Nástup otce na mateřskou dovolenou

Dobrý den,

Jako otec/zaměstnanec plánuji za 2 měsíce nástup na MD na základě dohody s manželkou o svěření syna do péče.

Slyšel jsem, že jako otec mohu nastoupit nejdříve 7. týden po porodu. Je nutné tento termín přesně dodržet?

Případně do jaké doby od porodu je možné na MD nastoupit?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Josef K., 06.06.2017 10:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.06.2017 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

Jako otec dítěte můžete na mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve od začátku 7 týdne po porodu. Pokud byste chtěl mateřskou zahájit dříve, pak to není možné. Z tohoto pohledu je tedy nutné termín dodržet. Pozdější termín zahájení mateřské ale není vyloučen. To, co zákon omezuje, je pouze termín zahájení. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32, odstavec 1:

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má
e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Není tedy řečeno, že byste nemohl na mateřskou nastoupit později, třeba v osmém nebo devátém týdnu. Ani že by to muselo být hned první den v 7 týdnu. Prostě jen nemůžete převzít dítě do péče dříve, než po uplynutí prvních 6 týdnů, kdy může být na mateřské pouze žena.

Co se týká nejpozdější možné doby, kdy je možné nastoupit, tak musíte vycházet z délky mateřské dovolené. Ta je u ženy, při narození jednoho dítěte 28 týdnů. Vy jako otec dítěte můžete být na mateřské pouze 22 týdnů.

Současně platí, že těch 22 týdnů je „společných“. Tedy pokud manželka byla na mateřské již před porodem, třeba 6 týdnů, pak na vás případně zbývá již jen 16 týdnů. Těch 6 týdnů po narození dítěte se „nepočítá“ do doby po kterou byste případně mohl čerpat mateřskou vy, na ty má nárok pouze žena.

Viz paragraf 34:

(3) Do podpůrčí doby u pojištěnce v případě uvedeném v § 32 odst. 1 písm. d) a e) se započítává doba, po kterou byla peněžitá pomoc v mateřství vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu; začne-li se matce dítěte znovu vyplácet peněžitá pomoc v mateřství, započítává se do její podpůrčí doby doba, po kterou byla peněžitá pomoc v mateřství vyplácena pojištěnci uvedenému v § 32 odst. 1 písm. d) a e).

Pokud by tedy vaše manželka byla před porodem na mateřské 6 týdnů, a vy jste chtěl být na mateřské 8 týdnů, pak musíte mateřskou zahájit po nejpozději 14 týdnech od porodu. V tu chvíli už bude zbývat jen 8 týdnů do ukončení nároku na mateřskou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď