Nárok na porodné – partner s námi nebydlí

Dobrý den.

Měla bych dotaz, bydlím sama a narodilo se mi první dítě, partner s námi nebydlí, má trvalé bydliště jinde, příjem ze sociálky mám necelých dvanáct tisíc a já se ptám, mám na porodné nárok?

Jen nechápu jednu věc, proč mi úřednice počítala příjem partnera, když s námi nebydlí, ale je v rodném listě uveden jako otec?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Dana N., 02.03.2016 12:46
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.03.2016 17:44 napsal/a:

Dobrý den,

Pro účely posuzování nároku na porodné se jako okruh společně posuzovaných osob zohledňuje „rodina“. Tedy ve Vašem případě Vy + otec dítěte + samotné dítě. To, jestli máte stejné trvalé bydliště nebo ne, zde nehraje roli. Stejně tak to, jestli jste manželé, druh nebo družka, nebo jestli je to „jen“ otec dítěte.

(Jiná situace by byla třeba v případě, že byste žádala o přídavky na bydlení, pak by se započítávaly pouze osoby, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt.)

Konkrétně je toto upraveno příslušným zákonem, zde se jedná o Zákon o státní sociální podpoře – paragraf 7:

§ 7

(1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba. Žádná z osob nemůže být posuzována jako oprávněná osoba nebo jako společně posuzovaná osoba současně ve více rodinách, jde-li o společně posuzované osoby pro účely přídavku na dítě, porodného a rodičovského příspěvku; jestliže je některá z uvedených osob společně posuzována pro účely přídavku na dítě nebo porodného, může být současně posuzována s jinými osobami jako společně posuzovaná pro příspěvek na bydlení podle odstavce 5, jsou-li splněny podmínky pro takový postup.

(2) Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak,

a) nezaopatřené děti (§ 11),

b) nezaopatřené děti (§ 11) a rodiče těchto dětí; za rodiče se považují i osoby, jimž byly nezaopatřené děti svěřeny do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, manžel, partner31a) rodiče nebo uvedené osoby, vdovec nebo vdova po rodiči nebo uvedené osobě a druh (družka) rodiče nebo uvedené osoby,

c) manželé, partneři nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b),

d) nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou nezaopatřenými dětmi a jsou osamělí, a rodiče [písmeno b)] těchto rodičů,

pokud s oprávněnou osobou spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.

Tedy zde je rozhodující především to, že otec je uveden v rodném listu, tedy konkrétně pro sociální dávku porodné, jeho příjem započítán bude. Jak již bylo uvedeno výše, pokud byste žádala třeba o přídavky na bydlení, pak už by se jeho příjem nezapočítal. To samé pak platí i pro jiné sociální dávky kde se zohledňuje příjem osob ve společné domácnosti, kterou on s Vámi nesdílí.

Zde se vychází z logiky, že pokud je znám otec dítětem, tak vy po něm máte možnost vymáhat jak výživné pro dítě, tak i výživné pro Vás jako matku po porodu, tak i případně by se měl podílet na nákladech spojených s porodem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď