Budu mít nárok na PPM?

Dobrý den,

Chtěla bych si ověřit, jestli budu mít nárok na PPM. Na stránkách ČSSZ jsem se dočetla, že nárok má žena, která je účastna pojištění, nebo nastoupí na PPM v ochranné lhůtě a splňuje podmínku účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

V současném zaměstnání pracuji od 3. 4. 2017 a skončit by mělo 30. 12. 2017. Nárok na PPM bych měla mít od 4. 9. 2017. Od 1. 7. do 18. 7. čerpám dovolenou a potom bych chtěla nastoupit na nemocenskou.

Vzhledem k tomu, že jsem v roce 2017 pracovala od 3. 4. dosud (zatím 87 dnů), v roce 2016 jsem pracovala od 1. 6. 2016 do 30. 9. 2016 (tj. 122 dnů) a v roce 2015 jsem pracovala od 6. 10. 2015 do 2. 11. 2015 (tj. 28 dnů). Jednalo se vždy o HPP, s příjmem okolo 17000,- Kč hrubého.

Zajímá mě, jestli splním podmínku účasti 270 dnů (rozhodné období by mělo být asi od července 2015 do srpna 2017 a rozhodné období pro výpočet PPM od července 2016 do srpna 2017, ale započítat by se měl příjem pouze od posledního zaměstnavatele tj. od 3. 4. 2017, pokud jsem to správně pochopila.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Olívie G., 28.06.2017 15:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.06.2017 14:13 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na PPM musí být splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní. Pokud tato podmínka není splněna v posledním zaměstnání, pak se započítává i doba z předchozích pojištěných činností – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

(5) Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou. Je-li zároveň uplatněn nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jednoho nebo více pojištění, ve kterých je splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, a z pojištění, v němž není splněna tato podmínka, započtou se pro splnění této podmínky v pojištění, v němž tato podmínka splněna nebyla, jen ty dny v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, v nichž trvala účast na pojištění v 270 dnech souběžně v takovém počtu pojištění, z nichž je nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňován. Není-li podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2 splněna ve více pojištěních, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jen u toho pojištění, v němž je nejvyšší denní vyměřovací základ; přitom platí postup podle věty první a druhé.

Při zahájení PPM 4. 9. 2017, mi to podle rychlého propočtu vychází na cca 300 dní účasti na nemocenském pojištění (součet za všechna tři zmiňovaná zaměstnání). Přičemž období, za které by se měla sledovat účast na nemocenském pojištění by bylo 4. 9. 2015 – 3. 9. 2017.

Výpočet výše PPM by se pak měl provádět pouze z posledního zaměstnání (z poslední pojištěné činnosti). Tedy od 3. 4. 2017 do začátku pracovní neschopnosti, doba, kdy již budete v pracovní neschopnosti, se nezapočítává – resp. ta spadá pod vyloučené dny (vyloučené dny se nezapočítávají při výpočtu výše PPM, do doby účasti na nemocenském pojištění se započítávají). Viz paragraf 18:

(1) Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, pokud se dále nestanoví jinak; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (odstavec 7), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje s přesností na 2 platná desetinná místa.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

(7) Vyloučenými dny jsou

b) kalendářní dny dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, v nichž náleží zaměstnanci náhrada mzdy, platu nebo odměny v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény) nebo snížený plat (snížená měsíční odměna) v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény)19); v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 se těmito vyloučenými dny rozumí období prvních 21 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény,

c) kalendářní dny, za které bylo zaměstnanci vypláceno nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství nebo ošetřovné,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď