Nárok na PPM když jsem nezaměstnaná

Dobrý den,

Ke konci října 2015 jsem dostala v zaměstnání výpověď z organizačních důvodů. Bylo mi vyplaceno dvouměsíční odstupné a poté (koncem prosince 2015) jsem začala pobírat Podporu v nezaměstnanosti. Nyní mám možnost nastoupit do zaměstnání, ale jsem těhotná (předpokládaný termín porodu je druhá polovina září 2016).

Pokud jsem pochopila dobře, jako uchazeč vedený na ÚP nemám na PPM nárok, jak by to ale bylo v případě, že bych nyní do zaměstnání nastoupila? Vznikl by mi na PPM nárok i přes několik měsíční prodlevu, kdy jsem nebyla v žádném pracovním poměru? Jak by se tato dávka vypočítala?

Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Dotaz poslal/a: KK, 10.03.2016 14:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2016 14:50 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (tedy peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny dvě hlavní podmínky:

  • V době vzniku nároku (6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání)
  • V době vzniku nároku pak musíte splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění

Pokud byste měla porodit v září 2016, tak na mateřskou dovolenou (a s ní související PPM)l, byste mohla mít nárok na začátku srpna, resp. koncem července.

Pak bude záležet na tom, jestli v období červenec 2014 – červenec 2016 splňujete podmínku oněch 270 kalendářních dní. Do ní se započítává vždy doba od začátku pracovního poměru do jeho konce. Všechny kalendářní dny, včetně víkendů, státních svátků dovolené, nemocenské apod.

Naopak doba, kdy jste byla nezaměstnaná (brala podporu na ÚP), se do těchto 270 dní nepočítá. Neudáváte přesně, jak to bylo s Vaším zaměstnáním, před tím říjnem 2015, ale pokud jste před tím pracovala, tak byste tuto podmínku mohla splňovat.

Druhou věcí je pak to, abyste v době vzniku nároku na PPM (tedy oněch 6 – 8 týdnů před porodem) byla zaměstnaná (resp. abyste byla účastníkem nemocenského pojištění), nebo byla v ochranné lhůtě.

Ochranná lhůta je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud byste ale nyní pracovala třeba jen 3 měsíce, pak je ochranná lhůta „jen“ 90 dní (ochranná doba odpovídá minimálně délce zaměstnání a maximálně je to pak oněch 180 dní).

Tedy pro nárok na PPM musíte ještě před porodem alespoň nějakou dobu pracovat. Pak byste mohla mít nárok na tuto dávku. Její výše by se pak počítala na základě příjmů z posledního zaměstnání. Předchozí zaměstnání nebo podpora v nezaměstnanosti by pak na výši PPM neměly vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na mateřskou bez předchozího zaměstnání?

-

Dobrý den, je mi 20let, a cca před necelým půl rokem jsem maturovala. Od té doby si hledám zaměstnání, ale vzhledem k tomu že jsem absolvent tak se mi nabídky vyhýbají :( Pracovala jsem ve fabrice 42dnů, jinak jsem teď momentálně v rekvalifikačním kurzu a pobírám podporu. Žiju s přítelem, který má stálé zaměstnání a […]

Zobrazit odpověď

PPM na otce – může pracovat během mateřské na dohodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Za několik týdnu budu rodit, s přítelem spolu nežijeme. Pobírám invalidní důchod 3. stupně. Chtěla bych napsat PPM na svého ex přítele. Ten s tím souhlasí. Šlo by to udělat tak, že by chodil do práce při pobírání PPM? Chodil by jen brigádně, nebo měl by napsanou smlouvu u […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď