Nemoc a zkušební doba

Dobrý den,

v lednu nastupuji do nového zaměstnání, ale už teď vím, že nastoupím na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství.

Určitě odpracuji těch 7 dní. Tedy 8 den už mohu jít marodit?? A dále jak se mi bude počítat nemocenská, nebude o to menší?

Nebo mám odchodit celý měsíc a pak bude nemocenská větší. Co pro mě bude finančně lepší?

Bojím se, abych nešla marodit hned 8. den a pak měla menší nemocenskou, zda pro mě nebude lepší odchodit celý měsíc.

Moje měsíční HM bude 15 500 Kč. Tomuhle moc nerozumím, prosím o odpověď.

Dotaz poslal/a: Anna D, 13.12.2016 08:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.12.2016 13:52 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v případě „klasického“ zaměstnání vám nárok na nemocenské dávky vzniká již od prvního dne zahájení pracovního poměru. Tím „klasickým“ zaměstnáním zde mám na mysli takový typ zaměstnaneckého poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (tedy hlavní pracovní poměr, vedlejší pracovní poměr, a v některých případech třeba i práce na DPČ nebi i na DPP).

Tedy co se týká samotného nároku na nemocenské dávky, tak na ty máte nárok i když onemocníte (nebo se vám stane úraz) již v průběhu prvního pracovního dne nového zaměstnání. Jestli odpracujete 7 dní, nebo 8 dní nebo 30 dní pak hraje roli jen v tom, z čeho se počítá výše nemocenských dávek.

Pro určení výše nemocenských dávek je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten se obvykle počítá z předchozích 12 kalendářních měsíců, před měsícem, kdy vznikla událost (nemoc, úraz). Počítá se ale také současně obvykle jen z příjmů z posledního zaměstnání.

Pokud toto poslední zaměstnání trvá kratší dobu, pak se počítá od začátku tohoto pracovního poměru.

Pokud budete pracovat méně než 7 kalendářních dní, tak se pro určení denního vyměřovacího základu použije předchozí kalendářní rok, v němž jste alespoň 30 dní měla nějaký příjem zakládající účast na nemocenském pojištění (tedy z nějakého jiného, předchozího zaměstnání)

Pokud budete pracovat alespoň 7 dní a více, ale méně než celý kalendářní měsíc, pak se používá období od zahájení pracovního poměru do konce měsíce, ve kterém onemocníte. Tedy pokud by to bylo oněch 8 dní, pak by se zde vypočítával pravděpodobný výdělek – to kolik peněz byste si vydělala, pokud byste celý měsíc pracovala.

Pokud budete pracovat celý kalendářní měsíc a pracovní neschopnost zahájíte až první den dalšího měsíce, pak se použije onen první kalendářní měsíc.

Případně viz zákon o nemocenském pojištění, kde se rozhodné období, ze kterého se počítá denní vyměřovací základ – paragraf 18, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Prodloužení pracovní neschopnosti na delší dobu než 1 rok

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v době zaměstnání jsem šla na neschopenku. V srpnu mi vyprší roční podpůrčí doba. Mohu žádat o prodloužení pracovní neschopnosti, když zaměstnavatel již neexistuje? Jsem po těžké operaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď