Nárok na přídavky v době neschopnosti pracovat, na ÚP

Dobrý den,

jsem vedena na úřadu práce. Právě mi zjistili nemoc, kdy musím brát léky a do půl roku musím na operaci, kde budu v nemocnici cca týden, a poté hojení rány minimálně 2 měsíce a poté možná i lázně.

Kdybych pracovala, byla bych minimálně 4 měsíce na nemocenské, i více. Ale jelikož jsem na UP, tak nevím, jestli mám aspoň nějaký nárok na cokoliv. Nebo co udělat, abych alespoň nějaké peníze dostávala. Do práce mě nikdo v předoperačním stavu nepřijme, a ani bych to nezvládla.

Žádnou podporu ani přídavky neberu. Bydlím s maminkou, má plat tak akorát, takže ani nárok na podporu bydlení nemám,

Prosím moc o radu, děkuji

Dotaz poslal/a: Klára Š., 20.06.2017 17:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2017 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Tím, že za vás ale nikdo neplatí nemocenské pojištění, vám pak ani nemůže vznikat nárok na nemocenské dávky. Nemocenské pojištění za vás odvádí buď zaměstnavatel (v době, kdy jste zaměstnána), nebo si jej můžete platit sama, pokud podnikáte jako OSVČ (dobrovolné nemocenské pojištění).

V takovém případě tedy opravdu není nárok na nemocenské dávky, a ani mě nenapadá žádný způsob jak je jinak získat. Musela byste jedině nastoupit do nějakého zaměstnání, u kterého by vám vznikla účast na nemocenském pojištění.

V případě standardního pracovního poměru vzniká účast na nemocenském pojištění při zahájení pracovního poměru (od prvního dne). Není požadována nějaká „minimální odpracovaná doba“ apod. Takže teoreticky stačí nastoupit do nějakého nového zaměstnání a vznikne vám případně nárok na nemocenské dávky. To, že byste byla ve zkušební době, nevadí. Nevadilo by ani to, pokud by toto zaměstnání skončilo po krátké době – jen pro příklad:

Pokud byste například nastoupila do nového zaměstnání, zde třeba 14 dní pracovala, následně zahájila pracovní neschopnost, pak vám vznikne nárok na nemocenské dávky. Protože se jedná o zkušební dobu, tak s vámi může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr i v době pracovní neschopnosti (ale až po prvních 14 dnech PN). Ale i kdyby byl takto pracovní poměr ukončen, vy byste i nadále byla v pracovní neschopnosti, a nárok na nemocenské dávky by i nadále trval.

Co se pak týká případného nároku na nějaké dávky – v zásadě jediné co mě napadá, jsou standardní sociální dávky. Třeba vámi zmíněný příspěvek na bydlení – o ten by zřejmě ale musela žádat vaše matka (jako majitel bytu/nájemce).

Pak jsou zde ještě dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí. U něj byste ale s největší pravděpodobností také byla posuzována společně se svou matkou (posuzují se zpravidla společně osoby, které sdílí společnou domácnost). To, jestli by vám případně vznikl nárok na tuto sociální dávku, by záviselo i na výši jejího příjmu.

Můžete se případně zkusit informovat na Úřadu práce, kde se řeší dávky pomoci ve hmotné nouzi. Jiné sociální dávky, na které byste případně mohla mít nárok, mne opravdu nenapadají.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Situace po vyčerpání podpůrčí doby

-

Situace: Jsem invalidní dle § 39 odst. 1 zák. č. 155/95   1 stupeň invalidity. Je mi přiznán nárok na průkaz osoby zvlášť tělesně postižené.  Diagnóza- těžká progredující  vestibulopatie,  s podezřením na neurodegenerativní vývoj postižení, hrubá porucha stability stoje, (ID 3 doporučeno, neurologem, psychologem  a specialistou doc MUDr. CSc.). Od roku 2016 jsem mimo pracovní proces. […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v nájemním bytě a doplatek na bydlení

-

Dobrý den, prosím chci se zeptat. V současné době jsme společně s dcerou a přítelem přestěhováni do nájemního bytu, který bohužel i s elektřinou stojí měsíčně 11 000 Kč. Já jsem nezaměstnaná a beru podporu jen cca  8 500 Kč. A přítel má plat pouze 10 073 Kč čistého. Samozřejmě si zažádáme o příspěvek na bydlení. Ale […]

Zobrazit odpověď