Mám nárok na výplatu mateřské po skončení zaměstnání ve zkušební době?

Dobrý den, prosím o radu,

nastoupila jsem do nového zaměstnání a otěhotněla jsem, nastoupila jsem na nemocenskou a dostala výpověď z pracovního poměru.

Nyní se blíží doba, kdy by bylo možné nastoupit na mateřskou, ale prý na ni nemám nárok, jelikož v tomto zaměstnání jsem pracovala pouze 70 dní, tudíž ochranná lhůta není 180 dní, ale pouze 70 dní, nárok na mateřskou prý tedy nemám.

Splnění podmínky 270 odpracovaných dnů za poslední 2 roky mám. Je pravda, že ochranná lhůta je takto zkrácena?

děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Jana N., 21.03.2018 19:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.03.2018 17:21 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud se bavíme o „mateřské“ ve smyslu peněžitá pomoc v mateřství (mateřská dovolená je něco jiného), pak zde platí, že pro uplatnění nároku na tuto dávku musí být splněny dvě hlavní podmínky.

Tou první podmínkou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění, v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Do těchto 270 dní se započítává jak doba v předchozím zaměstnání (doba v tomto zaměstnání spadající do období posledních dvou let před zahájením PPM), tak i doba v posledním zaměstnání, které bylo ukončeno ve zkušební době (70 dní).

Druhou podmínkou pro možnost uplatnění nároku na PPM je to, že v době zahájení PPM (v období 6 – 8 týdnů před porodem, konkrétní termín si volíte sama po dohodě s lékařem), jste stále zaměstnána (účastník nemocenského pojištění, které za vás platí zaměstnavatel).

Nebo že jste alespoň v ochranné lhůtě. Ta může být až 180 dní. Podstatné je zde to „až“.

Ochranná doba pro nárok na PPM vám plyne ze zaměstnání, ve kterém jste prokazatelně byla těhotná. Pokud tedy bylo těhotenství zahájeno v posledním zaměstnání, kde jste skončila ve zkušební době, a pracovala zde pouze 70 dní, pak je i ochranná doba jenom 70 dní.

Délka ochranné doby odpovídá délce posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). Pokud bylo poslední zaměstnání kratší, než 180 pak je délka ochranné doby rovna délce zaměstnání (pojištěné činnosti). Pokud by poslední zaměstnání bylo delší než 180 dní, pak je ochranná doba těch 180 dní.

Jiná situace by byla, pokud byste byla těhotná již v předchozím zaměstnání. Pak by vám ochranná doba plynula již z tohoto předchozího zaměstnání a výsledná ochranná doba by byla 180 dní (zahrnovala by poměrnou část ochranné doby z předchozího zaměstnání i z nového, takže by celkový součet dával dohromady 180 dní).

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď