Nárok na PPM u otce, pokud je veden v evidenci na úřadu práce?

Dobrý den,

do konce září 2015 jsem byl zaměstnán (déle než 270 dní). Následně jsem nastoupil na ÚP a hledám zaměstnání. 14. 4. se nám s partnerkou mají narodit dvojčata.

Mám jako otec nárok na čerpání PPM od 7týdne (předpokládejme, že se děti trefí). Má partnerka čerpat PPM prvních 12týdnů a následně „převést“ na mě?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Pavel K., 20.02.2016 18:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.02.2016 16:30 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká peněžité pomoci v mateřství (PPM, resp. „mateřská“), tak zde platí, že obecné podmínky pro nárok na tuto „dávku“ jsou především tyto:

  • Musí být splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky
  • Žadatel musí být účastníkem nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání

Dále obecně platí, že jako otec dítěte, máte možnost získat PPM. Řeší se to tak, že s manželkou uzavřete dohodu o svěření dětí do péče a na základě toho pak čerpáte PPM. A ano, otec dítěte může o PPM žádat až od 7 týdne od narození dětí (žena má nárok na PPM už 6 – 8 týdnů před porodem). Viz zákon o nemocenském pojištění:

§ 32

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má

….

e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

V době kdy jste veden na ÚP, ale nejste účastníkem nemocenského pojištění (účast na nemocenském pojištění vzniká nejčastěji v době pracovního poměru = pojištění hradí zaměstnavatel, nebo u OSVČ = mohou si nemocenské pojištění platit dobrovolně). Tedy v době, kdy jste nezaměstnaný, nemáte nárok ani na PPM ani na jiné nemocenské dávky jako je „nemocenská“ nebo ošetřovné.

Uvádíte termín porodu 14. 4. 2016. Tj. vy byste mohl o PPM žádat nejdříve 2. 6. 2016. Pokud v té době nebudete zaměstnaný, tak nemáte možnost získat PPM.

U žen se řeší i tzv. ochranná lhůta 180 dní od skončení posledního zaměstnání – viz zákon o nemocenském pojištění:

§ 15

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Jednak zákon řeší ochrannou dobu pro PPM pouze pro ženy (zde si ale nejsem 100% jistá, jestli obdobná ochranná doba platí i pro muže, s podobou situací jsem se dosud nesetkala, ale domnívám se, že na muže se tato ochranná doba nevztahuje).

Ale u Vás, to v červnu, bude každopádně bude více než 180 dní, tedy na PPM nárok mít nebudete. Manželka tedy na Vás PPM „převést“ nemůže.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská při skončení PP na dobu určitou bez nároku na PPM?

-

Dobrý den, ráda bych poprosila o názor a pomoc. Od 1. 2. 2020 jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30. 6. 2020. Již v únoru jsem zjistila, že jsem těhotná a od března jsem s rizikovým těhotenstvím v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že už teď vím, že nemám […]

Zobrazit odpověď

Nástup do zaměstnání po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, dcera měla 9.6.2020 3 roky. Rodičovskou dovolenou jsem si prodloužila do konce roku 2020. V zaměstnání mám pracovní poměr na dobu neurčitou, nepodepsala jsem v zaměstnání žádný formulář ohledně trvání délky rodičovské dovolené (ale myslím, že ze zákona drží zaměstnavatel místo 3 roky). Zaměstnavatel se zatím nijak nevyjádřil, jestli mě dále chce? Na […]

Zobrazit odpověď