Nárok na porodné když nejsme manželé?

Dobrý den,

chci se informovat, zda máme s partnerem nárok na porodné, když nejsme manželé?

Dítě čekáme v prosinci, je to naše první a nevíme, zda vůbec máme nárok.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Markéta H., 13.10.2016 08:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.11.2016 18:19 napsal/a:

Dobrý den,

To jestli jste s partnerem manželé, nebo máte uzavřeno registrované partnerství, nebo jste spolu „jen tak“, u nároku na porodné nehraje žádnou roli. A navíc, zatímco u některých jiných sociálních dávek se „řeší“ i to, zda žijete ve společné domácnosti a zda se společně podílíte na nákladech na živobytí, u porodného není ani toto až tak důležité.

Nárok na porodné mají „rodiny“ (a zde je tím opravdu myšlena jenom matka dítěte + otec dítěte + samotné dítě, bez ohledu na to zda jsou manželé nebo zda spolu žijí ve společné domácnosti), u kterých průměrný příjem v rozhodném období, nepřevýší částku 2,7 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím, pokud se má dítě narodit v prosinci, je předchozí kalendářní čtvrtletí. Konkrétně se tedy budou posuzovat příjmy za červenec, srpen a září. Mezi příjmy se započítají příjmy vás i otce dítěte.

Typicky se jedná o příjem ze zaměstnání, dále pak různé dávky, jako například nemocenské dávky (pokud jste například byla v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství), podpora v nezaměstnanosti (pokud by některý z vás v této době byl nezaměstnaný). Počítají se i jiné příjmy jako například příjem z pronájmu, příjmy z práce na DPP či DPČ. Některé jiné sociální dávky apod.

Pokud výsledný průměrný příjem za dané měsíce vás obou, nebude vyšší než 20 817 Kč, pak na porodné nárok máte.

Pokud se jedná o vaše první dítě, pak je výše porodného 13500 Kč. Pokud by se vám náhodou měla narodit dvojčata, pak by porodné bylo 19500 Kč.

O porodné si můžete požádat (pokud je příjem nižší než výše uvedená hranice), na místním Úřadu práce (podle trvalého bydliště matky dítěte). K žádosti předkládáte svoje osobní doklady, rodný list dítěte a také potvrzení, resp. čestná prohlášení, o vašich příjmech.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď