Nárok na PPM když jsem nezaměstnaná

Dobrý den,

Ke konci října 2015 jsem dostala v zaměstnání výpověď z organizačních důvodů. Bylo mi vyplaceno dvouměsíční odstupné a poté (koncem prosince 2015) jsem začala pobírat Podporu v nezaměstnanosti. Nyní mám možnost nastoupit do zaměstnání, ale jsem těhotná (předpokládaný termín porodu je druhá polovina září 2016).

Pokud jsem pochopila dobře, jako uchazeč vedený na ÚP nemám na PPM nárok, jak by to ale bylo v případě, že bych nyní do zaměstnání nastoupila? Vznikl by mi na PPM nárok i přes několik měsíční prodlevu, kdy jsem nebyla v žádném pracovním poměru? Jak by se tato dávka vypočítala?

Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Dotaz poslal/a: KK, 10.03.2016 14:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2016 14:50 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (tedy peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny dvě hlavní podmínky:

  • V době vzniku nároku (6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání)
  • V době vzniku nároku pak musíte splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění

Pokud byste měla porodit v září 2016, tak na mateřskou dovolenou (a s ní související PPM)l, byste mohla mít nárok na začátku srpna, resp. koncem července.

Pak bude záležet na tom, jestli v období červenec 2014 – červenec 2016 splňujete podmínku oněch 270 kalendářních dní. Do ní se započítává vždy doba od začátku pracovního poměru do jeho konce. Všechny kalendářní dny, včetně víkendů, státních svátků dovolené, nemocenské apod.

Naopak doba, kdy jste byla nezaměstnaná (brala podporu na ÚP), se do těchto 270 dní nepočítá. Neudáváte přesně, jak to bylo s Vaším zaměstnáním, před tím říjnem 2015, ale pokud jste před tím pracovala, tak byste tuto podmínku mohla splňovat.

Druhou věcí je pak to, abyste v době vzniku nároku na PPM (tedy oněch 6 – 8 týdnů před porodem) byla zaměstnaná (resp. abyste byla účastníkem nemocenského pojištění), nebo byla v ochranné lhůtě.

Ochranná lhůta je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud byste ale nyní pracovala třeba jen 3 měsíce, pak je ochranná lhůta „jen“ 90 dní (ochranná doba odpovídá minimálně délce zaměstnání a maximálně je to pak oněch 180 dní).

Tedy pro nárok na PPM musíte ještě před porodem alespoň nějakou dobu pracovat. Pak byste mohla mít nárok na tuto dávku. Její výše by se pak počítala na základě příjmů z posledního zaměstnání. Předchozí zaměstnání nebo podpora v nezaměstnanosti by pak na výši PPM neměly vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď