Nemocenská kvůli rizikovému těhotenství

Dobrý den,

jsem těhotná a doktor mě doporučil jít na „rizikové těhotenství“, tzn. zůstat doma v pracovní neschopnosti.

Chtěla jsem se zeptat, kdo mi bude vyplácet nemocenské dávky, když jsem v klasickém zaměstnaneckém poměru na smlouvu, na dobu neurčitou.

Jestli stát anebo zaměstnavatel?

Předem velice děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra H., 12.03.2016 07:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2016 17:29 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud u vás „vznikne“ pracovní neschopnost (a je v zásadě „jedno“ jestli je to kvůli rizikovému těhotenství, nebo „klasické“ nemoci či nějakému úrazu), tak platí, že za první 3 dny pracovní neschopnosti, nyní (tedy v roce 2016), nedostáváte žádné peníze.

Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti Vám pak náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel.

Od 15 dne pak vzniká nárok na nemocenské dávky. Ty jsou hrazeny na základě nemocenského pojištění (to za Vás jako zaměstnance odvádí zaměstnavatel).

To, kdo skutečně vyplácí dávky (a zde si myslím, že Vám může být celkem „jedno“, jestli peníze přijdou z účtu ČSSZ nebo z účtu zaměstnavatele, podmínky pro výplatu se nijak neliší, rozdíl tedy bude opravdu pouze v tom, z jakého čísla účtu peníze přijdou), pak záleží na velikosti firmy, pro kterou pracujete.

U „velkých“ firem, nad 25 zaměstnanců nemocenské dávky vyplácí zaměstnavatel. U menších firem vyplácí nemocenské dávky ČSSZ (resp. místní Okresní (popř. Pražská) správa sociálního zabezpečení. To samé pak platí i pro OSVČ  nebo pro nezaměstnané, u kterých PN vznikne ještě v ochranné lhůtě (ale to podle všeho není Váš případ). U služebních útvarů (Ministerstvo vnitra nebo Policie), pak dávky platí příslušné služební útvary.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na Ošetřovné pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, já pracuji jako OSVČ a provozovnu mam uzavřenou, manželka je v provozovně jako spolupracující osoba. Máme hendikepovaného, který má uzavřenou školu. Za manželku odvádí stát zdravotní a sociální pojištění. Má manželka nárok na ošetřovné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpověď ve zkušební době a pokračování neschopenky

-

Dobrý den, prosím o radu. Od 1. 2. 2021 jsem nastoupila jako kuchařka do MŠ se zkušební dobou do konce roku. Při pracovním pohovoru jsem uvedla, že vlastním v pravém uchu sluchátko a že nemám problém s dorozumíváním a nastoupila do práce od1.2.2021. Ale od 26. 2. 2021 jsem onemocněla a jsem v pracovní neschopnosti, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po ukončení prodloužení podpůrčí doby

-

Dobrý den, čerpala jsem nemocenskou od 1. 10. 2019 do 14. 12. 2020. Další prodloužení podpůrčí doby posudkový lékař zamítl. Jsem po operaci a čeká mě další. Nyní jsem na úřadě práce, podporu mi vypočítali z nemocenské. Mám zažádáno o invalidní důchod, ale pokud mi ho nedají, budu muset z finančních důvodů operaci odložit a […]

Zobrazit odpověď