Nástup otce na mateřskou dovolenou

Dobrý den,

Jako otec/zaměstnanec plánuji za 2 měsíce nástup na MD na základě dohody s manželkou o svěření syna do péče.

Slyšel jsem, že jako otec mohu nastoupit nejdříve 7. týden po porodu. Je nutné tento termín přesně dodržet?

Případně do jaké doby od porodu je možné na MD nastoupit?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Josef K., 06.06.2017 10:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.06.2017 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

Jako otec dítěte můžete na mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve od začátku 7 týdne po porodu. Pokud byste chtěl mateřskou zahájit dříve, pak to není možné. Z tohoto pohledu je tedy nutné termín dodržet. Pozdější termín zahájení mateřské ale není vyloučen. To, co zákon omezuje, je pouze termín zahájení. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32, odstavec 1:

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má
e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Není tedy řečeno, že byste nemohl na mateřskou nastoupit později, třeba v osmém nebo devátém týdnu. Ani že by to muselo být hned první den v 7 týdnu. Prostě jen nemůžete převzít dítě do péče dříve, než po uplynutí prvních 6 týdnů, kdy může být na mateřské pouze žena.

Co se týká nejpozdější možné doby, kdy je možné nastoupit, tak musíte vycházet z délky mateřské dovolené. Ta je u ženy, při narození jednoho dítěte 28 týdnů. Vy jako otec dítěte můžete být na mateřské pouze 22 týdnů.

Současně platí, že těch 22 týdnů je „společných“. Tedy pokud manželka byla na mateřské již před porodem, třeba 6 týdnů, pak na vás případně zbývá již jen 16 týdnů. Těch 6 týdnů po narození dítěte se „nepočítá“ do doby po kterou byste případně mohl čerpat mateřskou vy, na ty má nárok pouze žena.

Viz paragraf 34:

(3) Do podpůrčí doby u pojištěnce v případě uvedeném v § 32 odst. 1 písm. d) a e) se započítává doba, po kterou byla peněžitá pomoc v mateřství vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu; začne-li se matce dítěte znovu vyplácet peněžitá pomoc v mateřství, započítává se do její podpůrčí doby doba, po kterou byla peněžitá pomoc v mateřství vyplácena pojištěnci uvedenému v § 32 odst. 1 písm. d) a e).

Pokud by tedy vaše manželka byla před porodem na mateřské 6 týdnů, a vy jste chtěl být na mateřské 8 týdnů, pak musíte mateřskou zahájit po nejpozději 14 týdnech od porodu. V tu chvíli už bude zbývat jen 8 týdnů do ukončení nároku na mateřskou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď