Nárok na přídavky v době neschopnosti pracovat, na ÚP

Dobrý den,

jsem vedena na úřadu práce. Právě mi zjistili nemoc, kdy musím brát léky a do půl roku musím na operaci, kde budu v nemocnici cca týden, a poté hojení rány minimálně 2 měsíce a poté možná i lázně.

Kdybych pracovala, byla bych minimálně 4 měsíce na nemocenské, i více. Ale jelikož jsem na UP, tak nevím, jestli mám aspoň nějaký nárok na cokoliv. Nebo co udělat, abych alespoň nějaké peníze dostávala. Do práce mě nikdo v předoperačním stavu nepřijme, a ani bych to nezvládla.

Žádnou podporu ani přídavky neberu. Bydlím s maminkou, má plat tak akorát, takže ani nárok na podporu bydlení nemám,

Prosím moc o radu, děkuji

Dotaz poslal/a: Klára Š., 20.06.2017 17:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2017 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Tím, že za vás ale nikdo neplatí nemocenské pojištění, vám pak ani nemůže vznikat nárok na nemocenské dávky. Nemocenské pojištění za vás odvádí buď zaměstnavatel (v době, kdy jste zaměstnána), nebo si jej můžete platit sama, pokud podnikáte jako OSVČ (dobrovolné nemocenské pojištění).

V takovém případě tedy opravdu není nárok na nemocenské dávky, a ani mě nenapadá žádný způsob jak je jinak získat. Musela byste jedině nastoupit do nějakého zaměstnání, u kterého by vám vznikla účast na nemocenském pojištění.

V případě standardního pracovního poměru vzniká účast na nemocenském pojištění při zahájení pracovního poměru (od prvního dne). Není požadována nějaká „minimální odpracovaná doba“ apod. Takže teoreticky stačí nastoupit do nějakého nového zaměstnání a vznikne vám případně nárok na nemocenské dávky. To, že byste byla ve zkušební době, nevadí. Nevadilo by ani to, pokud by toto zaměstnání skončilo po krátké době – jen pro příklad:

Pokud byste například nastoupila do nového zaměstnání, zde třeba 14 dní pracovala, následně zahájila pracovní neschopnost, pak vám vznikne nárok na nemocenské dávky. Protože se jedná o zkušební dobu, tak s vámi může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr i v době pracovní neschopnosti (ale až po prvních 14 dnech PN). Ale i kdyby byl takto pracovní poměr ukončen, vy byste i nadále byla v pracovní neschopnosti, a nárok na nemocenské dávky by i nadále trval.

Co se pak týká případného nároku na nějaké dávky – v zásadě jediné co mě napadá, jsou standardní sociální dávky. Třeba vámi zmíněný příspěvek na bydlení – o ten by zřejmě ale musela žádat vaše matka (jako majitel bytu/nájemce).

Pak jsou zde ještě dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí. U něj byste ale s největší pravděpodobností také byla posuzována společně se svou matkou (posuzují se zpravidla společně osoby, které sdílí společnou domácnost). To, jestli by vám případně vznikl nárok na tuto sociální dávku, by záviselo i na výši jejího příjmu.

Můžete se případně zkusit informovat na Úřadu práce, kde se řeší dávky pomoci ve hmotné nouzi. Jiné sociální dávky, na které byste případně mohla mít nárok, mne opravdu nenapadají.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, prosil bych o radu. Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč. Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč. Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď