Nárok na PPM u druhého dítěte a její výše

Dobrý den,

předem se omlouvám, pokud se s dotazem trochu opakuji, ale stále mi to není jasné pro můj konkrétní případ.

Čekám druhé dítě, termín porodu mám cca 1 měsíc po 3. narozeninách prvního dítěte (červen 2017). Jsem momentálně na rodičovské dovolené, kterou mám nahlášenou u stávajícího zaměstnavatele do 3 let věku dítěte, do 4 let je možno prodloužení neplaceným volnem.

Budu mít nárok na PPM od zaměstnavatele na druhé dítě a v jaké výši?

Z více zdrojů jsem slyšela, že pokud se 2. dítě „nestihne“ narodit do 3 let prvního (nebo mezitím nenastoupím zpět do práce), nárok na PPM není a je jen rodičovská, z Vašich odpovědí na podobné dotazy to chápu zase jinak….

První PPM jsem měla dobrou, z poměrně vysokého platu, a bylo by škoda o ni teď přijít, proto mě zajímá, jak to opravdu je a ev. jaké jsou možnosti, abych měla PPM v původní výši. Jsou nějaké možnosti dohody se zaměstnavatelem, apod.?

Fintu, že se nechám na chvíli zaměstnat, moc dělat nechci.

Děkuji moc za odpověď! Markéta

Dotaz poslal/a: Marketa V., 24.10.2016 13:25
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.11.2016 03:02 napsal/a:

Dobrý den,

Výše PPM se odvíjí od příjmů z poslední pojištěné činnosti (rozhodující je nemocenské pojištění, pojištěnou činností je tedy myšleno zaměstnání, kde za vás zaměstnavatel platní nemocenské pojištění nebo podnikání, kdy si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění sama).

V souvislosti s narozením druhého dítěte je to pak takto:

Uvádíte, že jste nyní na rodičovské dovolené – tj. jste stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele jako před první mateřskou a pouze čerpáte rodičovskou dovolenou. Tu máte, jak píšete do 3 roků věku dítěte. Dále píšete, že termín porodu máte cca 1 měsíc po tom, co prvnímu dítěti budou 3 roky.

V takovém případě tedy ani nestihnete vyčerpat celou rodičovskou dovolenou (rodičovský příspěvek, protože termín nástupu na mateřskou je cca 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Ve vašem případě by tedy druhá mateřská dovolená (a s ní spojené čerpání PPM, peněžité pomoci v mateřství) spadalo do období cca 1 měsíc před tím, než prvnímu dítěti budou 3 roky a než vám bude končit rodičovská dovolená.

Měla byste tedy na mateřskou dovolenou přecházet rovnou z rodičovské dovolené. V takovém případě splňujete podmínky pro nárok na PPM. Pokud jste během rodičovské neměla jiné příjmy než rodičovský příspěvek (tedy pokud jste nepracovala v nějakém zaměstnání, které by zakládalo účast na nemocenském pojištění), pak se výše PPM „automaticky“ odvíjí od příjmů ze zaměstnání před první mateřskou. To ale není váš případ.

I kdybyste měla nějaké příjmy (třeba nějaká brigáda nebo práce na zkrácený úvazek, jak uvádíte) během rodičovské, nebo dokonce po skončení rodičovské nějakou dobu pracovala, tak i tak byste mohla mít nárok na PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte.

Informace, že se druhé dítě musí narodit do 3 let věku prvního dítěte, je mylná. Viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf 19, odstavec 3:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Z výše uvedené citace tedy jasně vyplývá, že pokud trvá pracovní poměr u stejného zaměstnavatele a dítě se narodí do 4 roků věku toho prvního, tak máte nárok na PPM v minimální výši odpovídající PPM na první dítě.

Pokud byste během nebo po skončení rodičovské měla nějaké příjmy – tak by se sice provedl výpočet z těchto příjmů, pokud by ale výsledný vyměřovací základ (a tím pádem i výše PPM) byl nižší, než ten který jste měla u mateřské na první dítě, pak se aplikuje ten vyšší.

Jiná situace je, pokud by třeba vaše zaměstnání bylo na dobu určitou a během rodičovské zaniklo. Pak ano, pokud byste po skončení rodičovské (čerpání RP), tedy ve věku 3 roky dítěte byla nezaměstnaná, tak byste na PPM nárok neměla. A to z toho důvodu, že v doby, kdy žádáte o PPM, musíte být buď zaměstnána (účastníkem NP), nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Z tohoto možná pochází ta vaše informace o tom, že se druhé dítě musí narodit do 3 let.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď