Nárok na PPM po ukončení pracovního poměru

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně nároku PPM.

Mám smlouvu na dobu určitou, která mi skončí 31. 12. 2016 a zaměstnavatel mi je nechce prodloužit.

Termín porodu mám v polovině dubna, na mateřskou dovolenou bych odešla koncem února nebo začátkem března.

U stejného zaměstnavatele jsem pracovala 2 roky. Předpokládám prosím dobře, že jsem v ochranné lhůtě 180 dnů, a budu mít tudíž nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když mi skončil pracovní poměr?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Tereza N., 02.11.2016 17:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.11.2016 03:55 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi dvě hlavní podmínky pro přiznání nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), patří především to, že žadatel splňuje podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění. A to v rozsahu 270 kalendářní dní v posledních 2 letech (v posledních 24 měsících), před podáním žádosti.

Tuto podmínku – jak uvádíte, že pro aktuálního zaměstnavatele pracujete 2 roky – bez problému splňujete.

Druhou důležitou podmínkou pak je to, že v době podání žádosti jste aktivním účastníkem na nemocenském pojištění (tedy zaměstnaná v zaměstnání, která zakládá účast na NP, nebo případně si jako OSVČ platíte dobrovolné NP).

Tuto druhou podmínku sice nesplňujete, ale zároveň zde platí Vámi zmíněná ochranná lhůta 180 kalendářní dní od skončení poslední pojištění činnosti.

Viz Zákon č. 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, paragraf 15, odstavec 2:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud tedy termín porodu spadá do této ochranné lhůty – což by mělo, pak byste nárok na PPM mít určitě měla. Výše PPM se pak bude odvíjet z posledního příjmu. Tedy pokud v době leden – duben nebudete mít žádné zaměstnání nebo nebudete vykonávat žádnou jinou činnost, při které byste se stala účastníkem NP, pak by se výše PPM měla odvíjet z příjmů, které jste dosahovala v posledním zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď