Nárok na PPM pro OSVČ, rizikové těhotenství

Dobrý den, již 9 let jsem na rodičovském příspěvku.

Před tím jsem byla OSVČ po dobu 10 let a řádně jsem platila nemocenskou. Nyní mi k 30.9.2016 rodičovský příspěvek skončil.

V době rodičovské jsem nemocenskou neplatila. Znovu jsem ale otěhotněla a jsem na rizikovém těhotenství.

Mám nárok na PPM nebo rodičovský příspěvek nebo jinou peněžitou pomoc?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Eva G., 25.11.2016 08:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.11.2016 19:22 napsal/a:

Dobrý den,

Z vašeho dotazu zcela jasně nevyplývá, jestli jste nyní OSVČ, nebo jestli jste podnikání na dobu předchozí „rodičovské“ ukončovala nebo pozastavovala. Každopádně se ale pokusím odpovědět.

Pokud jste nyní, po skončení předchozí „rodičovské“, v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, pak byste na nemocenské dávky měla nárok pouze v případě, že byste si jako OSVČ hradila dobrovolné nemocenské pojištění (a to nejméně 3 měsíce před vznikem pracovní neschopnosti). Pokud byste byla zaměstnána, pak stačí jen to, že jste zaměstnána a zaměstnavatel za vás odvádí nemocenské pojištění, zde již není podmínka těch minimálních 3 měsíců.

Podle všeho ani nebudete mít nárok na PPM. Pokud jste si nyní neplatila a neplatíte jako OSVČ nemocenské pojištění, pak vám nárok na PPM nevznikne. Pro OSVČ platí podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech a současně 180 dní v posledním roce.

Pokud byste ale již nebyla OSVČ, a byla nezaměstnaná, pak je to stejné. Abyste měla nárok na PPM, musíte být v době jejího zahájení účastníkem nemocenského pojištění (tj. zaměstnána nebo si jako OSVČ hradit sama dobrovolné NP).

Každopádně ale budete mít určitě nárok na rodičovský příspěvek. U něj se neposuzuje to, zda jste byla, či nebyla, před porodem zaměstnána, nebo jestli jste si platila nemocenské pojištění (resp., pro přesnost, toto se u rodičovského příspěvku posuzuje jen pro možnost volby výše dávky, základní nárok na rodičovský příspěvek tím není nijak omezen).

Nárok na jiné dávky/podporu pak vyplývá z podmínek jednotlivých dávek. Mohlo by se jednat třeba o příspěvek na bydlení, dávky pomoci ve hmotné nouzi apod. K posouzení vašeho případného nároku na některou z těchto dávek ale neznám dost podrobností. Můžete se určitě zkusit obrátit na místní Úřad práce, kde se tyto jednotlivé dávky vyřizují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď