Nárok na porodné, otec dítěte je cizinec

Dobrý den,

sestra má dvojčata s cizincem, který nežije v ČR a je uveden v rodném listě.

Pracovnice úřadu sestře řekla, že aby měla nárok na porodné, otec musí mít trvalý pobyt na území ČR.

Je toto nutné? Přijde mi to jako nesmysl, děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jakub, 01.03.2016 20:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.03.2016 17:36 napsal/a:

Dobrý den,

Zde se jedná o to, že pro účely sociální dávky „porodné“ se jako okruh společně posuzovaných osob (tedy rodina), uvažuje otec dítěte + matka dítěte + samotné děti. Pouze v případě, že je otec dítěte neznámý, pak se posuzuje jen samotná matka a dítě.

Na porodné pak má nárok žena, která porodila první nebo druhé dítě, pokud příjmy rodiny, v rozhodném období nepřekročí 2,7 násobek životního minima.

A dále pak, což je ve vašem případě rozhodující, je zde ustanovení paragrafu 3, Zákon o státní sociální podpoře:

§ 3

Okruh oprávněných osob

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu1c), jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu1d), jde-li o cizince,

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

(2) Dávky státní sociální podpory dále náleží podle odstavce 1 i v případě, kdy osoba a osoby společně s ní posuzované nemají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu1d), pokud jsou

a) cizinci hlášenými na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu1e), s výjimkou žadatelů o udělení mezinárodní ochrany ubytovaných v pobytovém středisku Ministerstva vnitra, a to ode dne, kterým uplynulo 365 dnů ode dne hlášení,

…atd.

Rozhodující je tedy nejen to, že samotný žadatel o dávku musí mít trvalý pobyt nebo být občanem v ČR, ale i všechny společně posuzované osoby. A v případě porodného mezi společně posuzované osoby patří i otec dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď