Nárok na porodné, když mát trvalý pobyt na městském úřadě

Dobrý den,

mám na vás dotaz, mám nárok na porodné, když mám trvalý pobyt na městském úřadě, ale tam samozřejmě byty nejsou, bydlím u svých rodičů, kteří jsou důchodci ve 3+1 panelákovém bytě.

Před porodem jsem byla na nemocenské již od začátku těhotenství, protože jsem měla zaměstnání, kde jsem nemohla jinou práci vykonávat, a tahle nebyla pro těhotné vhodná.

Takže to, že se vlastně počítá poslední čtvrtletí příjmu (nemocenské)už jsem vyčetla, nemocenskou jsem měla vždy kolem 7000,-kč, tak jestli bych na porodné dosáhla, nebo ne.

Je to mé první dítě, narodilo se v prosinci 2015. Anebo by byla pro mě lepší varianta přestěhovat se k příteli, se kterým dítě mám?? Přítel přiznal otcovství, takže nevím, zda spadám do „samoživitelek“ i když žiju u rodičů.

A koho všeho příjem se bude počítat s tím mým dohromady, zda příjem přítele (který je kolem 22000,-kč )nebo důchod mých rodičů…? Výdaje na mimi jsou opravdu vysoké a já celý život pracuji, ale takový člověk jen málokdy může od státu čekat jakoukoli podporu, proto bych chtěla využít vaši poradnu a předem poděkovat za zodpovězený dotaz

Dotaz poslal/a: Petra Č., 08.01.2016 19:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.01.2016 09:53 napsal/a:

Dobrý den,

U nároku na porodné se ani tak nezohledňuje to, kde máte trvalé bydliště, nebo s kým žijete ve společné domácnosti. To by hrálo roli u jiných sociálních dávek (jako je třeba příspěvek na bydlení nebo dávky hmotné nouze).

U porodného se zpravidla posuzuje příjem otce a matky dítěte. Tedy v takovém případě by se měl zohlednit Váš příjem a také příjem Vašeho přítele. Pokud se dítě narodilo v prosinci 2015, pak rozhodným obdobím bude červenec 2015 až září 2015. Pokud jste v tomto období pobírala nemocenskou, pak se jako Váš příjem započítá právě tato.

Abyste měli s přítelem nárok na porodné, pak by váš společný průměrný (čistý) měsíční příjem v tomto období neměl být vyšší než 20 817 Kč.

To jestli budete i nadále bydlet u rodičů, nebo žít s přítelem se v tomto případě nehraje roli. Rozhodující je spíše to, že otec dítěte je uveden v rodném listě (který se k žádosti dítěte přikládá).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď