Nemocenská z důvodu těhotenství a výpověď

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, před nedávnem jsem nastoupila do práce s 3 měsíční zkušební dobou, ale zjistila jsem, že jsem těhotná a musela jsem jít na neschopenku.

Po 14dnech mě domů přišla výpověď.

Moje otázka je jestli budu i nadále dostávat peníze? Neschopenku jsem neukončila, stále pokračuje.

Dotaz poslal/a: Anna P., 23.05.2017 11:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 16:56 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro přesnost, v době, kdy jste ve zkušební době, se obvykle nejedná o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Pro toto ukončení pracovního poměru platí trochu jiná pravidla. Ve zkušební době můžete jak vy, tak i zaměstnavatel ukončit pracovní poměr kdykoliv, bez udávání důvodu. Je zde jediná ochrana – což je oněch 14 dní. Pokud jste ve zkušební době v pracovní neschopnosti, pak může dojít k ukončení pracovního poměru právě až po 14 dnech. Pokud byste již nebyla ve zkušební době, pak by se na vás, jako na těhotnou, vztahovala ochrana v podobě zákazu výpovědi pro těhotné.

Každopádně ale tím, že byl ukončen pracovní poměr, se pro vás bezprostředně nic nemění. I nadále budete v pracovní neschopnosti a budete dostávat nemocenské dávky. Za prvních 14 dní vám náležela náhrada mzdy od zaměstnavatele, od 15 dne byste pak již měla dostávat nemocenské dávky.

V pracovní neschopnosti pak můžete být až do porodu – pokud pro to budou trvat důvody (to je na posouzení vašeho lékaře).

Je otázka, jak to budete mít s nárokem na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství, PPM). Pokud jste nyní nezaměstnaná (byť v pracovní neschopnosti), pak byste na „mateřskou“ měla nárok, pouze pokud by k zahájení čerpání PPM mělo dojít ještě v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta může být až 180 dní.

V dotazu nepíšete, zda jste před tímto skončeným zaměstnáním pracovala někde jinde. Pokud ne, pak je ochranná lhůta stejně dlouhá jako vaše poslední zaměstnání (stejný počet dní). Pokud jste před tím pracovala někde jinde, pak by vám mohla plynout ochranná lhůta i z předchozího zaměstnání. V takovém případě, pokud je současně splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění (270 dní za poslední dva roky) a zahájení PPM (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem) by bylo ještě v ochranné lhůtě, pak nárok máte.

V opačném případě (bez nároku na mateřskou) byste do porodu byla v pracovní neschopnosti a pak až po narození dítěte, byste dostávala rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď