjmu. Pokud je průměrný měsíční příjem v daném období nižší, než 2,7 násobek životního minima, pak na porodné nárok máte.

Pokud by se dítě narodilo třeba v dubnu 2017, pak se posuzují příjmy za leden až březen 2017. Pokud by se mělo narodit třeba v červenci, pak se budou posuzovat příjmy za duben až červen 2017. Průměrná výše měsíčního příjmu by pak v daném čtvrtletí neměla přesáhnout 20817 Kč (pokud by se posuzoval příjem otce + matky dítěte) nebo 13 176 Kč (pokud by se měl posuzovat pouze příjem matky).

Při narození prvního dítěte je porodné ve výši 13000 Kč.

Co se týká nároku na MD, předpokládám, že zde máte na mysli peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Tato dávka je vyplácena na základě nemocenského pojištění. To za vás, jako za studentku nikdo neplatí (za studenty stát platí jenom zdravotní pojištění). Pokud jste tedy současně během studia nepracovala (což příliš nepředpokládám), tak na PPM nárok mít nebudete.

Měla byste ale mít nárok na rodičovský příspěvek po narození dítěte. O ten si pak můžete požádat na místním Úřadu práce. Pokud by nebylo možné doložit příjem otce dítěte (a na základě jeho příjmu tedy zvolit jinou variantu), pak budete mít rodičovský příspěvek „na 4 roky“. Tedy prvních 9 měsíců ve výši 7600 Kč a následně pak 3800 Kč měsíčně do 4 roků věku dítěte.

Rodičovský příspěvek pak můžete pobírat, i kdybyste pokračovala ve studiu. Resp. podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je zajištění řádné celodenní péče o dítě. Není ale podmínkou, abyste o něj pečovala vy osobně. Pokud by byla řádná celodenní péče zajištěna třeba tím, že by se o dítě postarala babička, tak jsou tím podmínky nároku na rodičovský příspěvek splněny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď