Nárok na PPM a ochranná lhůta 180 dní?

Dobrý den,

zajímalo by mě, zda se ochranná lhůta těhotné, počítá do odpracovaných 270 dní? V době, kdy mi skončí pracovní poměr, budu mít odpracovaných 180 dní.

Bude mi tedy chybět 90 dní pro nárok na PPM. Vím, že budu v ochranné lhůtě, ale potřebovala bych poradit, jestli mi vznikne nárok na PPM?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Blanka T., 10.06.2017 16:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.06.2017 16:33 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z podmínek nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) je minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední 2 roky. Nejedná se ale o „odpracovanou“ dobu v pravém slova smyslu – v některých případech při výkonu nějaké výdělečné činosti, totiž nemusí vznikat účast na nemocenském pojištění (například při práci na DPP, když je měsíční příjem nižší než 10000 Kč měsíčně). Ale to trochu odbočuji.

Rozhodující je účast na nemocenském pojištění v době posledních dvou let před zahájením PPM (zahájení PPM je v období 6 – 8 týdnů před porodem, nejpozději však od začátku 6 týdne před porodem). Minimální požadovaná doba je 270 dní. Ta ale nemusí být splněna jen v posledním zaměstnání. Může se jednat o součet z několika předchozích zaměstnání.

Účast na nemocenském pojištění pak vzniká dnem zahájení pracovního poměru, a trvá do jeho skončení. Počítají se všechny kalendářní dny, včetně víkendů nebo třeba státních svátků nebo třeba i doby, kdy jste na nemocenské, nebo čerpáte řádnou dovolenou.

Pokud váš pracovní poměr skončí po 180 dnech, pak vám běží ochranná lhůta. Ale pokud jste současně nezaměstnaná (a je jedno jestli budete v evidenci UP nebo ne), pak za vás nikdo nemocenské pojištění neplatí. Účast na nemocenském pojištění tedy skončila k datu ukončení pracovního poměru.

Minimální doba nemocenského pojištění 270 dní, a ochranná lhůta 180 dní, jsou tedy dvě zcela odlišné věci, které nijak nesouvisí – resp. ochranná doba se určitě nedá považovat za dobu účasti na nemocenském pojištění.

Pokud byste tedy neměla nějaké zaměstnání před tím, které vám nyní skončí po 180 dnech, pak by vám nárok na PPM nevznikal. Musela byste jedině nastoupit do nějakého dalšího zaměstnání, a být v něm ještě alespoň 90 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď