Nástup do doktorského studia a úřad práce

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak je to v současnosti s nutností hlásit se na úřadu práce po dokončení magisterského stupně VŠ.

Budu dál pokračovat do doktorského stupně, ale studentem budu oficiálně až od září.

Musím se v tom případě hlásit na úřad práce?

Děkuji a hezký den,

Lucie

Dotaz poslal/a: Lucie, 24.05.2017 20:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 14:09 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve na úvod, žádný zákon, ani jiný právní předpis vám v žádném případě neukládá nějakou „povinnost“ hlásit se na Úřadu práce. A to nikdy – ani po ukončení studia, ani po ukončení zaměstnání apod. Vždy se jedná o vaši dobrovolnou aktivitu.

Zajít na Úřad práce po ukončení studia (nebo případně zaměstnání), má smysl ze dvou důvodů. Prvním důvodem může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. To se vás ale zřejmě netýká. Jako student po ukončení studia, byste na podporu měla nárok, jen pokud byste během studia pracovala (v takovém zaměstnání, které by zakládalo účast na důchodovém pojištění), po dobu nejméně 12 měsíců v posledních dvou letech.

Druhým důvodem je pak to, že za osoby vedené v evidenci úřadu práce hradí zdravotní pojištění stát. U studentů, kteří dokončili studium, a hodlají dále pokračovat, je to v období prázdnin trochu složitější, pokusím se vysvětlit.

Nejprve je zde otázka věku. Za studenty, kteří doposud nedosáhli 26 roků, platí o prázdninách zdravotní pojištění stát. Po dosažení věku 26 roků, už ale student nemůže být považován za nezaopatřené dítě, a stát tedy již pojistné nehradí. Pak záleží na tom, jestli tento student během prázdnin pracuje nebo ne.

Pokud pracuje tak za něj může zdravotní pojištění odvádět zaměstnavatel (nebo si jej může hradit sám jako OSVČ v rámci povinných odvodů). Pokud nepracuje, pak jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) má povinnost hradit si minimální zdravotní pojištění. Toto minimální zdravotní pojištění je aktuálně v roce 2017 ve výši 1485 Kč.

U absolventů vysokých škol pak dále platí, že plátcem zdravotního pojištění je stát do konce měsíce, ve kterém byla škola řádně ukončena (pokud tedy absolvent nevykonává nějakou výdělečnou činnost, kdy by za něj platit pojištění zaměstnavatel).

U absolventů vysokých škol, kteří budou dále pokračovat ve studiu je pak plátcem zdravotní pojištění stát a to až po dobu 3 kalendářních měsíců, které následují po měsíci, kdy absolvent dokončil předchozí studium.

Výše uvedeným odstavcům ale stále předchází to, co jsem psala již v úvodu – tedy hledisko věku, zda je student ještě nezaopatřené dítě (do 26 roků) nebo již není považován za nezaopatřené dítě (nad 26 roků).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Daňová sleva na dítě jen v některých měsících

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, když jsem veden na Úřadu práce cca 3 měsíc, aby manželka uplatnila slevu daně na dítě, kterou sem do doby mého zaměstnání uplatňoval já. A muže tuto slevu na dítě uplatnit i na měsíce, když jsem byl na dlouhodobém ošetřovném, jako ještě zaměstnanec a bylo mi 90 […]

Zobrazit odpověď

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď