Nárok na PPM po skončení zaměstnání

Dobrý den,

můj dotaz se týká poskytnutí PPM na druhé dítě.

Aktuálně jsem na RD s dcerou a čerpám RP (až do konce září 2017, zvolena tříletá varianta). V zaměstnání jsem si nahlásila délku RD na zhruba 2 roky s tím, že od 1. 9. 2016 nastoupím do zaměstnání. Na RD se se mnou měl vystřídat manžel. Aktuálně se ale z práce nemůže uvolnit.

Můj pracovní poměr je na dobu určitou a končí 31. 12. 2016. Nepředpokládám, že by mi ho zaměstnavatel automaticky prodloužil, když tam fyzicky nebudu a budu dále s dcerou doma. Od 1. 1. 2017 mi tak skončí i RD a budu nezaměstnaná s tím, že budu nadále pobírat RP.

V případě že bych znovu otěhotněla a druhé dítě se narodilo někdy na jaře 2017 budu mít nárok na PPM? Zaměstnaná již nebudu, ale nevím, zda se i v tomto případě na mne bude vztahovat tzv. ochranná lhůta.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Irena S., 09.03.2016 20:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.03.2016 14:29 napsal/a:

Dobrý den,

To, jestli budete mít nárok na PPM, bude záležet na konkrétním termínu porodu, resp. kdy byste měla nárok na PPM na druhé dítě (6 – 8 týdnů před porodem).

Uvádíte, že máte pracovní poměr na dobu určitou do 31.12.2016. Pokud vám pracovní poměr k tomuto datu zanikne, tak začíná „běžet“ ochranná lhůta 180 dní. Tedy cca do 30.6.2017.

Pokud by termín nástupu na „mateřskou“ spadal ještě do této ochranné lhůty, pak nárok máte. Jinak ne.

Ochranná lhůta plyne na základě zaměstnání (pojištěné činnosti), to že současně čerpáte mateřskou, resp. rodičovskou dovolenou na to nemá vliv. Rozhodující je zde trvání pracovního poměru.

Zákon číslo 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění:

§ 15

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď