Nárok na porodné – partner s námi nebydlí

Dobrý den.

Měla bych dotaz, bydlím sama a narodilo se mi první dítě, partner s námi nebydlí, má trvalé bydliště jinde, příjem ze sociálky mám necelých dvanáct tisíc a já se ptám, mám na porodné nárok?

Jen nechápu jednu věc, proč mi úřednice počítala příjem partnera, když s námi nebydlí, ale je v rodném listě uveden jako otec?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Dana N., 02.03.2016 12:46
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.03.2016 17:44 napsal/a:

Dobrý den,

Pro účely posuzování nároku na porodné se jako okruh společně posuzovaných osob zohledňuje „rodina“. Tedy ve Vašem případě Vy + otec dítěte + samotné dítě. To, jestli máte stejné trvalé bydliště nebo ne, zde nehraje roli. Stejně tak to, jestli jste manželé, druh nebo družka, nebo jestli je to „jen“ otec dítěte.

(Jiná situace by byla třeba v případě, že byste žádala o přídavky na bydlení, pak by se započítávaly pouze osoby, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt.)

Konkrétně je toto upraveno příslušným zákonem, zde se jedná o Zákon o státní sociální podpoře – paragraf 7:

§ 7

(1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba. Žádná z osob nemůže být posuzována jako oprávněná osoba nebo jako společně posuzovaná osoba současně ve více rodinách, jde-li o společně posuzované osoby pro účely přídavku na dítě, porodného a rodičovského příspěvku; jestliže je některá z uvedených osob společně posuzována pro účely přídavku na dítě nebo porodného, může být současně posuzována s jinými osobami jako společně posuzovaná pro příspěvek na bydlení podle odstavce 5, jsou-li splněny podmínky pro takový postup.

(2) Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak,

a) nezaopatřené děti (§ 11),

b) nezaopatřené děti (§ 11) a rodiče těchto dětí; za rodiče se považují i osoby, jimž byly nezaopatřené děti svěřeny do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, manžel, partner31a) rodiče nebo uvedené osoby, vdovec nebo vdova po rodiči nebo uvedené osobě a druh (družka) rodiče nebo uvedené osoby,

c) manželé, partneři nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b),

d) nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou nezaopatřenými dětmi a jsou osamělí, a rodiče [písmeno b)] těchto rodičů,

pokud s oprávněnou osobou spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.

Tedy zde je rozhodující především to, že otec je uveden v rodném listu, tedy konkrétně pro sociální dávku porodné, jeho příjem započítán bude. Jak již bylo uvedeno výše, pokud byste žádala třeba o přídavky na bydlení, pak už by se jeho příjem nezapočítal. To samé pak platí i pro jiné sociální dávky kde se zohledňuje příjem osob ve společné domácnosti, kterou on s Vámi nesdílí.

Zde se vychází z logiky, že pokud je znám otec dítětem, tak vy po něm máte možnost vymáhat jak výživné pro dítě, tak i výživné pro Vás jako matku po porodu, tak i případně by se měl podílet na nákladech spojených s porodem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Máme nárok na porodné, když otec je OSVČ?

-

Dobrý den, s přítelem čekáme první dítě (má se narodit v prosinci). Já jsem od července 2021 na nemocenské a od 13. 11. 2021 nastupuji na mateřskou. Přítel byl půl roku evidován na úřadě a od 1. 6. 2021 je OSVČ. Jaký je jeho příjem, když zatím nepodával daňové přiznání (bude až v roce 2022)? Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď