Návrat ze zahraničí a nárok na mateřskou a rodičovské příspěvky

Dobrý den,

měla bych na vás dotaz ohledně příspěvku a mateřské.

V současné době žiji v Austrálii, budu se však v dubnu příštího roku vracet a plánuji s přítelem rodinu.

Ještě to není aktuální, ale chtěla bych vědět, co by se stalo a jaký by byl postup, pro získání příspěvku v případě, že bych již přijela do Čech těhotná.

V Čechách jsem zdravotní pojištění pozastavila, mohu však doložit, že si platím zdravotní pojištění zde, pro následné obnovení.

Je možné si již teď nějak začít platit do Čech nějaké pojištění, případně obnovit pojištění pro případný nárok na RP a mateřskou?

Případně jaký by byl postup kdybych otěhotněla až v Čechách a nebyla nikde zaměstnaná, resp. pouze na pracovním úřadě?

Snad to vše dává smysl. Upřímně jsme trochu ztracena v terminech.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza, 19.04.2017 03:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 12:57 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o dítě jsou zde dvě hlavní dávky. A to vámi zmíněná „mateřská“ (což je přesněji peněžitá pomoc v mateřství, tj. PPM) a rodičovský příspěvek. Každá z těchto dvou dávek má trochu jiné podmínky.

„Mateřská“ (PPM), je dávka placená na základě nemocenského pojištění. Nárok na ni vzniká případně 6 – 8 týdnů před porodem a vyplácí se 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (narození 2 a více dětí).

Abyste měla nárok na tuto „mateřskou“ (PPM), pak v době jejího zahájení musíte být v ČR buď zaměstnána (kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel), nebo si nemocenské pojištění platit sama jako OSVČ, nebo být alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení poslední takovéto pojištěné činnosti.

Druhou podmínkou nároku na PPM je to, že v době posledních dvou let. splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 kalendářních dní.

Zdravotní pojištění a nemocenské pojištění spolu nijak nesouvisí. Nemocenské pojištění si také nemůžete sama platit, bez toho že byste byla OSVČ. Nemocenské pojištění odvádí buď zaměstnavatel, nebo si jej platí právě živnostník sám. Jiná možnost není.

Pokud jste v ČR nevykonávala v posledních dvou letech před porodem žádnou výdělečnou činnost, pak na PPM nárok mít nebudete. Abyste ho měla, musela byste po návratu ze zahraničí v ČR pracovat nebo podnikat alespoň oněch 270 kalendářních dní.

Něco jiného je rodičovský příspěvek. Pokud se vám narodí dítě, a vy budete žít v ČR, pak na tuto sociální dávku máte nárok bez ohledu na to, jestli jste v předchozích letech v ČR pracovala, nebo byla nezaměstnaná apod.

Pokud byste v době před narozením dítěte ani vy, ani případně váš přítel, v ČR nepracovali, pak by rodičovský příspěvek byl v základní podobě – tedy aktuálně ve výši 7600 Kč prvních 9 měsíců a následně pak 3800 Kč do 4 roků dítěte. Tato pravidla se ale zřejmě budou od 1. 1. 2018 měnit, takže v době, kdy se vám narodí dítě, byste mohla každý měsíc dostávat možná i vyšší částku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď