Nárok na PPM po ukončení pracovního poměru

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně nároku PPM.

Mám smlouvu na dobu určitou, která mi skončí 31. 12. 2016 a zaměstnavatel mi je nechce prodloužit.

Termín porodu mám v polovině dubna, na mateřskou dovolenou bych odešla koncem února nebo začátkem března.

U stejného zaměstnavatele jsem pracovala 2 roky. Předpokládám prosím dobře, že jsem v ochranné lhůtě 180 dnů, a budu mít tudíž nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když mi skončil pracovní poměr?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Tereza N., 02.11.2016 17:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.11.2016 03:55 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi dvě hlavní podmínky pro přiznání nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), patří především to, že žadatel splňuje podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění. A to v rozsahu 270 kalendářní dní v posledních 2 letech (v posledních 24 měsících), před podáním žádosti.

Tuto podmínku – jak uvádíte, že pro aktuálního zaměstnavatele pracujete 2 roky – bez problému splňujete.

Druhou důležitou podmínkou pak je to, že v době podání žádosti jste aktivním účastníkem na nemocenském pojištění (tedy zaměstnaná v zaměstnání, která zakládá účast na NP, nebo případně si jako OSVČ platíte dobrovolné NP).

Tuto druhou podmínku sice nesplňujete, ale zároveň zde platí Vámi zmíněná ochranná lhůta 180 kalendářní dní od skončení poslední pojištění činnosti.

Viz Zákon č. 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, paragraf 15, odstavec 2:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud tedy termín porodu spadá do této ochranné lhůty – což by mělo, pak byste nárok na PPM mít určitě měla. Výše PPM se pak bude odvíjet z posledního příjmu. Tedy pokud v době leden – duben nebudete mít žádné zaměstnání nebo nebudete vykonávat žádnou jinou činnost, při které byste se stala účastníkem NP, pak by se výše PPM měla odvíjet z příjmů, které jste dosahovala v posledním zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď

Nástup z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou

-

Dobrý den, V únoru 2022 mi bude končit rodičovský příspěvek na prvního syna. Ale už v lednu 2022, mám předpokládaný termín porodu druhého dítěte. Je mi jasné, že nevyberu celou částku rodičovského příspěvku, ale chci se zeptat, zda mám ukončit pobírání RP dříve a mám nárok nastoupit znovu na mateřskou dovolenou, když jsem po celou dobu […]

Zobrazit odpověď

Mateřská a rodičovský příspěvek na druhé dítě u OSVČ

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – pracovala jsem jako OSVČ, splňovala jsem podmínky na vyplácení mateřské dovolené, poté jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, která mě končí v listopadu 2021. Zjistila jsem ale, že jsem těhotná a termín vychází na květen 2022. Vůbec nevím, co to znamená? Dostanu PPM nebo rovnou rodičák na druhé dítě? […]

Zobrazit odpověď