Nárok PPM na druhé dítě při částečném úvazku

Dobrý den. Potřebovala bych poradit.

V únoru 2017 budu končit MD a nastupovat na RD na 2 roky. Bohužel mi ale už skončil pracovní poměr v předchozím zaměstnání z důvodu vypršení smlouvy.

V dubnu 2017 budu nastupovat do jiného zaměstnání, ale pouze na částečný úvazek. Také bychom s manželem rádi během dvou let pořídili dceři dalšího sourozence.

Chci se zeptat, zda budu mít znovu nárok na PPM a zda musím odpracovat nějakou konkrétní dobu?

Dotaz poslal/a: Barbora P., 09.12.2016 17:54
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2016 13:15 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na PPM musí být splněny dvě hlavní podmínky. A to, že v době, kdy vám na ni má vzniknout nárok musíte být pojištěná (účastník nemocenského pojištění, tedy typicky zaměstnanec, nebo OSVČ s dobrovolnou platbou NP). A druhou podmínkou je pak účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Viz zákon o nemocenském pojištění, paragraf 32:

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má

a) pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že ona „minimální odpracovaná“ doba, abyste měla nárok na PPM i u druhého dítěte je 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Záleží i na tom, kdy přesně skončila vaše pracovní smlouva. Doba, kdy jste byla zaměstnána (pracovní poměr ještě nezanikl), ale čerpala mateřskou nebo rodičovskou dovolenou se vám započítá od oněch 270 kalendářních dní.

Bude tedy záležet na tom, kdy přesně pracovní poměr zanikl, jak dlouho budete pracovat na ten částečný úvazek a kdy by měl nastat termín porodu druhého dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď