Nárok na přídavky v době neschopnosti pracovat, na ÚP

Dobrý den,

jsem vedena na úřadu práce. Právě mi zjistili nemoc, kdy musím brát léky a do půl roku musím na operaci, kde budu v nemocnici cca týden, a poté hojení rány minimálně 2 měsíce a poté možná i lázně.

Kdybych pracovala, byla bych minimálně 4 měsíce na nemocenské, i více. Ale jelikož jsem na UP, tak nevím, jestli mám aspoň nějaký nárok na cokoliv. Nebo co udělat, abych alespoň nějaké peníze dostávala. Do práce mě nikdo v předoperačním stavu nepřijme, a ani bych to nezvládla.

Žádnou podporu ani přídavky neberu. Bydlím s maminkou, má plat tak akorát, takže ani nárok na podporu bydlení nemám,

Prosím moc o radu, děkuji

Dotaz poslal/a: Klára Š., 20.06.2017 17:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2017 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Tím, že za vás ale nikdo neplatí nemocenské pojištění, vám pak ani nemůže vznikat nárok na nemocenské dávky. Nemocenské pojištění za vás odvádí buď zaměstnavatel (v době, kdy jste zaměstnána), nebo si jej můžete platit sama, pokud podnikáte jako OSVČ (dobrovolné nemocenské pojištění).

V takovém případě tedy opravdu není nárok na nemocenské dávky, a ani mě nenapadá žádný způsob jak je jinak získat. Musela byste jedině nastoupit do nějakého zaměstnání, u kterého by vám vznikla účast na nemocenském pojištění.

V případě standardního pracovního poměru vzniká účast na nemocenském pojištění při zahájení pracovního poměru (od prvního dne). Není požadována nějaká „minimální odpracovaná doba“ apod. Takže teoreticky stačí nastoupit do nějakého nového zaměstnání a vznikne vám případně nárok na nemocenské dávky. To, že byste byla ve zkušební době, nevadí. Nevadilo by ani to, pokud by toto zaměstnání skončilo po krátké době – jen pro příklad:

Pokud byste například nastoupila do nového zaměstnání, zde třeba 14 dní pracovala, následně zahájila pracovní neschopnost, pak vám vznikne nárok na nemocenské dávky. Protože se jedná o zkušební dobu, tak s vámi může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr i v době pracovní neschopnosti (ale až po prvních 14 dnech PN). Ale i kdyby byl takto pracovní poměr ukončen, vy byste i nadále byla v pracovní neschopnosti, a nárok na nemocenské dávky by i nadále trval.

Co se pak týká případného nároku na nějaké dávky – v zásadě jediné co mě napadá, jsou standardní sociální dávky. Třeba vámi zmíněný příspěvek na bydlení – o ten by zřejmě ale musela žádat vaše matka (jako majitel bytu/nájemce).

Pak jsou zde ještě dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí. U něj byste ale s největší pravděpodobností také byla posuzována společně se svou matkou (posuzují se zpravidla společně osoby, které sdílí společnou domácnost). To, jestli by vám případně vznikl nárok na tuto sociální dávku, by záviselo i na výši jejího příjmu.

Můžete se případně zkusit informovat na Úřadu práce, kde se řeší dávky pomoci ve hmotné nouzi. Jiné sociální dávky, na které byste případně mohla mít nárok, mne opravdu nenapadají.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Doplatek na bydlení sociální dávky – od dubna 2022

-

Dobrý den. Od 1. 4. 2022 je nově snížená – zastropovaná v doplatku na bydlení na hmotné nouzi výše nájmu. A to na – na mnohých místech Prahy – nereálné výši, nízko. Kdo má nájem vyšší, teď už doplatek v reálné výši svého nájmu nedostane. Mám nájem vyšší, nevím, jestli si mám půjčit někde na […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď