Nárok na PPM a ochranná lhůta 180 dní?

Dobrý den,

zajímalo by mě, zda se ochranná lhůta těhotné, počítá do odpracovaných 270 dní? V době, kdy mi skončí pracovní poměr, budu mít odpracovaných 180 dní.

Bude mi tedy chybět 90 dní pro nárok na PPM. Vím, že budu v ochranné lhůtě, ale potřebovala bych poradit, jestli mi vznikne nárok na PPM?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Blanka T., 10.06.2017 16:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.06.2017 16:33 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z podmínek nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) je minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední 2 roky. Nejedná se ale o „odpracovanou“ dobu v pravém slova smyslu – v některých případech při výkonu nějaké výdělečné činosti, totiž nemusí vznikat účast na nemocenském pojištění (například při práci na DPP, když je měsíční příjem nižší než 10000 Kč měsíčně). Ale to trochu odbočuji.

Rozhodující je účast na nemocenském pojištění v době posledních dvou let před zahájením PPM (zahájení PPM je v období 6 – 8 týdnů před porodem, nejpozději však od začátku 6 týdne před porodem). Minimální požadovaná doba je 270 dní. Ta ale nemusí být splněna jen v posledním zaměstnání. Může se jednat o součet z několika předchozích zaměstnání.

Účast na nemocenském pojištění pak vzniká dnem zahájení pracovního poměru, a trvá do jeho skončení. Počítají se všechny kalendářní dny, včetně víkendů nebo třeba státních svátků nebo třeba i doby, kdy jste na nemocenské, nebo čerpáte řádnou dovolenou.

Pokud váš pracovní poměr skončí po 180 dnech, pak vám běží ochranná lhůta. Ale pokud jste současně nezaměstnaná (a je jedno jestli budete v evidenci UP nebo ne), pak za vás nikdo nemocenské pojištění neplatí. Účast na nemocenském pojištění tedy skončila k datu ukončení pracovního poměru.

Minimální doba nemocenského pojištění 270 dní, a ochranná lhůta 180 dní, jsou tedy dvě zcela odlišné věci, které nijak nesouvisí – resp. ochranná doba se určitě nedá považovat za dobu účasti na nemocenském pojištění.

Pokud byste tedy neměla nějaké zaměstnání před tím, které vám nyní skončí po 180 dnech, pak by vám nárok na PPM nevznikal. Musela byste jedině nastoupit do nějakého dalšího zaměstnání, a být v něm ještě alespoň 90 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď