Nárok na PPM po skončení smlouvu na dobu určitou

Dobrý den,

mám otázku ohledně nároku na PPM. U předchozího zaměstnavatele jsem měla rodičovskou dovolenou čtyři roky (poslední čtvrtý rok tedy neplacené volno.)

Mezitím jsem již začala pracovat u jiné společnosti. Tam mám ale smlouvu na dobu určitou.

Pokud po uplynutí doby určité na jeden rok budu do nástupu mateřské dovolené několik měsíců na Úřadu práce, budu mít nárok na PPM?

A mělo by vliv, kdybych si těch pár měsíců platila sama nemocenské pojištění, a kdo by případně PPM vyplácel? Děkuji.

Pěkný den!

Dotaz poslal/a: Zuzana V., 08.07.2017 18:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.07.2017 18:03 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste nezaměstnaná, vedená v evidenci Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění (které rozhoduje o případném nároku na PPM) za vás stát neplatí.

Jako nezaměstnaná tedy můžete mít na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), nárok pouze v případě, že by k zahájení došlo ještě v rámci ochranné lhůty, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

V dotazu píšete, že nyní máte v zaměstnání pracovní smlouvu na dobu určitou, na jeden rok. Pokud v tomto zaměstnání budete zmíněný rok (nebo alespoň půl roku), pak po jeho skončení „běží“ ochranná lhůta 180 dní.

Pokud by termín zahájením PPM byl ještě během této ochranné lhůty, pak byste na PPM nárok mít mohla. Zahájení „mateřské“ je pak v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Současně musí být splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění. A to 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. Pokud byste v posledním zaměstnání (kde jste nyní na dobu určitou) byla celý rok, pak je to 365 dní, čili podmínka je splněna.

Pokud by vám termín případného zahájení PPM vycházel až po skončení ochranné doby 180 dní, pak jako nezaměstnaná na ÚP, nárok na PPM mít nebudete.

To, že byste si sama platila nemocenské pojištění, není nějak jednoduše možné. Nemocenské pojištění za vás platí buď zaměstnavatel (v rámci odvodů na sociální pojištění). Nebo si případně můžete platit nemocenské pojištění sama – pouze ale jako OSVČ. Musela byste tedy zahájit podnikání, se vším co s tím souvisí – tedy placení záloh na sociální/zdravotní pojištění a všechny další povinnosti, které má OSVČ.

Jako nezaměstnaná a nepodnikající osoba si nemocenské pojištění platit nemůžete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď