Navázání na předešlou rodičovskou s druhým dítětem

Dobrý den,

u zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou. Momentálně jsem na rodičovské dovolené se synem, kterému budou v lednu 2018 3 roky.

Když mu byl 1 rok, tak jsem nastoupila do práce ke stejnému zaměstnavateli na částečný úvazek, ke kterému jsme uzavřeli novou smlouvu, na dobu určitou a to do konce ledna 2018, tedy do tří let věku mého syna. Pak tato smlouva zanikne a já bych se měla vrátit na své původní místo.

Protože si vydělávám víc peněz, tak z platu odvádím zdravotní i sociální pojištění i když jsem na rodičovské dovolené.

Nyní jsem znovu těhotná. Termín porodu mám v únoru 2018.

Proto bych se chtěla zeptat, co se stane s mou původní smlouvou na dobu neurčitou, když nebudu moct nastoupit zpět do zaměstnání z důvodu mateřské dovolené?

A budu mít nárok na PPM? V případě, že ano, ze kterého pracovního úvazku se bude vypočítávat?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Adéla Š., 31.05.2017 05:30

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.06.2017 16:53 napsal/a:
 

Dobrý den,

Abych se v tom neztratila tak:

Smlouva A: původní pracovní poměr na dobu neurčitou, kde nyní čerpáte rodičovskou dovolenou, rodičovská dovolená končí leden 2018

Smlouva B: nová pracovní smlouva na dobu určitou, kde nyní pracujete, resp. budete pracovat cca 2 roky, končí leden 2018. Zde jen otázka, zda je to smlouva na částečný úvazek, nebo zda je to „jen“ nějaká dohoda (DPP nebo DPČ)?

S původní smlouvou A (na dobu neurčitou) se nic nestane. Ta vám nemůže zaniknout, zaměstnavatel ji nemůže ukončit výpovědí. Vzhledem k předpokládanému termínu porodu v únoru 2018 byste u této smlouvy měla někdy v druhé polovině prosince 2017, resp. na začátku ledna 2018, ukončit rodičovskou dovolenou a zahájit mateřskou dovolenou.

Zahájení mateřské dovolené spadá do období 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Vaše lékařka/lékař vám vystaví příslušné dokumenty, které předáte svému zaměstnavateli. Rodičovská dovolená bude ukončena, vy začnete čerpat mateřskou dovolenou a bude vám náležet „mateřská“ (PPM).

Vzhledem k tomu, že PPM bude bezprostředně navazovat na rodičovskou, pak se výše PPM bude počítat ze stejného vyměřovacího základu jako u prvního dítěte. Vaše PPM tedy bude stejná jako u prvního dítěte (resp. vzhledem k navyšování redukčních hranic bude výsledná částka o pár korun vyšší).

U smlouvy B (částečný úvazek na dobu určitou): Pokud se jedná o takový typ smlouvy, který vám zakládá účast na nemocenském pojištění – tedy opravdu částečný úvazek, nebo alespoň DPČ se sjednaným příjmem vyšší než 2500 Kč nebo DPP s měsíčním příjmem vyšším než 10000 Kč, pak byste mohla mít nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) i z této smlouvy.

Vzhledem k zahájení mateřské ještě před skončením této smlouvy B, a vzhledem k tomu, že na ni pracujete poměrně dlouho (tedy i u této druhé smlouvy by mohla být splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění alespoň 270 dní), byste pak mohla mít nárok na PPM i na základě této smlouvy.

Pokud má totiž zaměstnanec více zaměstnání (ze kterých je placeno nemocenské pojištění), pak nárok na PPM může vznikat samostatně z každého z nich. V tom případě se spočítá PPM samostatně pro každé zaměstnání a vy pak dostáváte součet těchto dvou čísel.

Viz výše, záleží tedy na tom, jestli je u smlouvy B zaměstnavatelem placeno nemocenské pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,