Nárok na sociální dávky – exekuce na plat a účet v bance

Dobrý den chtěl jsem se zeptat, co mám dělat, když mám pár týdnů oznámenou exekuci na plat a zároveň na můj bankovní účet.

Peníze, které mám, jsou jen ty za měsíční mzdy.

Nemám nejmenší tušení, jestli mí zbude něco na živobytí.

Jsem sám a nic nemám a to doslova.

Děkuji za radu pro mě nad zlato

Dotaz poslal/a: Jaroslav S., 11.05.2017 23:01
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.05.2017 11:32 napsal/a:

Dobrý den,

V případě pohledávky má exekutor možnost vymáhat tuto pohledávky buďto nařízením exekučních srážek ze mzdy, nebo „zablokováním účtu v bance“ nebo obstavením majetku. Zákon pak exekutorovi umožňuje použít buď pouze jeden ze zmíněných způsobů, nebo klidně i všechny současně.

V případě, že jsou nařízeny exekuční srážky ze mzdy, pak příslušný zákon určuje, že vám musí zůstat určitá část platu. Výpočet této nezabavitelné části platu se odvíjí od toho, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku a také od toho, jestli máte nějaké další vyživované osoby (děti nebo manželku). Od toho se odvíjí výsledná nezabavitelná část.

Základní nezabavitelná částka na jednotlivce je 6154,67 Kč. Ta se případně navyšuje o dalších 1538,67 Kč za každou vyživovanou osobu (manželku nebo dítě). Vše co je nad tuto základní nezabavitelnou částku se dělí mezi vás a exekutora, resp. zbytek mzdy který nepřesáhne 9232 Kč. Z něj pak dostáváte buď jednu třetinu (přednostní pohledávky) nebo dvě třetiny (nepřednostní pohledávky). Vše co je nad zmíněných 9232 Kč se pak již zabavuje bez omezení.

Podle výše vaší mzdy by vám tedy mělo zůstávat minimálně oněch 6154,67 a případně, pokud máte plat například 15 tisíc korun, nemáte vyživované osoby a jednalo by se o nepřednostní pohledávku, pak by vám zůstávalo 12 052 Kč.

Problém ovšem může vznikat v situaci, kdy exekutor kromě srážek ze mzdy nařídí i exekuci na účet v bance. V případě exekuce na účet v bance máte „nárok“ pouze na jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima (tj. 2x 3410 Kč). Tento výběr je možné provést pouze jednorázově.

V případě že vám na účet, který je postižený blokací od exekutora, chodí nezabavitelná část mzdy, pak vám nepomůže ani změna bankovního účtu. Exekutor by vám poměrně rychle zablokoval i tento nový účet.

To, že je exekucí na bankovní účet postižena i nezabavitelná část mzdy, ale popírá smysl a účel zákona. V tomto případě se můžete obrátit na exekutora s požadavkem na částečné zastavení exekuce – tedy aby odvolal blokaci bankovního účtu a ponechal pouze srážky ze mzdy. Konkrétně se můžete odvolávat na § 268 odst. 1 písm. h občanského soudního řádu - výkon rozhodnutí je nepřípustný, protože je tu jiný důvod, pro který rozhodnutí nelze vykonat. Uveďte a doložte, že je přikázáním pohledávky z účtu postižena mzda a jedná se tedy o obcházení smyslu a účelu zákona.

Co se týká nároku na sociální dávky v době, kdy jste „v exekuci“, tak na ty nárok mít můžete. Je to ale tak, že pro účely nároku na sociální dávky, se vám bude započítávat vaše celá mzda (bez ohledu na exekuční srážky). To je dáno tím, že pokud by se zohledňovalo to, kolik vám zůstává po provedení exekuce, pak by vlastně stát formou sociálních dávek hradil vaše dluhy, což pochopitelně nechce.

Pokud tedy i s výší vaší mzdy (čisté mzdy, bez zohlednění exekučních srážek), splňujete podmínky nároku na některou sociální dávku, pak si o ni pochopitelně můžete požádat. To, že vám po provedení exekučních srážek zůstává jen minimum peněz, ale nebude nijak zohledněno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. […]

Zobrazit odpověď