Nárok na PPM a ochranná lhůta 180 dní?

Dobrý den,

zajímalo by mě, zda se ochranná lhůta těhotné, počítá do odpracovaných 270 dní? V době, kdy mi skončí pracovní poměr, budu mít odpracovaných 180 dní.

Bude mi tedy chybět 90 dní pro nárok na PPM. Vím, že budu v ochranné lhůtě, ale potřebovala bych poradit, jestli mi vznikne nárok na PPM?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Blanka T., 10.06.2017 16:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.06.2017 16:33 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z podmínek nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) je minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední 2 roky. Nejedná se ale o „odpracovanou“ dobu v pravém slova smyslu – v některých případech při výkonu nějaké výdělečné činosti, totiž nemusí vznikat účast na nemocenském pojištění (například při práci na DPP, když je měsíční příjem nižší než 10000 Kč měsíčně). Ale to trochu odbočuji.

Rozhodující je účast na nemocenském pojištění v době posledních dvou let před zahájením PPM (zahájení PPM je v období 6 – 8 týdnů před porodem, nejpozději však od začátku 6 týdne před porodem). Minimální požadovaná doba je 270 dní. Ta ale nemusí být splněna jen v posledním zaměstnání. Může se jednat o součet z několika předchozích zaměstnání.

Účast na nemocenském pojištění pak vzniká dnem zahájení pracovního poměru, a trvá do jeho skončení. Počítají se všechny kalendářní dny, včetně víkendů nebo třeba státních svátků nebo třeba i doby, kdy jste na nemocenské, nebo čerpáte řádnou dovolenou.

Pokud váš pracovní poměr skončí po 180 dnech, pak vám běží ochranná lhůta. Ale pokud jste současně nezaměstnaná (a je jedno jestli budete v evidenci UP nebo ne), pak za vás nikdo nemocenské pojištění neplatí. Účast na nemocenském pojištění tedy skončila k datu ukončení pracovního poměru.

Minimální doba nemocenského pojištění 270 dní, a ochranná lhůta 180 dní, jsou tedy dvě zcela odlišné věci, které nijak nesouvisí – resp. ochranná doba se určitě nedá považovat za dobu účasti na nemocenském pojištění.

Pokud byste tedy neměla nějaké zaměstnání před tím, které vám nyní skončí po 180 dnech, pak by vám nárok na PPM nevznikal. Musela byste jedině nastoupit do nějakého dalšího zaměstnání, a být v něm ještě alespoň 90 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď