Nárok na příspěvek v nezaměstnanosti po rodičovské

Dobrý den,

Na konci tohoto roku mi končí rodičovská dovolená. Na mateřskou jsem nastupovala v květnu 2014 a zaměstnání mi zaniklo nástupem na MD, takže jsem nezaměstnaná.

Mohu se hlásit na úřad práce, pokud jsem v druhém měsíci těhotenství? Pokud ano, mám nárok na příspěvek v nezaměstnanosti?

Předem dekuji za Vaši odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Mária Š., 14.12.2016 17:37
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.12.2016 15:46 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám končí vyplácení rodičovského příspěvku, pak by se vám určitě mohlo vyplatit zajít na úřad práce. A to hned ze dvou různých důvodů.

V době, kdy vám byl vyplácen rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platil stát. To ale končí k datu ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Od tohoto data – pokud již nespadáte do některé ze skupin, za které je plátcem zdravotní pojištění stát, byste si tedy musela zdravotní pojištění platit sama.

Pokud ale zajdete na úřad práce a budete zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání, pak za vás bude i nadále zdravotní pojištění platit stát.

Druhým důvodem, proč jít po skončení „rodičovské“ na Úřad práce, je to, že byste měla mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti. A to i přes to, že váš poslední pracovní poměr zanikl již v roce 2014.

U nároku na podporu v nezaměstnanosti obecně platí, že byste měla mít v posledních 2 letech „odpracováno“ (účast na důchodovém pojištění) alespoň 12 měsíců. Vy jste sice v posledních dvou letech nepracovala, ale doba, kdy jste byla doma s dítětem a dostávala rodičovský příspěvek se vám započítává jako tzv. „náhradní doba pojištění“. Tuto podmínku tedy bezproblémově splňujete.

Trochu „horší“ je to ale s výší podpory v nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu že jste nepracovala a v rozhodném období jste tedy neměla příjem, není z čeho vypočítat výši podpory v nezaměstnanosti. V takovém případě se podpora počítá z průměrné mzdy v ČR – viz paragraf 51, zákon o zaměstnanosti (Zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

Tato podpora tedy není nijak vysoká. Aktuálně by to vycházelo za první dva měsíce na cca 4 tisíce korun, následně pak cca 3800 Kč a potom něco málo pod 3500 Kč. Na druhou stranu je to alespoň „něco“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď