Nárok na PPM po ukončení pracovního poměru

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně nároku PPM.

Mám smlouvu na dobu určitou, která mi skončí 31. 12. 2016 a zaměstnavatel mi je nechce prodloužit.

Termín porodu mám v polovině dubna, na mateřskou dovolenou bych odešla koncem února nebo začátkem března.

U stejného zaměstnavatele jsem pracovala 2 roky. Předpokládám prosím dobře, že jsem v ochranné lhůtě 180 dnů, a budu mít tudíž nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když mi skončil pracovní poměr?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Tereza N., 02.11.2016 17:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.11.2016 03:55 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi dvě hlavní podmínky pro přiznání nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), patří především to, že žadatel splňuje podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění. A to v rozsahu 270 kalendářní dní v posledních 2 letech (v posledních 24 měsících), před podáním žádosti.

Tuto podmínku – jak uvádíte, že pro aktuálního zaměstnavatele pracujete 2 roky – bez problému splňujete.

Druhou důležitou podmínkou pak je to, že v době podání žádosti jste aktivním účastníkem na nemocenském pojištění (tedy zaměstnaná v zaměstnání, která zakládá účast na NP, nebo případně si jako OSVČ platíte dobrovolné NP).

Tuto druhou podmínku sice nesplňujete, ale zároveň zde platí Vámi zmíněná ochranná lhůta 180 kalendářní dní od skončení poslední pojištění činnosti.

Viz Zákon č. 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, paragraf 15, odstavec 2:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud tedy termín porodu spadá do této ochranné lhůty – což by mělo, pak byste nárok na PPM mít určitě měla. Výše PPM se pak bude odvíjet z posledního příjmu. Tedy pokud v době leden – duben nebudete mít žádné zaměstnání nebo nebudete vykonávat žádnou jinou činnost, při které byste se stala účastníkem NP, pak by se výše PPM měla odvíjet z příjmů, které jste dosahovala v posledním zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď