Nárok na PPM po ukončení pracovního poměru

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně nároku PPM.

Mám smlouvu na dobu určitou, která mi skončí 31. 12. 2016 a zaměstnavatel mi je nechce prodloužit.

Termín porodu mám v polovině dubna, na mateřskou dovolenou bych odešla koncem února nebo začátkem března.

U stejného zaměstnavatele jsem pracovala 2 roky. Předpokládám prosím dobře, že jsem v ochranné lhůtě 180 dnů, a budu mít tudíž nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když mi skončil pracovní poměr?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Tereza N., 02.11.2016 17:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.11.2016 03:55 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi dvě hlavní podmínky pro přiznání nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), patří především to, že žadatel splňuje podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění. A to v rozsahu 270 kalendářní dní v posledních 2 letech (v posledních 24 měsících), před podáním žádosti.

Tuto podmínku – jak uvádíte, že pro aktuálního zaměstnavatele pracujete 2 roky – bez problému splňujete.

Druhou důležitou podmínkou pak je to, že v době podání žádosti jste aktivním účastníkem na nemocenském pojištění (tedy zaměstnaná v zaměstnání, která zakládá účast na NP, nebo případně si jako OSVČ platíte dobrovolné NP).

Tuto druhou podmínku sice nesplňujete, ale zároveň zde platí Vámi zmíněná ochranná lhůta 180 kalendářní dní od skončení poslední pojištění činnosti.

Viz Zákon č. 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, paragraf 15, odstavec 2:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud tedy termín porodu spadá do této ochranné lhůty – což by mělo, pak byste nárok na PPM mít určitě měla. Výše PPM se pak bude odvíjet z posledního příjmu. Tedy pokud v době leden – duben nebudete mít žádné zaměstnání nebo nebudete vykonávat žádnou jinou činnost, při které byste se stala účastníkem NP, pak by se výše PPM měla odvíjet z příjmů, které jste dosahovala v posledním zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, chci se zeptat, jestli nastoupím na rizikové těhotenství, teda nemocenskou, můj pracovní poměr skončí, jsem v zkušební době, budu mít nárok cca po 7 měsících neschopenky (rizikové těhotenství) na mateřskou? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď