Nástup na mateřskou a ukončení pracovního poměru

Dobrý den,

jsem na dlouhodobé nemocenské, 14. 7. 2017 mi končí pracovní neschopenka a nastupuju na mateřskou dovolenou.

Pracovní smlouva mi konči 31. 7. 2017, co mám dělat pak? Vyzvednu si papíry o ukončení pracovního poměru a kdy s tím na Úřad práce i když jsem už na mateřské?

Budu mít nárok na mateřskou když jsem do práce nastupovala 1. 7. 2016 a od 7. 1. 2017 jsem na pracovní neschopence až do 14. 7. 2017?

Dotaz poslal/a: Adéla, 07.06.2017 07:30
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.06.2017 12:36 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám na konci července skončí pracovní poměr, pak to pro vás nemusí znamenat nějakou bezprostřední změnu. I nadále budete doma, a budete dostávat „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), a to po celou dobu, po kterou na ni máte nárok (při narození jednoho dítěte je to 28 týdnů).

Po skončení mateřské (PPM) si vyřídíte rodičovský příspěvek, ani u něj by pro vás neměla nastávat žádná změna.

Co se týká toho, kdy zajít na úřad práce, tak v době kdy vám skončí pracovní poměr, a vy budete dostávat peněžitou pomoc v mateřství, nemá smysl chodit na Úřad práce. V době před porodem a ještě pak nejméně 6 týdnů po porodu vás stejně na ÚP nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Viz zákon o zaměstnanosti – zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25, písmeno 2

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

c) pobírá peněžitou pomoc v mateřství v době před porodem a 6 týdnů po porodu

Na ÚP tedy můžete zajít nejdříve od 7 týdne po porodu – pak by vás teprve mohli zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání a případně vy vám vznikal nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Záleží ale na vás. Pokud si nyní nehodláte aktivně hledat zaměstnání, pak na ÚP vůbec chodit nemusíte. Po dobu, kdy dostáváte peněžitou pomoc v mateřství nebo poté rodičovský příspěvek za vás zdravotní pojištění hradí stát, a budete dostávat nejprve PPM a poté rodičovský příspěvek.

Při evidenci na UP by vám sice mohl vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale na tu máte nárok i později – třeba po skončení mateřské, nebo po skončení rodičovské. Jde o to, že nejde jít na ÚP, s tím že sice chcete dostávat podporu v nezaměstnanosti, ale že si zároveň nehodláte hledat žádné nové místo, protože máte doma malé dítě. Pokud byste šla na ÚP již během mateřské nebo rodičovské, pak se od vás bude vyžadovat aktivní spolupráce a plnění všech povinností osoby vedené v evidenci nezaměstnaných.

Co se týká nároku na mateřskou (PPM), zde jsou dvě hlavní podmínky. A to, že v době jejího zahájení jste zaměstnána = což u vás platí. A druhá, že v době zahájení „mateřské“ máte alespoň 270 kalendářních dní nemocenského pojištění = to opět platí, protože váš pracovní poměr k datu zahájení PPM bude trvat více než rok. To, že jste značnou část z této doby, byla v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď