Nárok na porodné, když mát trvalý pobyt na městském úřadě

Dobrý den,

mám na vás dotaz, mám nárok na porodné, když mám trvalý pobyt na městském úřadě, ale tam samozřejmě byty nejsou, bydlím u svých rodičů, kteří jsou důchodci ve 3+1 panelákovém bytě.

Před porodem jsem byla na nemocenské již od začátku těhotenství, protože jsem měla zaměstnání, kde jsem nemohla jinou práci vykonávat, a tahle nebyla pro těhotné vhodná.

Takže to, že se vlastně počítá poslední čtvrtletí příjmu (nemocenské)už jsem vyčetla, nemocenskou jsem měla vždy kolem 7000,-kč, tak jestli bych na porodné dosáhla, nebo ne.

Je to mé první dítě, narodilo se v prosinci 2015. Anebo by byla pro mě lepší varianta přestěhovat se k příteli, se kterým dítě mám?? Přítel přiznal otcovství, takže nevím, zda spadám do „samoživitelek“ i když žiju u rodičů.

A koho všeho příjem se bude počítat s tím mým dohromady, zda příjem přítele (který je kolem 22000,-kč )nebo důchod mých rodičů…? Výdaje na mimi jsou opravdu vysoké a já celý život pracuji, ale takový člověk jen málokdy může od státu čekat jakoukoli podporu, proto bych chtěla využít vaši poradnu a předem poděkovat za zodpovězený dotaz

Dotaz poslal/a: Petra Č., 08.01.2016 19:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.01.2016 09:53 napsal/a:

Dobrý den,

U nároku na porodné se ani tak nezohledňuje to, kde máte trvalé bydliště, nebo s kým žijete ve společné domácnosti. To by hrálo roli u jiných sociálních dávek (jako je třeba příspěvek na bydlení nebo dávky hmotné nouze).

U porodného se zpravidla posuzuje příjem otce a matky dítěte. Tedy v takovém případě by se měl zohlednit Váš příjem a také příjem Vašeho přítele. Pokud se dítě narodilo v prosinci 2015, pak rozhodným obdobím bude červenec 2015 až září 2015. Pokud jste v tomto období pobírala nemocenskou, pak se jako Váš příjem započítá právě tato.

Abyste měli s přítelem nárok na porodné, pak by váš společný průměrný (čistý) měsíční příjem v tomto období neměl být vyšší než 20 817 Kč.

To jestli budete i nadále bydlet u rodičů, nebo žít s přítelem se v tomto případě nehraje roli. Rozhodující je spíše to, že otec dítěte je uveden v rodném listě (který se k žádosti dítěte přikládá).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď