Nástup otce na mateřskou dovolenou

Dobrý den,

Jako otec/zaměstnanec plánuji za 2 měsíce nástup na MD na základě dohody s manželkou o svěření syna do péče.

Slyšel jsem, že jako otec mohu nastoupit nejdříve 7. týden po porodu. Je nutné tento termín přesně dodržet?

Případně do jaké doby od porodu je možné na MD nastoupit?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Josef K., 06.06.2017 10:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.06.2017 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

Jako otec dítěte můžete na mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve od začátku 7 týdne po porodu. Pokud byste chtěl mateřskou zahájit dříve, pak to není možné. Z tohoto pohledu je tedy nutné termín dodržet. Pozdější termín zahájení mateřské ale není vyloučen. To, co zákon omezuje, je pouze termín zahájení. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32, odstavec 1:

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má
e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Není tedy řečeno, že byste nemohl na mateřskou nastoupit později, třeba v osmém nebo devátém týdnu. Ani že by to muselo být hned první den v 7 týdnu. Prostě jen nemůžete převzít dítě do péče dříve, než po uplynutí prvních 6 týdnů, kdy může být na mateřské pouze žena.

Co se týká nejpozdější možné doby, kdy je možné nastoupit, tak musíte vycházet z délky mateřské dovolené. Ta je u ženy, při narození jednoho dítěte 28 týdnů. Vy jako otec dítěte můžete být na mateřské pouze 22 týdnů.

Současně platí, že těch 22 týdnů je „společných“. Tedy pokud manželka byla na mateřské již před porodem, třeba 6 týdnů, pak na vás případně zbývá již jen 16 týdnů. Těch 6 týdnů po narození dítěte se „nepočítá“ do doby po kterou byste případně mohl čerpat mateřskou vy, na ty má nárok pouze žena.

Viz paragraf 34:

(3) Do podpůrčí doby u pojištěnce v případě uvedeném v § 32 odst. 1 písm. d) a e) se započítává doba, po kterou byla peněžitá pomoc v mateřství vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu; začne-li se matce dítěte znovu vyplácet peněžitá pomoc v mateřství, započítává se do její podpůrčí doby doba, po kterou byla peněžitá pomoc v mateřství vyplácena pojištěnci uvedenému v § 32 odst. 1 písm. d) a e).

Pokud by tedy vaše manželka byla před porodem na mateřské 6 týdnů, a vy jste chtěl být na mateřské 8 týdnů, pak musíte mateřskou zahájit po nejpozději 14 týdnech od porodu. V tu chvíli už bude zbývat jen 8 týdnů do ukončení nároku na mateřskou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď