Nárok na PPM když jsem nezaměstnaná

Dobrý den,

Ke konci října 2015 jsem dostala v zaměstnání výpověď z organizačních důvodů. Bylo mi vyplaceno dvouměsíční odstupné a poté (koncem prosince 2015) jsem začala pobírat Podporu v nezaměstnanosti. Nyní mám možnost nastoupit do zaměstnání, ale jsem těhotná (předpokládaný termín porodu je druhá polovina září 2016).

Pokud jsem pochopila dobře, jako uchazeč vedený na ÚP nemám na PPM nárok, jak by to ale bylo v případě, že bych nyní do zaměstnání nastoupila? Vznikl by mi na PPM nárok i přes několik měsíční prodlevu, kdy jsem nebyla v žádném pracovním poměru? Jak by se tato dávka vypočítala?

Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Dotaz poslal/a: KK, 10.03.2016 14:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2016 14:50 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (tedy peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny dvě hlavní podmínky:

  • V době vzniku nároku (6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání)
  • V době vzniku nároku pak musíte splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění

Pokud byste měla porodit v září 2016, tak na mateřskou dovolenou (a s ní související PPM)l, byste mohla mít nárok na začátku srpna, resp. koncem července.

Pak bude záležet na tom, jestli v období červenec 2014 – červenec 2016 splňujete podmínku oněch 270 kalendářních dní. Do ní se započítává vždy doba od začátku pracovního poměru do jeho konce. Všechny kalendářní dny, včetně víkendů, státních svátků dovolené, nemocenské apod.

Naopak doba, kdy jste byla nezaměstnaná (brala podporu na ÚP), se do těchto 270 dní nepočítá. Neudáváte přesně, jak to bylo s Vaším zaměstnáním, před tím říjnem 2015, ale pokud jste před tím pracovala, tak byste tuto podmínku mohla splňovat.

Druhou věcí je pak to, abyste v době vzniku nároku na PPM (tedy oněch 6 – 8 týdnů před porodem) byla zaměstnaná (resp. abyste byla účastníkem nemocenského pojištění), nebo byla v ochranné lhůtě.

Ochranná lhůta je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud byste ale nyní pracovala třeba jen 3 měsíce, pak je ochranná lhůta „jen“ 90 dní (ochranná doba odpovídá minimálně délce zaměstnání a maximálně je to pak oněch 180 dní).

Tedy pro nárok na PPM musíte ještě před porodem alespoň nějakou dobu pracovat. Pak byste mohla mít nárok na tuto dávku. Její výše by se pak počítala na základě příjmů z posledního zaměstnání. Předchozí zaměstnání nebo podpora v nezaměstnanosti by pak na výši PPM neměly vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď