Nemoc a zkušební doba

Dobrý den,

v lednu nastupuji do nového zaměstnání, ale už teď vím, že nastoupím na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství.

Určitě odpracuji těch 7 dní. Tedy 8 den už mohu jít marodit?? A dále jak se mi bude počítat nemocenská, nebude o to menší?

Nebo mám odchodit celý měsíc a pak bude nemocenská větší. Co pro mě bude finančně lepší?

Bojím se, abych nešla marodit hned 8. den a pak měla menší nemocenskou, zda pro mě nebude lepší odchodit celý měsíc.

Moje měsíční HM bude 15 500 Kč. Tomuhle moc nerozumím, prosím o odpověď.

Dotaz poslal/a: Anna D, 13.12.2016 08:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.12.2016 13:52 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v případě „klasického“ zaměstnání vám nárok na nemocenské dávky vzniká již od prvního dne zahájení pracovního poměru. Tím „klasickým“ zaměstnáním zde mám na mysli takový typ zaměstnaneckého poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (tedy hlavní pracovní poměr, vedlejší pracovní poměr, a v některých případech třeba i práce na DPČ nebi i na DPP).

Tedy co se týká samotného nároku na nemocenské dávky, tak na ty máte nárok i když onemocníte (nebo se vám stane úraz) již v průběhu prvního pracovního dne nového zaměstnání. Jestli odpracujete 7 dní, nebo 8 dní nebo 30 dní pak hraje roli jen v tom, z čeho se počítá výše nemocenských dávek.

Pro určení výše nemocenských dávek je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten se obvykle počítá z předchozích 12 kalendářních měsíců, před měsícem, kdy vznikla událost (nemoc, úraz). Počítá se ale také současně obvykle jen z příjmů z posledního zaměstnání.

Pokud toto poslední zaměstnání trvá kratší dobu, pak se počítá od začátku tohoto pracovního poměru.

Pokud budete pracovat méně než 7 kalendářních dní, tak se pro určení denního vyměřovacího základu použije předchozí kalendářní rok, v němž jste alespoň 30 dní měla nějaký příjem zakládající účast na nemocenském pojištění (tedy z nějakého jiného, předchozího zaměstnání)

Pokud budete pracovat alespoň 7 dní a více, ale méně než celý kalendářní měsíc, pak se používá období od zahájení pracovního poměru do konce měsíce, ve kterém onemocníte. Tedy pokud by to bylo oněch 8 dní, pak by se zde vypočítával pravděpodobný výdělek – to kolik peněz byste si vydělala, pokud byste celý měsíc pracovala.

Pokud budete pracovat celý kalendářní měsíc a pracovní neschopnost zahájíte až první den dalšího měsíce, pak se použije onen první kalendářní měsíc.

Případně viz zákon o nemocenském pojištění, kde se rozhodné období, ze kterého se počítá denní vyměřovací základ – paragraf 18, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď