Navázání na předešlou rodičovskou s druhým dítětem

Dobrý den,

u zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou. Momentálně jsem na rodičovské dovolené se synem, kterému budou v lednu 2018 3 roky.

Když mu byl 1 rok, tak jsem nastoupila do práce ke stejnému zaměstnavateli na částečný úvazek, ke kterému jsme uzavřeli novou smlouvu, na dobu určitou a to do konce ledna 2018, tedy do tří let věku mého syna. Pak tato smlouva zanikne a já bych se měla vrátit na své původní místo.

Protože si vydělávám víc peněz, tak z platu odvádím zdravotní i sociální pojištění i když jsem na rodičovské dovolené.

Nyní jsem znovu těhotná. Termín porodu mám v únoru 2018.

Proto bych se chtěla zeptat, co se stane s mou původní smlouvou na dobu neurčitou, když nebudu moct nastoupit zpět do zaměstnání z důvodu mateřské dovolené?

A budu mít nárok na PPM? V případě, že ano, ze kterého pracovního úvazku se bude vypočítávat?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Adéla Š., 31.05.2017 05:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.06.2017 16:53 napsal/a:

Dobrý den,

Abych se v tom neztratila tak:

Smlouva A: původní pracovní poměr na dobu neurčitou, kde nyní čerpáte rodičovskou dovolenou, rodičovská dovolená končí leden 2018

Smlouva B: nová pracovní smlouva na dobu určitou, kde nyní pracujete, resp. budete pracovat cca 2 roky, končí leden 2018. Zde jen otázka, zda je to smlouva na částečný úvazek, nebo zda je to „jen“ nějaká dohoda (DPP nebo DPČ)?

S původní smlouvou A (na dobu neurčitou) se nic nestane. Ta vám nemůže zaniknout, zaměstnavatel ji nemůže ukončit výpovědí. Vzhledem k předpokládanému termínu porodu v únoru 2018 byste u této smlouvy měla někdy v druhé polovině prosince 2017, resp. na začátku ledna 2018, ukončit rodičovskou dovolenou a zahájit mateřskou dovolenou.

Zahájení mateřské dovolené spadá do období 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Vaše lékařka/lékař vám vystaví příslušné dokumenty, které předáte svému zaměstnavateli. Rodičovská dovolená bude ukončena, vy začnete čerpat mateřskou dovolenou a bude vám náležet „mateřská“ (PPM).

Vzhledem k tomu, že PPM bude bezprostředně navazovat na rodičovskou, pak se výše PPM bude počítat ze stejného vyměřovacího základu jako u prvního dítěte. Vaše PPM tedy bude stejná jako u prvního dítěte (resp. vzhledem k navyšování redukčních hranic bude výsledná částka o pár korun vyšší).

U smlouvy B (částečný úvazek na dobu určitou): Pokud se jedná o takový typ smlouvy, který vám zakládá účast na nemocenském pojištění – tedy opravdu částečný úvazek, nebo alespoň DPČ se sjednaným příjmem vyšší než 2500 Kč nebo DPP s měsíčním příjmem vyšším než 10000 Kč, pak byste mohla mít nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) i z této smlouvy.

Vzhledem k zahájení mateřské ještě před skončením této smlouvy B, a vzhledem k tomu, že na ni pracujete poměrně dlouho (tedy i u této druhé smlouvy by mohla být splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění alespoň 270 dní), byste pak mohla mít nárok na PPM i na základě této smlouvy.

Pokud má totiž zaměstnanec více zaměstnání (ze kterých je placeno nemocenské pojištění), pak nárok na PPM může vznikat samostatně z každého z nich. V tom případě se spočítá PPM samostatně pro každé zaměstnání a vy pak dostáváte součet těchto dvou čísel.

Viz výše, záleží tedy na tom, jestli je u smlouvy B zaměstnavatelem placeno nemocenské pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď