Nárok na PPM u druhého dítěte a její výše

Dobrý den,

předem se omlouvám, pokud se s dotazem trochu opakuji, ale stále mi to není jasné pro můj konkrétní případ.

Čekám druhé dítě, termín porodu mám cca 1 měsíc po 3. narozeninách prvního dítěte (červen 2017). Jsem momentálně na rodičovské dovolené, kterou mám nahlášenou u stávajícího zaměstnavatele do 3 let věku dítěte, do 4 let je možno prodloužení neplaceným volnem.

Budu mít nárok na PPM od zaměstnavatele na druhé dítě a v jaké výši?

Z více zdrojů jsem slyšela, že pokud se 2. dítě „nestihne“ narodit do 3 let prvního (nebo mezitím nenastoupím zpět do práce), nárok na PPM není a je jen rodičovská, z Vašich odpovědí na podobné dotazy to chápu zase jinak….

První PPM jsem měla dobrou, z poměrně vysokého platu, a bylo by škoda o ni teď přijít, proto mě zajímá, jak to opravdu je a ev. jaké jsou možnosti, abych měla PPM v původní výši. Jsou nějaké možnosti dohody se zaměstnavatelem, apod.?

Fintu, že se nechám na chvíli zaměstnat, moc dělat nechci.

Děkuji moc za odpověď! Markéta

Dotaz poslal/a: Marketa V., 24.10.2016 13:25

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.11.2016 03:02 napsal/a:
 

Dobrý den,

Výše PPM se odvíjí od příjmů z poslední pojištěné činnosti (rozhodující je nemocenské pojištění, pojištěnou činností je tedy myšleno zaměstnání, kde za vás zaměstnavatel platní nemocenské pojištění nebo podnikání, kdy si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění sama).

V souvislosti s narozením druhého dítěte je to pak takto:

Uvádíte, že jste nyní na rodičovské dovolené – tj. jste stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele jako před první mateřskou a pouze čerpáte rodičovskou dovolenou. Tu máte, jak píšete do 3 roků věku dítěte. Dále píšete, že termín porodu máte cca 1 měsíc po tom, co prvnímu dítěti budou 3 roky.

V takovém případě tedy ani nestihnete vyčerpat celou rodičovskou dovolenou (rodičovský příspěvek, protože termín nástupu na mateřskou je cca 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Ve vašem případě by tedy druhá mateřská dovolená (a s ní spojené čerpání PPM, peněžité pomoci v mateřství) spadalo do období cca 1 měsíc před tím, než prvnímu dítěti budou 3 roky a než vám bude končit rodičovská dovolená.

Měla byste tedy na mateřskou dovolenou přecházet rovnou z rodičovské dovolené. V takovém případě splňujete podmínky pro nárok na PPM. Pokud jste během rodičovské neměla jiné příjmy než rodičovský příspěvek (tedy pokud jste nepracovala v nějakém zaměstnání, které by zakládalo účast na nemocenském pojištění), pak se výše PPM „automaticky“ odvíjí od příjmů ze zaměstnání před první mateřskou. To ale není váš případ.

I kdybyste měla nějaké příjmy (třeba nějaká brigáda nebo práce na zkrácený úvazek, jak uvádíte) během rodičovské, nebo dokonce po skončení rodičovské nějakou dobu pracovala, tak i tak byste mohla mít nárok na PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte.

Informace, že se druhé dítě musí narodit do 3 let věku prvního dítěte, je mylná. Viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf 19, odstavec 3:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Z výše uvedené citace tedy jasně vyplývá, že pokud trvá pracovní poměr u stejného zaměstnavatele a dítě se narodí do 4 roků věku toho prvního, tak máte nárok na PPM v minimální výši odpovídající PPM na první dítě.

Pokud byste během nebo po skončení rodičovské měla nějaké příjmy – tak by se sice provedl výpočet z těchto příjmů, pokud by ale výsledný vyměřovací základ (a tím pádem i výše PPM) byl nižší, než ten který jste měla u mateřské na první dítě, pak se aplikuje ten vyšší.

Jiná situace je, pokud by třeba vaše zaměstnání bylo na dobu určitou a během rodičovské zaniklo. Pak ano, pokud byste po skončení rodičovské (čerpání RP), tedy ve věku 3 roky dítěte byla nezaměstnaná, tak byste na PPM nárok neměla. A to z toho důvodu, že v doby, kdy žádáte o PPM, musíte být buď zaměstnána (účastníkem NP), nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Z tohoto možná pochází ta vaše informace o tom, že se druhé dítě musí narodit do 3 let.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,