Nárok na PPM při druhém dítěti (porod do 3 let prvního)

Dobrý den,

zajímalo by mě, zda mám nárok na mateřskou, pokud porodím druhé dítě do tří let od narození prvního, nebo jestli budu čerpat pouze „novou“ rodičovskou? V práci mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak by se případně počítala její výše?

Mám v plánu si najít v průběhu mateřské dovolené přivýdělek na částečný úvazek. Pak by se mi druhá mateřská počítala z tohoto výdělku?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: KP, 28.03.2017 19:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.06.2017 14:20 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud by se vám mělo druhé dítě narodit do 3 roků toho prvního, tak že by vám zřejmě mateřská dovolená plynule navázala na aktuální rodičovskou dovolenou, pak byste určitě měla mít nárok na PPM.

Tím, že jste během mateřské a následné rodičovské dovolené zaměstnána (pracovní poměr na dobu neurčitou, který i nadále trvá), splňujete všechny podmínky pro nárok na PPM. Tedy jak dobu minimální účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední dva roky (do této doby se započítává i doba, kdy jste na mateřské/rodičovské dovolené). Tak i to, že v době případného zahájení PPM jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění).

Při nástupu na druhou mateřskou rovnou z rodičovské, pak se pro výpočet PPM používá automaticky stejný vyměřovací základ, jako u prvního dítěte.

Pokud byste měla již rodičovskou dovolenou ukončenou a pracovala u stejného zaměstnavatele, pak by záleželo na tom, jak vysoký byste měla příjem po skončení rodičovské. Pokud by se druhé dítě mělo narodit do 4 roků toho prvního, a pokud by vám na základě příjmu u stejného zaměstnavatele po skočení rodičovské vycházela nižší mateřská, než jakou jste měla u prvního dítěte, pak byste také měla nárok na tu, kterou jste dostával u prvního dítěte.

Viz paragraf 19, zákon o nemocenském pojištění, Zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Pokud byste pak během rodičovské vykonávala nějaké jiné zaměstnání, pak by to na případnou mateřskou mohlo, ale také nemuselo mít vliv.

Pokud byste měla nějaké zaměstnání, ve kterém byste také splnila podmínky pro nárok na PPM, pak byste mohla uplatnit nárok, jak na základě současného zaměstnání, kde čerpáte rodičovskou dovolenou, tak i na základě toho nového. Při souběhu více úvazů/zaměstnání a splnění podmínek ve všech úvazcích/zaměstnáních, máte nárok na PPM klidně i z více zaměstnání.

Pokud by váš přivýdělek během rodičovské byl takového typu, že by nezakládal účast na nemocenském pojištění (například práce na DPP do 10000 Kč měsíčně), nebo by v tomto zaměstnání nebyly splněny podmínky pro nárok na PPM, pořád buďte mít nárok na PPM na základě původního zaměstnání, kde jste nyní na rodičovské dovolené.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď