Nástup otce na mateřskou dovolenou

Dobrý den,

Jako otec/zaměstnanec plánuji za 2 měsíce nástup na MD na základě dohody s manželkou o svěření syna do péče.

Slyšel jsem, že jako otec mohu nastoupit nejdříve 7. týden po porodu. Je nutné tento termín přesně dodržet?

Případně do jaké doby od porodu je možné na MD nastoupit?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Josef K., 06.06.2017 10:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.06.2017 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

Jako otec dítěte můžete na mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve od začátku 7 týdne po porodu. Pokud byste chtěl mateřskou zahájit dříve, pak to není možné. Z tohoto pohledu je tedy nutné termín dodržet. Pozdější termín zahájení mateřské ale není vyloučen. To, co zákon omezuje, je pouze termín zahájení. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32, odstavec 1:

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má
e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Není tedy řečeno, že byste nemohl na mateřskou nastoupit později, třeba v osmém nebo devátém týdnu. Ani že by to muselo být hned první den v 7 týdnu. Prostě jen nemůžete převzít dítě do péče dříve, než po uplynutí prvních 6 týdnů, kdy může být na mateřské pouze žena.

Co se týká nejpozdější možné doby, kdy je možné nastoupit, tak musíte vycházet z délky mateřské dovolené. Ta je u ženy, při narození jednoho dítěte 28 týdnů. Vy jako otec dítěte můžete být na mateřské pouze 22 týdnů.

Současně platí, že těch 22 týdnů je „společných“. Tedy pokud manželka byla na mateřské již před porodem, třeba 6 týdnů, pak na vás případně zbývá již jen 16 týdnů. Těch 6 týdnů po narození dítěte se „nepočítá“ do doby po kterou byste případně mohl čerpat mateřskou vy, na ty má nárok pouze žena.

Viz paragraf 34:

(3) Do podpůrčí doby u pojištěnce v případě uvedeném v § 32 odst. 1 písm. d) a e) se započítává doba, po kterou byla peněžitá pomoc v mateřství vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu; začne-li se matce dítěte znovu vyplácet peněžitá pomoc v mateřství, započítává se do její podpůrčí doby doba, po kterou byla peněžitá pomoc v mateřství vyplácena pojištěnci uvedenému v § 32 odst. 1 písm. d) a e).

Pokud by tedy vaše manželka byla před porodem na mateřské 6 týdnů, a vy jste chtěl být na mateřské 8 týdnů, pak musíte mateřskou zahájit po nejpozději 14 týdnech od porodu. V tu chvíli už bude zbývat jen 8 týdnů do ukončení nároku na mateřskou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď