Nárok na PPM v roce 2017 – nezaměstnaná po skončení studia VŠ

Dobrý den,

Ráda bych se ujistila, zda jsem veškerým záležitostem ohledně nároku na PPM opravdu porozuměla (na daném úřadě mě opět informovali pouze všeobecně).

Ihned po ukončení studia v září 2015 jsem nastoupila do zaměstnání na hlavní pracovní poměr, který trval do 31. 7. 2016 (ukončeno dohodou pro nevhodnost výkonu v těhotenství a nemožnosti mě přiřadit na jinou pozici, v té době jsem byla na konci 1. trimestru).

Od 1. 8. jsem nastoupila na dohodu o pracovní činnosti, kde má mzda byla 10000,- Kč, a byla jsem přihlášena a zaměstnavatel za mě odvedl potřebné pojištění. Zaměstnavatel ovšem můj poměr ukončil ve zkušební době – našel si vhodnějšího kandidáta na pozici, především někoho kdo není těhotný. Proto jsem od k 1. 9. nahlášena na úřad práce.

Termín porodu mám 6. 3. 2017 a tedy nástup na mateřskou dovolenou 6 týdnů před termínem připadá na 23. 1. 2017. Pokud tomu rozumím – v tomto případě mám nárok na PPM díky ochranné lhůtě od ukončení zaměstnání (od 31. 7. je to nějakých 176 dní, od 31. 8. 145 dní), protože se mi do doby účasti na pojištění započítává i studium (navíc já byla účastna na pojištění i v rámci zaměstnání již během studia v roce 2014), je to tak?

Pokud ano, jak se v tomto případě o PPM žádá? Dokumenty mi vystaví lékař, já je potom musím doručit oběma zaměstnavatelům i do školy?

Velmi děkuji za Váš čas a odpověď!

Dotaz poslal/a: Tereza V., 22.12.2016 08:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.12.2016 14:58 napsal/a:

Dobrý den,

Ano je to zhruba tak jak píšete. Na PPM byste podle všeho mít nárok měla. I když jste momentálně „nezaměstnaná“, měla byste být stále v ochranné lhůtě 180 dní od skončení zaměstnání. Resp. vaše poslední zaměstnání – zmiňovaná DPČ – trvala jen 30 dní. Tedy z tohoto posledního zaměstnání plyne ochranná lhůta jen 30 dní. Vzhledem k tomu, že jste byla těhotná již v předchozím zaměstnání, tak se vám k těmto 30 dnům dopočítává i zbytek ochranné lhůty z posledního zaměstnání a celková ochranná lhůta je tedy 180 dní od 31. 8. 2016, tedy až do 27. 2. 2017.

Termín zahájení PPM tedy u vás spadá do ochranné lhůty. Jinak PPM můžete zahájit již o 2 týdny dříve, než píšete (termín zahájení je 6 – 8 týdnů před porodem).

Abyste měla nárok na PPM, pak musí být splněna i podmínka minimální účastni na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Pokud budete PPM zahajovat v lednu 2017, pak by to byl rok 2015 a 2016. Jenom od září 2015 do července 2016 je tam 334 kalendářních dní kdy jste byla zaměstnána. Dalších 31 dní účasti na nemocenském pojištění by se vám mělo započítat za ten jeden měsíc při práci na dohodu o pracovní činnosti. Takže to že jste před tím byla ještě studentka a úspěšně dokončila studium, je už v podstatě zanedbatelné, protože podmínka nároku na PPM je splněna z posledních dvou zaměstnání.

Co se pak týká uplatnění nároku na „mateřskou“ tedy peněžitou pomoc v mateřství tak pokud jste momentálně nezaměstnaná, pak byste se měla obracet přímo na OSSZ dle místa vašeho bydliště

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dovolenou za PPM a její proplacení

-

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně PPM. Momentálně jsem už na nemocenské. Termín porodu mam 18. 11. 2020. Tzn., že na PPM nastoupím 7. 10. 20 a končit mi bude 21. 4. 21. Můj dotaz zní, co s mou dovolenou? Z tohoto roku mi zbyde 11,5 dne dovolené. To znamená, že po skončení PPM […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď