Nástup na mateřskou dovolenou až po ukončení neplaceného volna

Dobrý den,

jsem na neplaceném volnu do 4tého roku věku dítěte (15. 1. 2017). Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná a termín porodu mám až po ukončení neplaceného volna, tj. 10. 5. 2017 (nástup na mateřskou dovolenou 6-8 týdnů před).

Chci se zeptat, jaké mám možnosti po 15.1.2017? Prodloužení neplaceného volna? Anebo nástup na nemocenskou? (vzhledem k historii potratů a již nyní rizikovému těhotenství se dá předpokládat).

Dále se chci zeptat, zda budu mít nárok na „mateřskou“ PPM? (u prvního dítěte jsem ji pobírala).

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana P., 27.09.2016 10:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.09.2016 02:49 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká toho, co „máte dělat“ po skončení neplaceného volna (tedy po 15. 1. 2017), tak možné jsou obě Vámi zmíněné varianty.

Buďto se můžete se svým zaměstnavatelem dohodnout na prodloužení neplaceného volna až do termínu další „mateřské“.

Nebo – pokud to bude rozhodnutí Vašeho lékaře – můžete být v pracovní neschopnosti a čerpat nemocenské dávky.

Osobně si myslím, že je pro Vás „výhodnější“ být v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že jste i nadále zaměstnaná (pouze nyní čerpáte neplacené volno), pak byste během pracovní neschopnosti (z důvodu rizikového těhotenství) měla mít nárok i na nemocenské dávky.

Posouzení vašeho zdravotního stavu a případné rozhodnutí o pracovní neschopnosti je ale plně v kompetenci vašeho lékaře, to je zcela mimo moji „odbornost“.

Co se týká případného nároku na PPM, tak zde bude záležet na tom, jak to s vámi v době oněch 6 – 8 týdnů před porodem bude. Pokud byste byla i nadále zaměstnána a byla pouze v pracovní neschopnosti, pak nárok na PPM určitě mít budete.

Hlavní dvě podmínky pro nárok na PPM jsou to, že v době, kdy vám na ni vzniká nárok, jste zaměstnaná (účastníkem nemocenského pojištění) nebo alespoň v ochranné době 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Druhou podmínkou je pak to, že splňujete minimální dobu účasti na NP v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. Do těchto 270 kalendářních dní se pak započítává třeba i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti (pokud váš zaměstnanecký poměr i nadále trvá) nebo třeba i doba, kdy jste čerpala rodičovský příspěvek během rodičovské dovolené.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď