Nárok na sociální dávku v těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,

jsem OSVČ, jsem těhotná ve čtvrtém měsíci, a vyskytly se problémy, a doktorka mě poslala na rizikové těhotenství, tak jsem přerušila živnost, abych nemusela odvádět sociální a zdravotní pojištění

Mám nárok na nějakou sociální dávku do porodu?

Žiji s přítelem a on má ve své péči 16 dceru. Já nemám vůbec žádný příjem.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martina Z., 11.04.2018 08:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 16:46 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste si jako OSVČ platila nemocenské pojištění, taky byste během rizikového těhotenství (pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství), měla mít nárok na nemocenské dávky. Jako OSVČ na ně případně můžete mít nárok od 15 dne v pracovní neschopnosti.

Zatímco ale placení sociálního a zdravotního pojištění je pro OSVČ povinné (ze zákona), placení nemocenského pojištění je dobrovolné. Pokud jste si ho neplatila, tak nárok na nemocenské dávky není.

Při přerušení nebo ukončení činnosti OSVČ také můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud jsou splněny příslušné podmínky – tedy minimální doba účasti na důchodovém pojištění v délce 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky – pak máte i jako OSVČ nárok na podporu. Doba účasti na důchodovém pojištění odpovídá době, kdy jste si jako OSVČ platila sociální pojištění.

Je ale pravda, že u OSVČ nebývá podpora v nezaměstnanosti příliš vysoká. Její výše se odvíjí od toho, jaké jste přiznávala příjmy (vychází se z přehledu příjmů OSVČ pro sociální pojištění). Pokud jste měla nízké příjmy a/nebo vysoké náklady, pak je pravděpodobné, že podpora bude nízká.

Pokud jste si platila nemocenské pojištění, tak byste v době 6 – 8 týdnů před porodem měla mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). Pokud jste si nemocenské pojištění neplatila, tak budete mít nárok až na rodičovský příspěvek, od data narození dítěte.

Jinak zde žádné speciální dávky nejsou. Můžete si samozřejmě žádat o „běžné“ sociální dávky, jako je třeba příspěvek na bydlení, nebo dávky hmotné nouze. Mezi ně patří třeba příspěvek na živobytí (životní minimum) nebo doplatek na bydlení.

U těchto sociálních dávek jste ale zpravidla posuzována společně s ostatními členy společné domácnosti. Resp. u příspěvku na bydlení se posuzují všechny osoby, které mají v daném bytě/domě trvalé bydliště. U dávek hmotné nouze se pak vychází z příjmů všech osob ve společné domácnosti.

Pokud by to bylo tak, že váš přítel má nějaký příjem, tak je dost dobře možné, že byste na dávky hmotné nouze neměla nárok, i když vy sama nemáte žádné příjmy. To ale bez znalosti vaší konkrétní situace nemohu nijak posoudit.

Doporučuji vám tedy obrátit se na Úřad práce, kde se řeší jak podpora v nezaměstnanosti, tak i sociální dávky. Tam vám určitě budou schopni spočítat, zda máte na nějakou dávku nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď