Nárok na PPM při přechodu z OSVČ do zaměstnaneckého poměru

Dobrý den,

pracuji 3 roky jako OSVČ, více než 2 roky si platím dobrovolné nemocenské pojištění 150,- Kč / měsíc.

4. července 2016 mám termín porodu. Nyní mám pracovní nabídku nechat se od 1. února 2016 zaměstnat na hlavní pracovní poměr. Ten bych ale vykonávala jen zhruba 4,5 měsíce (nástup na mateřskou uvažuji od 9. května 2016).

Budu mít v tomto případě nárok na PPM a z jaké mzdy se bude PPM počítat? Pouze ze mzdy ze zaměstnání, nebo nějak poměrově (zaměstnání / OSVČ)?

Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Markéta P., 29.01.2016 11:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.01.2016 09:16 napsal/a:

Dobrý den,

Obecné podmínky nároku na PPM jsou především tyto:

  • Žadatel splňuje podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky, před podáním žádosti
  • U OSVČ je podmínkou aby účast na nemocenském pojištění trvala (kromě celkové délky 270 dní za poslední 2 roky) nejméně 180 dní v posledním roce
  • V době podání žádosti musí být žadatel stále účastníkem NP nebo v ochranné lhůtě

Co se pak týká výpočtu výše PPM, tak zde je rozhodující paragraf 18, odstavec 3 a 4, zákona o nemocenském pojištění - č. 187/2006 Sb.:

§ 18

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

Tj. pokud je to možné, počítá se PPM z posledních 12 měsíců. Pokud ale poslední pojištěná činnost – jako ve vašem případě, pokud byste nastoupila do zaměstnání – trvala kratší dobu než oněch 12 měsíců, tak se zohledňují příjmy jen z tohoto kratšího období.

Pokud byste tedy nastoupila do zaměstnání, pro výpočet výše PPM by měl být rozhodující příjem právě z tohoto zaměstnání.

Pokud byste ale nastoupila do zaměstnání, a současně i nadále byla OSVČ (jako vedlejší činnost) a dále si pak platila nemocenské pojištění, pak byste měla mít nárok na PPM jak na základě zaměstnání, tak i na základě podnikání.

Příklad:

  • Na základě nemocenského pojištění jako OSVČ (oněch 150 Kč) měsíčně, by vám vycházela PPM na 151 Kč na den resp. na 4530 Kč za měsíc (30 dní)
  • Pokud byste současně měla zaměstnání s platem řekněme 25 000 Kč, pak by PPM z tohoto zaměstnání byla 576 Kč na kalendářní den, tj. 17280 Kč za měsíc (30 kalendářních dní)
  • Celková PPM by tak byla 21810 Kč za měsíc (resp. 30 kalendářních dní)

Pokud vykonáváte více činností, které zakládají účast na nemocenském pojištění, tak je možné uplatnit nárok na PPM pro každou takovou činnost. Každý nárok se posuzuje samostatně a musí být splněny podmínky u obou činností. Výsledná PPM je pak součet částek, které byly vypočítány pro jednotlivé případy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenské pojištění:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

PPM – souběh HPP + vedlejší OSVČ

-

Dobrý den, ráda bych se prosím zeptala, jak to bude s mou PPM. Od 1. 3. 2015 mám HPP a od 4/2017 mám k tomu ještě navíc vedlejší OSVČ. Na PPM bych měla nastoupit cca 5-6/2018. Vznikne mi prosím nárok na PPM? Ovlivní mi vedlejší SVČ nějak PPM? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

OSVČ vedlejší činnost při rodičovské a plánování druhého dítěte

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Teď jsem na rodičovské dovolené. S prvním dítětem jsem měla nárok na PPM. Platila jsem si minimální zálohy na zdravotní a sociální a z toho nemocenskou (něco okolo 145,-). Rodičovská s prvním dítětem mi končí v dubnu 2019. Mám ji na tři roky. Teď v roce 2018 bychom se chtěli […]

Zobrazit odpověď