Nárok na PPM pro OSVČ, rizikové těhotenství

Dobrý den, již 9 let jsem na rodičovském příspěvku.

Před tím jsem byla OSVČ po dobu 10 let a řádně jsem platila nemocenskou. Nyní mi k 30.9.2016 rodičovský příspěvek skončil.

V době rodičovské jsem nemocenskou neplatila. Znovu jsem ale otěhotněla a jsem na rizikovém těhotenství.

Mám nárok na PPM nebo rodičovský příspěvek nebo jinou peněžitou pomoc?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Eva G., 25.11.2016 08:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.11.2016 19:22 napsal/a:

Dobrý den,

Z vašeho dotazu zcela jasně nevyplývá, jestli jste nyní OSVČ, nebo jestli jste podnikání na dobu předchozí „rodičovské“ ukončovala nebo pozastavovala. Každopádně se ale pokusím odpovědět.

Pokud jste nyní, po skončení předchozí „rodičovské“, v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, pak byste na nemocenské dávky měla nárok pouze v případě, že byste si jako OSVČ hradila dobrovolné nemocenské pojištění (a to nejméně 3 měsíce před vznikem pracovní neschopnosti). Pokud byste byla zaměstnána, pak stačí jen to, že jste zaměstnána a zaměstnavatel za vás odvádí nemocenské pojištění, zde již není podmínka těch minimálních 3 měsíců.

Podle všeho ani nebudete mít nárok na PPM. Pokud jste si nyní neplatila a neplatíte jako OSVČ nemocenské pojištění, pak vám nárok na PPM nevznikne. Pro OSVČ platí podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech a současně 180 dní v posledním roce.

Pokud byste ale již nebyla OSVČ, a byla nezaměstnaná, pak je to stejné. Abyste měla nárok na PPM, musíte být v době jejího zahájení účastníkem nemocenského pojištění (tj. zaměstnána nebo si jako OSVČ hradit sama dobrovolné NP).

Každopádně ale budete mít určitě nárok na rodičovský příspěvek. U něj se neposuzuje to, zda jste byla, či nebyla, před porodem zaměstnána, nebo jestli jste si platila nemocenské pojištění (resp., pro přesnost, toto se u rodičovského příspěvku posuzuje jen pro možnost volby výše dávky, základní nárok na rodičovský příspěvek tím není nijak omezen).

Nárok na jiné dávky/podporu pak vyplývá z podmínek jednotlivých dávek. Mohlo by se jednat třeba o příspěvek na bydlení, dávky pomoci ve hmotné nouzi apod. K posouzení vašeho případného nároku na některou z těchto dávek ale neznám dost podrobností. Můžete se určitě zkusit obrátit na místní Úřad práce, kde se tyto jednotlivé dávky vyřizují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď