Nemocenská kvůli rizikovému těhotenství

Dobrý den,

jsem těhotná a doktor mě doporučil jít na „rizikové těhotenství“, tzn. zůstat doma v pracovní neschopnosti.

Chtěla jsem se zeptat, kdo mi bude vyplácet nemocenské dávky, když jsem v klasickém zaměstnaneckém poměru na smlouvu, na dobu neurčitou.

Jestli stát anebo zaměstnavatel?

Předem velice děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra H., 12.03.2016 07:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2016 17:29 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud u vás „vznikne“ pracovní neschopnost (a je v zásadě „jedno“ jestli je to kvůli rizikovému těhotenství, nebo „klasické“ nemoci či nějakému úrazu), tak platí, že za první 3 dny pracovní neschopnosti, nyní (tedy v roce 2016), nedostáváte žádné peníze.

Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti Vám pak náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel.

Od 15 dne pak vzniká nárok na nemocenské dávky. Ty jsou hrazeny na základě nemocenského pojištění (to za Vás jako zaměstnance odvádí zaměstnavatel).

To, kdo skutečně vyplácí dávky (a zde si myslím, že Vám může být celkem „jedno“, jestli peníze přijdou z účtu ČSSZ nebo z účtu zaměstnavatele, podmínky pro výplatu se nijak neliší, rozdíl tedy bude opravdu pouze v tom, z jakého čísla účtu peníze přijdou), pak záleží na velikosti firmy, pro kterou pracujete.

U „velkých“ firem, nad 25 zaměstnanců nemocenské dávky vyplácí zaměstnavatel. U menších firem vyplácí nemocenské dávky ČSSZ (resp. místní Okresní (popř. Pražská) správa sociálního zabezpečení. To samé pak platí i pro OSVČ  nebo pro nezaměstnané, u kterých PN vznikne ještě v ochranné lhůtě (ale to podle všeho není Váš případ). U služebních útvarů (Ministerstvo vnitra nebo Policie), pak dávky platí příslušné služební útvary.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Prodloužení pracovní neschopnosti na delší dobu než 1 rok

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v době zaměstnání jsem šla na neschopenku. V srpnu mi vyprší roční podpůrčí doba. Mohu žádat o prodloužení pracovní neschopnosti, když zaměstnavatel již neexistuje? Jsem po těžké operaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď