Nárok na PPM když jsem nezaměstnaná

Dobrý den,

Ke konci října 2015 jsem dostala v zaměstnání výpověď z organizačních důvodů. Bylo mi vyplaceno dvouměsíční odstupné a poté (koncem prosince 2015) jsem začala pobírat Podporu v nezaměstnanosti. Nyní mám možnost nastoupit do zaměstnání, ale jsem těhotná (předpokládaný termín porodu je druhá polovina září 2016).

Pokud jsem pochopila dobře, jako uchazeč vedený na ÚP nemám na PPM nárok, jak by to ale bylo v případě, že bych nyní do zaměstnání nastoupila? Vznikl by mi na PPM nárok i přes několik měsíční prodlevu, kdy jsem nebyla v žádném pracovním poměru? Jak by se tato dávka vypočítala?

Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Dotaz poslal/a: KK, 10.03.2016 14:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2016 14:50 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (tedy peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny dvě hlavní podmínky:

  • V době vzniku nároku (6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání)
  • V době vzniku nároku pak musíte splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění

Pokud byste měla porodit v září 2016, tak na mateřskou dovolenou (a s ní související PPM)l, byste mohla mít nárok na začátku srpna, resp. koncem července.

Pak bude záležet na tom, jestli v období červenec 2014 – červenec 2016 splňujete podmínku oněch 270 kalendářních dní. Do ní se započítává vždy doba od začátku pracovního poměru do jeho konce. Všechny kalendářní dny, včetně víkendů, státních svátků dovolené, nemocenské apod.

Naopak doba, kdy jste byla nezaměstnaná (brala podporu na ÚP), se do těchto 270 dní nepočítá. Neudáváte přesně, jak to bylo s Vaším zaměstnáním, před tím říjnem 2015, ale pokud jste před tím pracovala, tak byste tuto podmínku mohla splňovat.

Druhou věcí je pak to, abyste v době vzniku nároku na PPM (tedy oněch 6 – 8 týdnů před porodem) byla zaměstnaná (resp. abyste byla účastníkem nemocenského pojištění), nebo byla v ochranné lhůtě.

Ochranná lhůta je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud byste ale nyní pracovala třeba jen 3 měsíce, pak je ochranná lhůta „jen“ 90 dní (ochranná doba odpovídá minimálně délce zaměstnání a maximálně je to pak oněch 180 dní).

Tedy pro nárok na PPM musíte ještě před porodem alespoň nějakou dobu pracovat. Pak byste mohla mít nárok na tuto dávku. Její výše by se pak počítala na základě příjmů z posledního zaměstnání. Předchozí zaměstnání nebo podpora v nezaměstnanosti by pak na výši PPM neměly vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď