Nárok na RP a porodné při pobytu v zahraničí

Dobrý den,

Od dokončení SŠ žiji v Maroku s přítelem (cizincem). Plánujeme rodinu, a chtěla bych se zeptat, zda budu mít v případě, že poletím do ČR na porod, plus tam nějakou dobu zůstanu, nárok na rodičovský příspěvek a celkově zdravotní peci.

V ČR jsem oficiálně neodpracovala tedy jediný den, jelikož tam od 19 let nežiji. Zdravotní pojištění jsem si v CR zrušila a již 4 roky si platím individuálně turistické – celoroční. Během těch čtyř let jsem zapomněla pojištění včas obnovit, a tudíž mi tam dva měsíce chybí. V případě znovu přihlášeni v ČR, dokládám pojištění? Nebo to nikoho nezajímá a automaticky obdržím zdravotní kartičku?

Pokud nemám na nic nárok, od kdy si musím platit zdravotní pojištění v ČR, abych mohla RP pobírat? A jak je to s přídavkem na dítě a s porodným? Je tam nějaká reálná šance i to dostat?

Plus bych chtěla vědět, při případném návratu do Maroka, ztrácím nárok na RP nebo ho stále mohu pobírat do 4 let dítěte? V Maroku nic nepobírám ani v budoucnu nebudu.

Děkuji předem za odpověď a omlouvám se za vyčerpávající otázku. S pozdravem

Dotaz poslal/a: Alena S., 04.12.2016 15:45

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.12.2016 18:23 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokusím se postupně odpovědět na vaše dotazy. Nejprve tedy co se týká zdravotního pojištění. Po návratu do ČR (nebo i před tím) se můžete nahlásit na „svou“ zdravotní pojišťovnu a opět si začít platit zdravotní pojištění. Jako osoba bez zdanitelných příjmů byste v roce 2016 platila 1337 Kč měsíčně (v roce 1485 Kč). Pokud jste v posledních letech byla v ČR ze zdravotního pojištění odhlášena, pak to, zda jste si mezi tím platila nějaké jiné zdravotní pojištění, vaši pojišťovnu myslím nijak nezajímá.

Jinak ale to, jestli si v ČR platíte/neplatíte zdravotní pojištění nemá žádný vztah k případnému nároku na sociální dávky jako je rodičovský příspěvek nebo porodné. To je spíše záležitost samotného porodu – úhrada za pobyt v porodnici apod.

Pro nárok na sociální dávky platí, že musíte být občanem ČR a mít zde trvalý pobyt. Dále pak byste ale pro nárok na tyto dávky měla mít v ČR i své bydliště. Viz zákon o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.), paragraf 3:

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované           

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu1c), jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu1d), jde-li o cizince

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

Tím „bydlištěm“ se myslí to kde fakticky žijete, kde pracujete, kde máte „centrum zájmu“. Tedy převedeno do srozumitelnější řeší, pokud dlouhodobě nežijete v ČR, nepracujete zde, neodvádíte daně nebo povinná pojištění, pak nárok na tyto dávky nemáte.

V praxi to pak může být složitější. Pokud se vrátíte do ČR, porodíte zde, budete zde nějakou dobu pobývat, pak si pochopitelně můžete požádat jak o rodičovský příspěvek, tak i o porodné. Pokud to na Úřadu práce nebudou nějak hlouběji zkoumat, tak myslím, že minimálně na rodičovský příspěvek byste podmínky splňovat měla. Tedy za předpokladu, že jak vy, tak i dítě budete mít české občanství a  trvalý pobyt v ČR. U porodného se musí dokládat příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí (vaše i otce dítěte) a zde záleží na tom, jaké jsou tyto příjmy.

Na druhou stranu, pokud byste dostala třeba rodičovský příspěvek a následně pak po zbytek doby co by vám byla dávka vyplácena v ČR nepobývala, mohlo by vám hrozit, že o tuto dávku (i zpětně) přijdete). Úředníci mají sice jen omezené možnosti jak zjistit, jestli v ČR žijete nebo ne, ale ta možnost zde vždy je. Třeba už jen díky informacím od „všímavých spoluobčanů“.

Dle zákona máte mimo jiné povinnost hlásit na Úřad práce do osmi dnů jakékoliv změny, které se hýkají nároku na dávky. Tím že byste po přiznání nároku na tuto dávku dlouhodobě vycestovala mimo ČR a neoznámila to na ÚP, jednalo by se již o porušení této informační povinnosti. Je tedy na Vašem zvážení nakolik se vám vyplatí usilovat od sociální dávky v ČR s přihlédnutím k možným komplikacím, které by vám z toho případně mohli vzniknout.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,