Nárok na PPM a ochranná lhůta 180 dní?

Dobrý den,

zajímalo by mě, zda se ochranná lhůta těhotné, počítá do odpracovaných 270 dní? V době, kdy mi skončí pracovní poměr, budu mít odpracovaných 180 dní.

Bude mi tedy chybět 90 dní pro nárok na PPM. Vím, že budu v ochranné lhůtě, ale potřebovala bych poradit, jestli mi vznikne nárok na PPM?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Blanka T., 10.06.2017 16:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.06.2017 16:33 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z podmínek nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) je minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední 2 roky. Nejedná se ale o „odpracovanou“ dobu v pravém slova smyslu – v některých případech při výkonu nějaké výdělečné činosti, totiž nemusí vznikat účast na nemocenském pojištění (například při práci na DPP, když je měsíční příjem nižší než 10000 Kč měsíčně). Ale to trochu odbočuji.

Rozhodující je účast na nemocenském pojištění v době posledních dvou let před zahájením PPM (zahájení PPM je v období 6 – 8 týdnů před porodem, nejpozději však od začátku 6 týdne před porodem). Minimální požadovaná doba je 270 dní. Ta ale nemusí být splněna jen v posledním zaměstnání. Může se jednat o součet z několika předchozích zaměstnání.

Účast na nemocenském pojištění pak vzniká dnem zahájení pracovního poměru, a trvá do jeho skončení. Počítají se všechny kalendářní dny, včetně víkendů nebo třeba státních svátků nebo třeba i doby, kdy jste na nemocenské, nebo čerpáte řádnou dovolenou.

Pokud váš pracovní poměr skončí po 180 dnech, pak vám běží ochranná lhůta. Ale pokud jste současně nezaměstnaná (a je jedno jestli budete v evidenci UP nebo ne), pak za vás nikdo nemocenské pojištění neplatí. Účast na nemocenském pojištění tedy skončila k datu ukončení pracovního poměru.

Minimální doba nemocenského pojištění 270 dní, a ochranná lhůta 180 dní, jsou tedy dvě zcela odlišné věci, které nijak nesouvisí – resp. ochranná doba se určitě nedá považovat za dobu účasti na nemocenském pojištění.

Pokud byste tedy neměla nějaké zaměstnání před tím, které vám nyní skončí po 180 dnech, pak by vám nárok na PPM nevznikal. Musela byste jedině nastoupit do nějakého dalšího zaměstnání, a být v něm ještě alespoň 90 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď