Nárok na PPM po skončení zaměstnání

Dobrý den,

můj dotaz se týká poskytnutí PPM na druhé dítě.

Aktuálně jsem na RD s dcerou a čerpám RP (až do konce září 2017, zvolena tříletá varianta). V zaměstnání jsem si nahlásila délku RD na zhruba 2 roky s tím, že od 1. 9. 2016 nastoupím do zaměstnání. Na RD se se mnou měl vystřídat manžel. Aktuálně se ale z práce nemůže uvolnit.

Můj pracovní poměr je na dobu určitou a končí 31. 12. 2016. Nepředpokládám, že by mi ho zaměstnavatel automaticky prodloužil, když tam fyzicky nebudu a budu dále s dcerou doma. Od 1. 1. 2017 mi tak skončí i RD a budu nezaměstnaná s tím, že budu nadále pobírat RP.

V případě že bych znovu otěhotněla a druhé dítě se narodilo někdy na jaře 2017 budu mít nárok na PPM? Zaměstnaná již nebudu, ale nevím, zda se i v tomto případě na mne bude vztahovat tzv. ochranná lhůta.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Irena S., 09.03.2016 20:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.03.2016 14:29 napsal/a:

Dobrý den,

To, jestli budete mít nárok na PPM, bude záležet na konkrétním termínu porodu, resp. kdy byste měla nárok na PPM na druhé dítě (6 – 8 týdnů před porodem).

Uvádíte, že máte pracovní poměr na dobu určitou do 31.12.2016. Pokud vám pracovní poměr k tomuto datu zanikne, tak začíná „běžet“ ochranná lhůta 180 dní. Tedy cca do 30.6.2017.

Pokud by termín nástupu na „mateřskou“ spadal ještě do této ochranné lhůty, pak nárok máte. Jinak ne.

Ochranná lhůta plyne na základě zaměstnání (pojištěné činnosti), to že současně čerpáte mateřskou, resp. rodičovskou dovolenou na to nemá vliv. Rozhodující je zde trvání pracovního poměru.

Zákon číslo 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění:

§ 15

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď