Nárok na PPM při narození druhého dítěte

Dobrý den,

K 30. 6. 2017 mi končí rodičovský příspěvek na první dítě, které bude mít 4 roky ke konci srpna.

Teď jsem po druhé těhotná a termín mám začátkem listopadu. Zajímá mě, zda budu mít nárok na PPM i u druhého dítěte když neporodím do 4 let věku.

Pracovní smlouva u zaměstnavatele na dobu neurčitou, tudíž v červenci nastoupím na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství.

Pokud odpovíte, budu moc ráda a děkuji za Váš čas

Dotaz poslal/a: Iveta V., 13.05.2017 06:32
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.05.2017 15:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), musí být splněny základní podmínky (a je v zásadě jedno jestli se jedná o první nebo druhé nebo další dítě). Mezi hlavní podmínky patří především to, že v době zahájení PPM (zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění). Druhou důležitou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

V případě, že máte pracovní poměr na dobu neurčitou, pak byste měla mít nárok na PPM i u druhého dítěte. A to i přes to, že jste nyní byla na rodičovské dovolené a následně pak budete v pracovní neschopnosti.

Do doby účasti na nemocenském pojištění se v zásadě zahrnuje celá doba od zahájení pracovního poměru do jeho skončení. Zahrnují se tam všechny kalendářní dny, včetně víkendů, státních svátků, doby, kdy čerpáte řádnou dovolenou, mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou.

Tím pádem byste měla splňovat obě hlavní podmínky – jak to, že v době zahájení PPM na druhé dítě budete stále zaměstnána (a tedy i účastníkem nemocenského pojištění), a současně i podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění.

Co se pak týká výše PPM na druhé dítě, tak zde by se podle všeho mělo vycházet z příjmů, které jste měla před narozením prvního dítěte. Jedná se o to, že výše PPM se odvíjí od toho, jaký je stanoven vyměřovací základ. Ten se obvykle odvíjí od příjmů za posledních 12 měsíců. Pokud ale v tomto období nemáte žádné příjmy, z nichž by se dal určit vyměřovací základ – což je i váš případ, protože ani nemocenské dávky, ani rodičovský příspěvek ani předchozí PPM se z tohoto pohledu nedají považovat za „příjem“ – pak se postupuje dále do minulosti – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď