Nárok na PPM po skončení zaměstnání

Dobrý den,

můj dotaz se týká poskytnutí PPM na druhé dítě.

Aktuálně jsem na RD s dcerou a čerpám RP (až do konce září 2017, zvolena tříletá varianta). V zaměstnání jsem si nahlásila délku RD na zhruba 2 roky s tím, že od 1. 9. 2016 nastoupím do zaměstnání. Na RD se se mnou měl vystřídat manžel. Aktuálně se ale z práce nemůže uvolnit.

Můj pracovní poměr je na dobu určitou a končí 31. 12. 2016. Nepředpokládám, že by mi ho zaměstnavatel automaticky prodloužil, když tam fyzicky nebudu a budu dále s dcerou doma. Od 1. 1. 2017 mi tak skončí i RD a budu nezaměstnaná s tím, že budu nadále pobírat RP.

V případě že bych znovu otěhotněla a druhé dítě se narodilo někdy na jaře 2017 budu mít nárok na PPM? Zaměstnaná již nebudu, ale nevím, zda se i v tomto případě na mne bude vztahovat tzv. ochranná lhůta.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Irena S., 09.03.2016 20:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.03.2016 14:29 napsal/a:

Dobrý den,

To, jestli budete mít nárok na PPM, bude záležet na konkrétním termínu porodu, resp. kdy byste měla nárok na PPM na druhé dítě (6 – 8 týdnů před porodem).

Uvádíte, že máte pracovní poměr na dobu určitou do 31.12.2016. Pokud vám pracovní poměr k tomuto datu zanikne, tak začíná „běžet“ ochranná lhůta 180 dní. Tedy cca do 30.6.2017.

Pokud by termín nástupu na „mateřskou“ spadal ještě do této ochranné lhůty, pak nárok máte. Jinak ne.

Ochranná lhůta plyne na základě zaměstnání (pojištěné činnosti), to že současně čerpáte mateřskou, resp. rodičovskou dovolenou na to nemá vliv. Rozhodující je zde trvání pracovního poměru.

Zákon číslo 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění:

§ 15

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď