Nárok na porodné, když mát trvalý pobyt na městském úřadě

Dobrý den,

mám na vás dotaz, mám nárok na porodné, když mám trvalý pobyt na městském úřadě, ale tam samozřejmě byty nejsou, bydlím u svých rodičů, kteří jsou důchodci ve 3+1 panelákovém bytě.

Před porodem jsem byla na nemocenské již od začátku těhotenství, protože jsem měla zaměstnání, kde jsem nemohla jinou práci vykonávat, a tahle nebyla pro těhotné vhodná.

Takže to, že se vlastně počítá poslední čtvrtletí příjmu (nemocenské)už jsem vyčetla, nemocenskou jsem měla vždy kolem 7000,-kč, tak jestli bych na porodné dosáhla, nebo ne.

Je to mé první dítě, narodilo se v prosinci 2015. Anebo by byla pro mě lepší varianta přestěhovat se k příteli, se kterým dítě mám?? Přítel přiznal otcovství, takže nevím, zda spadám do „samoživitelek“ i když žiju u rodičů.

A koho všeho příjem se bude počítat s tím mým dohromady, zda příjem přítele (který je kolem 22000,-kč )nebo důchod mých rodičů…? Výdaje na mimi jsou opravdu vysoké a já celý život pracuji, ale takový člověk jen málokdy může od státu čekat jakoukoli podporu, proto bych chtěla využít vaši poradnu a předem poděkovat za zodpovězený dotaz

Dotaz poslal/a: Petra Č., 08.01.2016 19:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.01.2016 09:53 napsal/a:

Dobrý den,

U nároku na porodné se ani tak nezohledňuje to, kde máte trvalé bydliště, nebo s kým žijete ve společné domácnosti. To by hrálo roli u jiných sociálních dávek (jako je třeba příspěvek na bydlení nebo dávky hmotné nouze).

U porodného se zpravidla posuzuje příjem otce a matky dítěte. Tedy v takovém případě by se měl zohlednit Váš příjem a také příjem Vašeho přítele. Pokud se dítě narodilo v prosinci 2015, pak rozhodným obdobím bude červenec 2015 až září 2015. Pokud jste v tomto období pobírala nemocenskou, pak se jako Váš příjem započítá právě tato.

Abyste měli s přítelem nárok na porodné, pak by váš společný průměrný (čistý) měsíční příjem v tomto období neměl být vyšší než 20 817 Kč.

To jestli budete i nadále bydlet u rodičů, nebo žít s přítelem se v tomto případě nehraje roli. Rozhodující je spíše to, že otec dítěte je uveden v rodném listě (který se k žádosti dítěte přikládá).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď