Nárok na PPM a ochranná lhůta 180 dní?

Dobrý den,

zajímalo by mě, zda se ochranná lhůta těhotné, počítá do odpracovaných 270 dní? V době, kdy mi skončí pracovní poměr, budu mít odpracovaných 180 dní.

Bude mi tedy chybět 90 dní pro nárok na PPM. Vím, že budu v ochranné lhůtě, ale potřebovala bych poradit, jestli mi vznikne nárok na PPM?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Blanka T., 10.06.2017 16:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.06.2017 16:33 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z podmínek nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) je minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední 2 roky. Nejedná se ale o „odpracovanou“ dobu v pravém slova smyslu – v některých případech při výkonu nějaké výdělečné činosti, totiž nemusí vznikat účast na nemocenském pojištění (například při práci na DPP, když je měsíční příjem nižší než 10000 Kč měsíčně). Ale to trochu odbočuji.

Rozhodující je účast na nemocenském pojištění v době posledních dvou let před zahájením PPM (zahájení PPM je v období 6 – 8 týdnů před porodem, nejpozději však od začátku 6 týdne před porodem). Minimální požadovaná doba je 270 dní. Ta ale nemusí být splněna jen v posledním zaměstnání. Může se jednat o součet z několika předchozích zaměstnání.

Účast na nemocenském pojištění pak vzniká dnem zahájení pracovního poměru, a trvá do jeho skončení. Počítají se všechny kalendářní dny, včetně víkendů nebo třeba státních svátků nebo třeba i doby, kdy jste na nemocenské, nebo čerpáte řádnou dovolenou.

Pokud váš pracovní poměr skončí po 180 dnech, pak vám běží ochranná lhůta. Ale pokud jste současně nezaměstnaná (a je jedno jestli budete v evidenci UP nebo ne), pak za vás nikdo nemocenské pojištění neplatí. Účast na nemocenském pojištění tedy skončila k datu ukončení pracovního poměru.

Minimální doba nemocenského pojištění 270 dní, a ochranná lhůta 180 dní, jsou tedy dvě zcela odlišné věci, které nijak nesouvisí – resp. ochranná doba se určitě nedá považovat za dobu účasti na nemocenském pojištění.

Pokud byste tedy neměla nějaké zaměstnání před tím, které vám nyní skončí po 180 dnech, pak by vám nárok na PPM nevznikal. Musela byste jedině nastoupit do nějakého dalšího zaměstnání, a být v něm ještě alespoň 90 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď