Nárok na PPM při přechodu z OSVČ do zaměstnaneckého poměru

Dobrý den,

pracuji 3 roky jako OSVČ, více než 2 roky si platím dobrovolné nemocenské pojištění 150,- Kč / měsíc.

4. července 2016 mám termín porodu. Nyní mám pracovní nabídku nechat se od 1. února 2016 zaměstnat na hlavní pracovní poměr. Ten bych ale vykonávala jen zhruba 4,5 měsíce (nástup na mateřskou uvažuji od 9. května 2016).

Budu mít v tomto případě nárok na PPM a z jaké mzdy se bude PPM počítat? Pouze ze mzdy ze zaměstnání, nebo nějak poměrově (zaměstnání / OSVČ)?

Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Markéta P., 29.01.2016 11:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.01.2016 09:16 napsal/a:

Dobrý den,

Obecné podmínky nároku na PPM jsou především tyto:

  • Žadatel splňuje podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky, před podáním žádosti
  • U OSVČ je podmínkou aby účast na nemocenském pojištění trvala (kromě celkové délky 270 dní za poslední 2 roky) nejméně 180 dní v posledním roce
  • V době podání žádosti musí být žadatel stále účastníkem NP nebo v ochranné lhůtě

Co se pak týká výpočtu výše PPM, tak zde je rozhodující paragraf 18, odstavec 3 a 4, zákona o nemocenském pojištění - č. 187/2006 Sb.:

§ 18

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

Tj. pokud je to možné, počítá se PPM z posledních 12 měsíců. Pokud ale poslední pojištěná činnost – jako ve vašem případě, pokud byste nastoupila do zaměstnání – trvala kratší dobu než oněch 12 měsíců, tak se zohledňují příjmy jen z tohoto kratšího období.

Pokud byste tedy nastoupila do zaměstnání, pro výpočet výše PPM by měl být rozhodující příjem právě z tohoto zaměstnání.

Pokud byste ale nastoupila do zaměstnání, a současně i nadále byla OSVČ (jako vedlejší činnost) a dále si pak platila nemocenské pojištění, pak byste měla mít nárok na PPM jak na základě zaměstnání, tak i na základě podnikání.

Příklad:

  • Na základě nemocenského pojištění jako OSVČ (oněch 150 Kč) měsíčně, by vám vycházela PPM na 151 Kč na den resp. na 4530 Kč za měsíc (30 dní)
  • Pokud byste současně měla zaměstnání s platem řekněme 25 000 Kč, pak by PPM z tohoto zaměstnání byla 576 Kč na kalendářní den, tj. 17280 Kč za měsíc (30 kalendářních dní)
  • Celková PPM by tak byla 21810 Kč za měsíc (resp. 30 kalendářních dní)

Pokud vykonáváte více činností, které zakládají účast na nemocenském pojištění, tak je možné uplatnit nárok na PPM pro každou takovou činnost. Každý nárok se posuzuje samostatně a musí být splněny podmínky u obou činností. Výsledná PPM je pak součet částek, které byly vypočítány pro jednotlivé případy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenské pojištění:

OSVČ a rizikové těhotenství – nemocenská a mateřská 2021

-

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nároku na nemocenskou a mateřskou pro OSVČ. Jsem OSVČ od 05/2019, od 11/2019 do 03/2020 jsem si platila 126,- Kč (tedy cca 150dní) na nemocenské pojištění a pak jsem platbu zrušila… Nyní 02/2021 jsem zjistila, že jsem těhotná… Pokud bych si opět začala platit dobrovolnou nemocenskou – měla bych […]

Zobrazit odpověď

OSVČ nemocenská – rizikové těhotenství

-

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Jsem OSVČ od května 2019. Podnikám v pohostinství, tudíž je má provozovna samozřejmě zavřená na základě vládních nařízení. V říjnu 2020 jsem otěhotněla a neplatila si dobrovolnou nemocenskou. Toto jsem napravila v prosinci 2020, kdy jsem se přihlásila k dobrovolnému nemocenskému pojištění. Jsem si vědoma, že nemám nárok […]

Zobrazit odpověď

Čerstvě dostudovaná OSVČ, těhotná – na jaký příspěvek mám nárok?

-

Hezký den, před dvěma měsíci jsem dostudovala VŠ, již během studia jsem si založila živnost a protože mi bylo již před několika měsíci 26 let, platím si také od té doby zdravotní pojištění (nově od vzniku OSVČ také sociální). Nevěděla jsem však, že se mi bude hodit také nemocenské připojištění, tak jsem si ho zatím […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď